Nowa Tradycja 2025. Piotr Kędziorek: najważniejszy jest pomysł i szacunek do korzeni Festiwal folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2025" to nie tylko muzyczne święto. To spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. 26 edycja folkowego świętowania odbywa się w dniach 15-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych Piotr Kędziorek folk folklor MUZYKA
26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" - Właśnie rozpoczyna się nasze wielkie święto - powiedział Piotr Kędziorek dyrektor Programu 2 i Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które jest organizatorem 26. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Gość Polskiego Radia Dzieciom dodał, że z pewnością nie jest to muzyka niszowa, ale taka, w której każdy się odnajdzie. Zobacz więcej na temat: Marta Powałowska Poranek Polskiego Radia Dzieciom rckl plebiscyt 25 swiat folk
Festiwal "Nowa Tradycja 2025". Świeże brzmienie muzyki folkowej Już 15 maja startuje 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wydarzenie, które od lat łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując artystów i słuchaczy do odkrywania korzeni muzyki ludowej w zupełnie nowym wydaniu. Zobacz więcej na temat: Czwórka Zobacz także
Folk, który zaskakuje. Nowa Tradycja PROGRAM FESTIWALU Festiwal folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja to nie tylko muzyczne święto – to spotkanie tradycji z awangardą, niszowości z żywą energią sceny folk i world music. W sercu wydarzenia bije Konkurs Muzyki Folkowej, gdzie dziedzictwo kulturowe odważnie flirtuje z elektroniką, jazzem i klubowym transem. Spotkaj ikony, odkryj przyszłe gwiazdy i poczuj puls nieoczywistych połączeń dźwiękowych. Start – 15 maja! Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna
Wiele źródeł prawdy W „Nocnej Strefie” przyglądamy się twarzom prawdy – trudnej i łagodnej, podważającej i budującej, stworzonej ze sprzecznych perspektyw i wewnętrznej, do której trzeba dotrzeć, szukanej gdzieś dalej, gdzie indziej, w bliskości i nieprzystawalności. Zobacz więcej na temat: world music folklor folk Dwójka Hanna Szczęśniak awangarda muzyka eksperymentalna improwizacja muzyka elektroniczna muzyka współczesna filozofia psychologia tradycja
Tradycja zapisana na taśmach IS PAN Z Jackiem Jackowskim, kierownikiem Zbiorów Fonograficznych w Instytucie Sztuki PAN, Aleksandra Stec rozmawia na temat nagrodzonych II miejscem w konkursie Fonogram Źródeł 2024 płyt: „Jacy traf do młodyk serc, starodowny zwyku, nie bój sie, nie zginies” oraz „Zbiór pieśni i melodii Lachów Szczyrzyckich”. Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec
TUGŁOS Ona: z duszą prawie na wierzchu, czasem wydobywająca z siebie dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jej śpiew lubią ludzie i zwierzęta (te drugie podobno bardzo, szczególnie psy) Nie zawsze doceniana jako solistka, pożądana i niezbędna w orkiestrach. On: bywa milczący i skupiony, choć wszyscy oczekują od niego nieskrępowanej i entuzjastycznej ekspresji. Leci daleko, nawołuje, przyzywa. Używany w komunikacji międzyludzkiej i tej między światami. Uroczysty, poważny, dostojny, wesoły, lekkomyślny – wszelaki. Zobacz więcej na temat:
TRZCINY KARABACHU Trzciny Karabachu to projekt muzyków zespołu kIRk - Stanisława Matysa (duduk), Olgierda Dokalskiego (trąbka, flugelhorn) i Pawła Bartnika (elektronika). Powołanie Trzcin wiąże się z bardzo konkretnym doświadczeniem dudukisty. Matys gry na duduku uczy się od zaprzyjaźnionego Ormianina Nareka. Narek regularnie dostarcza Matysowi stroiki do instrumentu. Stroiki, zwące się po armeńsku gamish, wykonywane są z trzciny. Najlepszy materiał stanowią trzciny pochodzące z Górnego Karabachu. Zobacz więcej na temat:
TERCET IMPERIAL Zespół Tercet Imperial został założony wiosną 2024 roku przez dwóch doświadczonych multiinstrumentalistów - Piotra Zabrodzkiego i Jana Emila Młynarskiego. Muzycy o jazzowych korzeniach, biorący udział w niezliczonej ilości różnych muzycznych przedsięwzięć, od lat jeżdżą na polską wieś w poszukiwaniu wiedzy i inspiracji. Od dawna kooperują też z wiejskimi muzykantami, głównie z Radomszczyzny. Zobacz więcej na temat:
NON-ADAPTIVE DANCE MUSIC NDM zestawia tradycyjne polskie melodie taneczne – sprawdzone przez pokolenia narzędzia transu – z formą live electronics, która bazuje na szerokim instrumentarium, od instrumentów opartych o AI po sample z narodzin polskiej elektroniki w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Koncert jest pewnego rodzaju laboratorium, w którym badane są nowe i stare sposoby wywoływania ruchu i transu. Zobacz więcej na temat:
Memento Mori Dance Club Memento Mori Dance Club to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości. Starodawne pieśni maryjne, zaduszne a nawet wielkopostne obfitują w rytmy taneczne, głęboko ukryte pod strukturą pozornie arytmicznych „ciągliwych” melodii. W towarzystwie instrumentów śpiewy te nabierają szlachetnego brzmienia dawnych tańców polskich. Zobacz więcej na temat:
Mala Herba Wounded Healer czyli performance promujący płytę łączy w sobie materiał muzyczny, wizualizacje na żywo, scenografię i elementy rytualne. Opiera się na różnych praktykach leczniczych zakorzenionych w słowiańskich tradycjach i celebruje współpracę jako główną siłę ekspresji artystycznej i samego życia. Mala Herba to solowy projekt osoby producenckiej, artystycznej i aktywistycznej Zosi Hołubowskiej. Zobacz więcej na temat:
Lunaria Osią naszej twórczości jest kobiecy kontekst w polskiej muzyce tradycyjnej. Bazujemy na archiwalnych melodiach tanecznych i pieśniach, które są nie tylko świadectwem przeszłości, ale także żywym głosem naszych prababek. Wpuszczamy w te dawne melodie naszego ducha: współczesnych kobiet-muzykantek, które przywołując tradycyjne brzmienie snują też opowieść o sobie. Zobacz więcej na temat:
Weronika Grozdew-Kołacińska: W polskim folklorze wciąż coś się tli W magazynie kultury ludowej "Źródła" Maria Baliszewska rozmawia z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską o zbliżającym się 26. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska
JUSTYNA JARY I ALEGANCKA KAPELA Czy folk to jedynie pieśni wiejskie? Stanowczo nie! Folk miejski to bogaty nurt muzyczny o silnych korzeniach w kulturze polskiej, ba! europejskiej, a wręcz światowej. Od wielu lat kontynuujemy muzyczne tradycje Warszawy. Podążając ścieżką wielkiego stołecznego barda - Stanisława Grzesiuka, wyśpiewujemy dawne oraz współczesne autorskie ballady celebrujące lokalność. Nie stronimy od charakterystycznego dla nurtu ballad podwórzowych humoru. Zobacz więcej na temat:
Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki) Pomysł pracy nad pieśniami wielkopostnymi wziął się ze wzruszenia. Połączenie ich z muzyką elektroniczną stało się dla mnie w końcu czymś oczywistym. Pozornie nie przystające do siebie światy związałam samplami i próbkami instrumentów akustycznych takich jak organy, trąbki czy kontrabasy. Przeplatają się one ze "zniszczonym i rozpadającym się" instrumentarium syntetycznym. Zobacz więcej na temat:
Jakub Kluś Kwintet Jakub Kluś Kwintet to zespół, który w mistrzowski sposób łączy elementy muzyki folkowej, jazzowej oraz szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Ich brzmienie czerpie inspiracje zarówno z tradycji muzyki podhalańskiej, rumuńskiej i całego łuku Karpat tworząc unikalną fuzję dźwięków, która wyróżnia się autentycznością oraz oryginalnością. Zobacz więcej na temat:
Fie.dronowicz Dwadzieścia lat temu zacząłem pierwsze podróże po Suwalszczyźnie w poszukiwaniu pieśni i melodii wśród najstarszych mieszkańców regionu. Materiał ten jest ukłonem w stronę ludzi którzy poświęcali mi swój czas, próbą zebrania wspomnień i moją subiektywną opowieścią o regionie. Zobacz więcej na temat: