Polskie Radio
Section05
Miś Michaś

Miś Michaś i smok Adaś jadą na wieś 

Współpracownicy omyłkowo umieścili swoje listy od słuchaczy w koszu na pranie Martyny. Musieli je uratować, zanim trafią do pralki i będzie… po herbacie. Szybko zorientowali się jednak, że to listy elektroniczne. Wśród propozycji słuchaczy znalazły się liczne tajemnicze przysłowia. W trakcie czytania listów Michaś i Adaś usłyszeli fragment rozmowy dorosłych. Co znaczą powiedzenia: "porywać się z motyką na słońce", "orka na ugorze" i "zbierać owoce pracy”, a także "stajnia Augiasza" czy "syzyfowa praca"? 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci

Czas na grilla z Misiem Michasiem

Aby było zdrowo, nie należy spieszyć się z przygotowywaniem jedzenia ani w trakcie spożywania posiłku. Fast food nieco temu przeczy, bo z założenia jest to jedzenie, na które nie trzeba długo czekać i można się nim szybko najeść, bo zwykle ma w sobie dużą dawkę tłuszczu i cukru. Jego przeciwieństwem jest slow food, czyli żywność mało przetworzona, przygotowywana w sposób tradycyjny, którą można się delektować.  
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś grill czas wolny

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
Zobacz więcej na temat:  zawody praca Miś Michaś dzieci radio dla dzieci DAB+

Leszek i Miś szlakiem największych odkrywców

Krzysztof Kolumb wiedział, że do Indii płynie się na wschód i pomyślał, że jeśli popłynie na zachód, to również dopłynie do Indii. Tym sposobem odkrył nie tylko Amerykę, ale też Fidżi i inne bardzo dzikie wyspy. Gdy dopłynął na miejsce, był przekonany, że trafił do Indii, a witających go ludzi nazwał Indianami. Oprócz Krzysztofa Kolumba, byli też tacy odkrywcy jak James Cook, Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś odkrywcy Krzysztof Kolumb edukacja radio dla dzieci odkrycia i ciekawostki

Ćwiczymy szare komórki - zimowe łamigłówki

Kulig, sanki i narty to tylko niektóre z zimowych aktywności. Nie można też zapomnieć o lepieniu bałwana. Każda z wymienionych wyżej zimowych przyjemności wymaga śniegu, a to oznacza też niską temperaturę. Do takiego wyjścia na zewnątrz trzeba się więc dobrze przygotować i uzbroić w czapkę, szalik i rękawiczki. Leszek przygotował dla Was i Misia wiele ciekawych łamigłówek i rymowanych zagadek związanych z zimą, by poćwiczyć szare komórki. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o łamigłówkach dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, czy istnieje miejsce, w którym zawsze jest piękna pogoda. To, że bywa tak w bajkach, nie oznacza przecież, że jest tak naprawdę. Więc istnieje? A może zostało wymyślone? I dlaczego Leszek i Wojtek czekają, aż Michaś i Adaś pójdą spać? Czyżby przyszedł czas na niespodziankę z okazji końca wakacji? Przekonacie się słuchając "Współpracowni Misia Michasia i smoka Adasia".
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Smok Adaś DAB+ radio dla dzieci

Miś Michaś, Smok Adaś i konie mechaniczne

Wojtek i Leszek byli smutni, a Michaś i Adaś chcieli się dowiedzieć, co ich martwi. W odgadnięciu tej zagadki pomógł im oczywiście podsłuchiwacz. Co Leszek i Wojtek szykują na koniec wakacji? To z pewnością coś niezwykłego, jednak żeby plan wypalił, muszą wziąć się do pracy. Choć jeszcze do końca nie wiadomo, w czym sęk, jedno jest pewne - potrzebują pomocy, a pomoc im może nie kto inny, jak dwójka najlepszych współpracowników we własnej osobie. 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia samochód radio dla dzieci radio dla rodziców Miś Michaś

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci owoce morza

Gdybym był rycerzem, to bym… Miś Michaś i smok Adaś zwiedzają Zamek w Malborku

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, jak się kiedyś żyło. Wybrali się do kowala oraz do pani, która wykonywała garnki z gliny. Zrobili też własne, choć te pierwsze nie były idealne. Widzieli też kołowrotek, którym ukłuła się niegdyś księżniczka. Zamiast żarówek były tylko płonące patyki, czyli pochodnie. Żadnego telewizora, telefonu komórkowego, radia, a nawet lodówki.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci podróże

Gdybym był rycerzem, to bym… Miś Michaś i smok Adaś zwiedzają Zamek w Malborku

Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, jak się kiedyś żyło. Wybrali się do kowala oraz do pani, która wykonywała garnki z gliny. Zrobili też własne, choć te pierwsze nie były idealne. Widzieli też kołowrotek, którym ukłuła się niegdyś księżniczka. Zamiast żarówek były tylko płonące patyki, czyli pochodnie. Żadnego telewizora, telefonu komórkowego, radia, a nawet lodówki. Na szczęście Leszek i Wojtek mają w samochodzie lodówkę ze smakołykami i chłodnymi napojami. Gdyby nie to, nasi współpracownicy nie przetrwaliby wizyty na grodzie. To był jednak tylko krótki przystanek. Miejscem docelowym, które przez długi czas pozostawało tajemnicą, okazało się  prawdziwie historycznym miejscem. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Miś Michaś Smok Adaś

Miś Michaś i smok Adaś na wakacjach

Miś Michaś i smok Adaś pojechali na wakacje nad jezioro. Czy wiecie, czym basen różni się od jeziora czy morza? Przede wszystkim został stworzony przez człowieka i w zdecydowanej większości przypadków ma równą głębokość w każdym miejscu. Akweny takie jak jeziora i morza stworzyła natura, a to oznacza, że ich głębokość nie jest rozłożona równomiernie - wchodząc do wody, trzeba być bardzo uważnym. Jak zauważa smok Adaś, człowiek tworzy to, co ludziom jest potrzebne, a natura to, co jest piękne.  
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia wakacje 2022 radio bez reklam radio dla dzieci