Polskie Radio
Section05
protesty w Warszawie

Senator KO o przepisach aborcyjnych: rozwiązanie tego problemu leży po stronie PiS

- Na rządzących ciąży obowiązek przygotowania przepisów w ten sposób, żeby nie kłóciły społeczeństwa, a jednocześnie były przepisami, które bronią życia. Tak jak było do tej pory - powiedział o sporze wokół przepisów dotyczących aborcji senator Koalicji Obywatelskiej, Kazimierz Kleina.
Zobacz więcej na temat:  aborcja protesty w Warszawie Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Senat dzieci dziecko ciąża ustawa POLSKA polityka Polskie Radio 24

Słabnąca pozycja PO. Prof. Drzonek wskazał główne błędy partii Budki

- Uważam, że PO popełniła po wyborach w 2015 roku błąd bycia totalną opozycją. Proponowała, żeby ta totalność była wyrażana przy pomocy ulicy i zagranicy - powiedział o sytuacji Platformy Obywatelskiej prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Szymon Hołownia Prawo i Sprawiedliwość protesty w Warszawie Borys Budka sondaże wybory parlamentarne 2015 POLSKA polityka Polskie Radio 24

Młodzież na Strajku Kobiet. Dr Karnkowski: dla wielu protesty są po prostu wspaniałą przygodą

- Wydaje mi się, że dzisiaj młodzież jest bardzo rozbita i nie ma poczucia wspólnoty. Dla wielu osób strajki są znakomitą przygodą, którą będą wspominać - powiedział o młodym pokoleniu biorącym udział w strajkach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego socjolog, dr Krzysztof Karnkowski.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet protesty w Warszawie aborcja Trybunał Konstytucyjny zamieszki młodzież POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Protesty po publikacji wyroku TK. Manasterski: im mniej uczestników tym bardziej muszą być spektakularne

- Od początku idea protestów jest ideą przemocową i ona będzie narastać. Im mniej uczestników tym bardziej muszą być one widoczne i być bardziej spektakularne - ocenił falę protestów po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego publicysta, Miłosz Manasterski. Gośćmi "Debaty w PR 24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i dr Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet Trybunał Konstytucyjny aborcja strajki protesty w Warszawie protest koronawirus agresja Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

"Są zbyt radykalne dla dużej części ludzi". Dr Anusz o postulatach Strajku Kobiet

- Ludzie protestujący przeciwko zakazowi aborcji w październiku chcieli protestować, a nie wchodzić w inne postulaty, w które wchodzi teraz Strajk Kobiet. Skala tych protestów bardzo się zmniejszyła, a to spowodowało, że kierownictwo strajku bardzo się zradykalizowało - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja strajk kobiet protest protesty w Warszawie opozycja Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 Andrzej Anusz społeczeństwo

DEBATA PORANKA "Radykalne hasła, obrzydliwy sposób działania". Tomasz Sakiewicz o Strajku Kobiet

- Radykalne hasła, obrzydliwy sposób działania, skrajna agresja, poniżanie ludzi odstraszają wielu umiarkowanych Polaków. Jej projekt osłabia opozycję, głównie lewicę. Marta Lempart i Strajk Kobiet to duży prezent dla PiS - ocenił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk kobiet protesty w Warszawie Marta Lempart aborcja Trybunał Konstytucyjny społeczeństwo Polskie Radio 24

Iskrzy w środowisku LGBT. Wulgarny wpis Lempart o poseł Lewicy i protest pod "GW"

Kolektyw "Stop Bzdurom" i znany jako "Margot" Michał Sz. wystosowali wezwanie do "Gazety Wyborczej". Aktywiści LGBT żądają usunięcia ich z listy "50 śmiałych 2020" stworzonej przez dodatek "Wysokie Obcasy", nazywając ranking "nieśmiesznym żartem". W nocy z czwartku na piątek protestowali przed siedzibą "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT Gazeta Wyborcza protest demonstracje protesty w Warszawie Warszawa Marta Lempart

"Młodzież dała się ogłupić". Majdzik o protestach ws. aborcji

- Wierzę w mądrość naszej młodzieży. Młodzież dała się ogłupić, bo nasza młodzież, przepiękna młodzież, zawsze dawała przykład walki o niepodległość Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 opozycjonista antykomunistyczny Ryszard Majdzik, odnosząc się do masowych protestów, których dużą część stanowiła młodzież. W audycji udział wzięli również inni byli opozycjoniści - Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA protesty w Warszawie Jarosław Kaczyński lewica polityka

Miał dostać mandat za krytykę rządu podczas Strajku Kobiet. Kierowca wyjaśnił, jak było naprawdę

"Policja zatrzymała samochód, spisała kierowcę, wlepiła mandat za gwiazdki na karoserii" - tweet Alicji Defratyki o takiej treści zdobył w ostatnich kilkunastu godzinach dużą popularność. Tymczasem okazało się, że kierowca sam przyznał, iż mandat dostał za złamanie przepisów drogowych, a nie gwiazdki wymalowane na masce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk kobiet protesty w Warszawie protest demonstracje opozycja społeczeństwo

Atak na policję i wulgarne hasła na proteście Strajku Kobiet. Manifestanci przeszli przez centrum stolicy

Protest zorganizowany przez Straj Kobiet przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Manifestanci nieśli transparenty m.in. z napisami: "Precz z władzą panów", "Wyp***lać, kobiet nie ruszać". "Na skrzyżowaniu ulic Zajączka i Mickiewicza grupa protestujących zaatakowała policjantów" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie protesty w Warszawie

Opozycja krytykuje działania policji podczas protestów. Szef MSWiA: rozumiem wasz interes polityczny

Sejmowa komisja wysłuchała w środę informacji MSWiA i KGP o działaniach policji na protestach. Minister Mariusz Kamiński podkreślał, że działania policji są związane z pandemią. Posłowie opozycji mówili, że PiS wykorzystuje policyjny mundur i krytykowali agresję funkcjonariuszy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński policja polska Sejm protesty w Warszawie POLSKA

Trwa sejmowa komisja z udziałem szefa MSWiA. Tematem działania policji podczas protestów

W środę rano rozpoczęły się obrady sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z udziałem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i komendanta głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka poświęcone działaniom policjantów podczas protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm policja Mariusz Kamiński protesty w Warszawie MSWiA służby i bezpieczeństwo