Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

Co wiemy o kunach? "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

W "Dzienniku Popołudniowym" pojawia się szereg wywiadów oczerniających bohaterki pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, detektywistyczno - kulinarnej historii Justyny Bednarek. Według relacji buszujący na warszawskich Bielanach gang sprytnych kun "przegryza w samochodach kable wysokiego napięcia i inne przewody m.in. te w okolicach zaworów", "dostaje się do budynków, wspinając się po rynnach" i sieje zamęt przy ulicy Kameliowej. Czy naprawdę kuny są takimi szkodnikami?
Zobacz więcej na temat:  poranek Ferie zimowe radio dla dzieci

Konkurs "Świat przyjazny dziecku". Rozmowa z członkinią kapituły Aleksandrą Piotrkowską

Liczba dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla młodych jest ogromna. Często jesteśmy zalewani informacjami i nie potrafimy do końca określić, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Z pomocą przychodzi konkurs "Świat przyjazny dziecku", którego podstawowym celem jest promocja najwyższej jakości produktów i pomoc w wyborze książek, gier, zabawek, przyborów szkolnych, multimediów oraz miejsc i inicjatyw dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio bez reklam

"Czarna Frotte rusza w świat. Korytarz pod pralką prowadzi ją do wielkiego portu, a tam ..."

Opowieść Justyny Bednarek, którą można było zdobyć dziś w Poranku rozbudza wyobraźnię i marzenia o wielkich podróżach. Już po godzinie 7.00 ruszyliśmy w ryzykowną podróż z Robinsonem Cruzoe, przyjrzeliśmy się krainie, do której trafił Guliwer i spróbujemy objechać świat z Fileasem Foggiem, choć nie mamy na to osiemdziesięciu dni.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska czytelnictwo

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo radio dla dzieci Ferie zimowe

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci