Polskie Radio
Section05
Mariusz Gujski

Nowy rekord dobowy zakażeń COVID-19. Dr Gujski: przestaliśmy poważnie podchodzić do pandemii

- Jako społeczeństwo przestaliśmy bardzo poważnie podchodzić do kwestii pandemicznych. To powoduje zwiększenie zakażeń. Skoro nie szanujemy zasad reżimu sanitarnego, wirus ma większe pole do popisu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia społeczeństwo zdrowie choroba wirus Mariusz Gujski Błażej Prośniewski Polskie Radio 24

"Na jesieni na pewno nie czeka nas normalność". Dr Gujski o pandemii COVID-19

- Na jesieni na pewno nie czeka nas normalność. Mam nadzieję, że nie doświadczymy również poważniejszych restrykcji. To zależy od naszej odpowiedzialności tu i teraz, w codziennym życiu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 wirus choroba zdrowie społeczeństwo Mariusz Gujski Antoni Trzmiel

"Jeśli sobie pofolgujemy, wrócą poważne problemy". Ekspert o pandemii koronawirusa

- Wszyscy jesteśmy zmęczeni, chcielibyśmy już nie widzieć ani siebie, ani naszych przyjaciół, znajomych czy innych ludzi w maseczkach i chcielibyśmy już wrócić do normalności. Ale jeśli pofolgujemy naszym chęciom, to wrócą problemy. Niestety, musimy zacząć przyzwyczajać się do nieco innego funkcjonowania w dobie koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Mariusz Gujski z Katedry Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 koronawirus zdrowie choroby zakaźne medycyna Piotr Wąż Mariusz Gujski

Ekspert: spekulacje co do liczby Polaków zakażonych koronawirusem to wróżenie z fusów

- Jeśli utrzymamy tempo ograniczenia rozwoju osób zakażonych do kilkuset przypadków w ciągu tygodnia, dopiero wówczas będziemy wygrywali z koronawirusem w sensie jego rozprzestrzeniania się - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce choroba choroby zakaźne wirus wirusy Antoni Opaliński Mariusz Gujski

"Czy młodzi lekarze walczą wyłącznie o swoje wynagrodzenia?"

Brakiem porozumienia zakończyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami. Zdaniem ministra, medycy nie chcieli rozmawiać o innych propozycjach niż pieniądze; w opinii lekarzy, przedstawiciele rządu przyszli na spotkanie nieprzygotowani. O proteście rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Gujski, redaktor naczelny „Służby Zdrowia”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia protest rząd Mariusz Gujski

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

Resort zdrowia chce powstania sieci szpitali

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł przekonywał, że sieć szpitali jest potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Czy reforma systemu opieki zdrowotnej w tym zakresie jest rzeczywiście konieczna? O tym w rozmowie z Mariuszem Gujskim z magazynu „Służba Zdrowia” i Marią Ochman z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Rada Dialogu Społecznego Konstanty Radziwiłł Mariusz Gujski Solidarność

Po Kongresie Zdrowia Publicznego 2016

Miejsce zdrowia publicznego w Strategii odpowiedzialnego rozwoju, cele operacyjne Narodowego Programu Zdrowia, profilaktyka i leczenia chorób cywilizacyjnych, zagrożenie powrotem chorób zakaźnych oraz wyzwania zdrowotne wobec starzejących się społeczeństw. To najważniejsze tematy, które podejmowano na czwartkowym Kongresie Zdrowia Publicznego 2016. O wnioskach mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gujski, redaktor naczelny „Służby zdrowia”.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Mariusz Gujski uzależnienia alkoholizm szczepienia