Polskie Radio
Section05

Miś Michaś

Miś i Smok szukają wspólnego języka

Miś i Smok świetnie się bawią, jednak co chwilę "potykają się" o jakieś słowa, a właściwie to o ich znaczenie. Jak to jest, że mówiąc jedno słowo każdy z nich może je rozumieć inaczej? Czy mówiąc w tym samym języku można się nie dogadać? Pora wyruszyć na nowe spotkanie z Adasiem i Michasiem, czy uda im się współpracować i dobrze się bawić?
Zobacz więcej na temat:  Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia pies znaczenie wyrazów

Miś Michaś i Smok Adaś rozwiązują nową zagadkę. Jaką?

Współpracownicy czyli dobrze znani dzieciom Miś Michaś i Smok Adaś, zajadają się dżemami otrzymanymi od dziadka Ignacego. Zajadając się uczą się dzielenia. Wojtek i Leszek szukają dobrej metafory na nazwę audycji. Opatrznie zrozumiana sprawa przez Misia i Smoka doprowadziła do stworzenia przenośni na zakupy. 
Zobacz więcej na temat:  Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia zagadka czas wolny radio dla dzieci

Czym różni się meteorologiczna wiosna od wiosny kalendarzowej? Ciekawostki dla dzieci

Wraz z początkiem marca zaczęła się meteorologiczna wiosna dlatego Miś Michaś i Smok Adaś zastanawiają się nad różnicami pomiędzy tymi dwoma nazwami określającymi początek wiosny. Jak zawsze w audycji nie zabraknie także wyjaśnienia przysłów związanych z wiosną. Zapraszamy do audycji "Współracownia Misia Michasia i Smoka Adasia".
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Smok Adaś radio dla dzieci wiosna

Mądrości ludowe i nie tylko... w indiańskim namiocie Misia i Smoka

Czego można się nauczyć w namiocie zrobionym z koca i kija od szczotki? Miś i Smok ruszają w długą i emocjonująca podróż do krainy wyobraźni. W pewnym momencie, zatrzymali się przy pewnym znaku i wracają pamięcią do tego, o czym mówił im dziadek Ignacy. W audycji także o tym co znaczy powiedzenie "Dla chcącego nic trudnego". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Miś i Smok szykują się na ferie zimowe

Mis i Smok czyli bohaterowie audycji "Współpracownia" w Polskim Radiu Dzieciom postanowili wyjechać gdzieś na ferie zimowe. Rozważali wyjazd na narty lub do rodziny. Zastanawiali się też czy lepiej będzie wyjechać czy może jednak zostać w domu i skorzystać z zimowej aury wybierając się na sanki na pobliską górkę. Co ostatecznie postanowili?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Postanowienia noworoczne Misia Michasia i Smoka Adasia

Początek nowego roku, to dla wielu osób okazja do podjęcia próby zmiany w swoim życiu na lepsze. Najczęściej postanowienia wiążą się z podsumowaniem poprzedniego roku i zmianami w roku kolejnym. Wraz z Nowym Rokiem możemy udoskonalić się w jakiejś dziedzinie lub nauczyć się czegoś nowego. Noworoczne postanowienia motywują nas więc do działania. Jakie postanowienia na Nowy Rok mają Miś i Smok?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Smok Adaś postanowienia noworoczne radio dla dzieci

Ciekawostki o Słońcu. Leszek i Miś Michaś zapraszają!

Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą, ma otoczkę oraz koronę i jest większe od wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Korona słoneczna rozszerza się i tworzy wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząstek. Nie jest tajemnicą, że Słońce jest także bardzo gorące. Słońce ogrzewa nas nawet zimą. Gdyby nie było Słońca, nie byłoby życia na Ziemi. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci słońce układ słoneczny

Miś Michaś i smok Adaś jadą na wieś 

Współpracownicy omyłkowo umieścili swoje listy od słuchaczy w koszu na pranie Martyny. Musieli je uratować, zanim trafią do pralki i będzie… po herbacie. Szybko zorientowali się jednak, że to listy elektroniczne. Wśród propozycji słuchaczy znalazły się liczne tajemnicze przysłowia. W trakcie czytania listów Michaś i Adaś usłyszeli fragment rozmowy dorosłych. Co znaczą powiedzenia: "porywać się z motyką na słońce", "orka na ugorze" i "zbierać owoce pracy”, a także "stajnia Augiasza" czy "syzyfowa praca"? 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Smok Adaś radio dla dzieci

Czas na grilla z Misiem Michasiem

Aby było zdrowo, nie należy spieszyć się z przygotowywaniem jedzenia ani w trakcie spożywania posiłku. Fast food nieco temu przeczy, bo z założenia jest to jedzenie, na które nie trzeba długo czekać i można się nim szybko najeść, bo zwykle ma w sobie dużą dawkę tłuszczu i cukru. Jego przeciwieństwem jest slow food, czyli żywność mało przetworzona, przygotowywana w sposób tradycyjny, którą można się delektować.  
Zobacz więcej na temat:  grill czas wolny

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
Zobacz więcej na temat:  zawody praca dzieci radio dla dzieci DAB+

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Zobacz więcej na temat:  odkrywcy Krzysztof Kolumb edukacja radio dla dzieci odkrycia i ciekawostki

Ćwiczymy szare komórki - zimowe łamigłówki

Kulig, sanki i narty to tylko niektóre z zimowych aktywności. Nie można też zapomnieć o lepieniu bałwana. Każda z wymienionych wyżej zimowych przyjemności wymaga śniegu, a to oznacza też niską temperaturę. Do takiego wyjścia na zewnątrz trzeba się więc dobrze przygotować i uzbroić w czapkę, szalik i rękawiczki. Leszek przygotował dla Was i Misia wiele ciekawych łamigłówek i rymowanych zagadek związanych z zimą, by poćwiczyć szare komórki. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o łamigłówkach dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci