Polskie Radio
Section05
ochrona danych osobowych

Ustawa o ochronie danych osobowych formalnie gotowa

- W piątek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o ochronie danych osobowych, chcemy by projekt w przyszłym tygodniu trafił na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie do parlamentu – poinformował w Polskim Radiu 24 Maciej Kawecki, odpowiedzialny w Ministerstwie Cyfryzacji za koordynowanie prac nad projektem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Cyfryzacji ochrona danych osobowych Unia Europejska dane osobowe

"Spam, niezamówiony telemarketing. Z tym chcemy walczyć"

- Nowe zapisy w prawie pozwolą nam m.in. na egzekwowanie prawa do bycia zapomnianym - dotyczy to wyszukiwarek, sieci społecznościowych - mówił w Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Mają one wejść w życie już w maju. Na ich podstawie będzie można skuteczniej bronić się przed telefonami telemarketerów czy usuwać swoje dane z baz lub sieci społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyfryzacja Ministerstwo Cyfryzacji ochrona danych osobowych GIODO Krzysztof Grzesiowski

"RODO rozbudowuje prawa każdego z nas w kontekście cyfrowym"

RODO - nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych wejdzie w życie 25 maja tego roku. O tym, w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na bezpieczeństwo naszych danych i jakie nowe obowiązki nakładają na przedsiębiorców, rozmawiali w audycji 24 Poziom Piotr Drobek z Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej GIODO i Piotr Ciski z SAGE Polska.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe ochrona danych osobowych nowe technologie

Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Kuba Marcinowicz technologie big data dane osobowe ochrona danych osobowych ochrona danych

"Czeka nas ogromna reforma dot. ochrony danych osobowych”

 - Obchodzony 28 stycznia Dzień ochrony danych osobowych stwarza okazję do rozmowy na ten temat. Za cztery miesiące wchodzi ogromna reforma dotycząca ochrony danych osobowych, której źródłem jest prawo unijne – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona danych osobowych dane osobowe Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska bezpieczeństwo w intenecie

Interakcje: O (nie)bezpieczeństwie w sieci

– Nasze wrażliwe dane w niepowołane ręce trafiają najczęściej od nas samych – wskazywał w Interakcjach dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. W Polskim Radiu 24 o problemach związanych z bezpieczeństwem naszych danych mówili również prof. Stefan Dziembowski z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych ochrona danych osobowych dane osobowe internet

Zmiany w ochronie danych osobowych. "Ponad 1,5 tys. uwag"

„Zmiany w ochronie danych osobowych to jeden z większych procesów legislacyjnych. W jego ramach zmieniamy ponad 130 ustaw, m.in. Kodeks Pracy, brawo bankowe, prawo ubezpieczeniowe, działalność ubezpieczeniową, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy prawo telekomunikacyjne. To wszystko wymaga dostosowania” – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji