Polskie Radio
Section05
ochrona przyrody

Jeszcze w tym roku ma powstać nowy park narodowy. To pierwsza taka decyzja od 20 lat

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona przyrody ministerstwo środowiska środowisko naturalne POLSKA społeczeństwo

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby. Wojewoda śląski: stawiamy zaporę na Odrze

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że do tej pory wyłowiono z Odry około 200 kilogramów śniętych ryb. W godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w czasie rejsu po rzece w miejscowości Chałupki spostrzegli śnięte ryby na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech. Polskie służby prowadzą odpowiednie badania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra ryby służby i bezpieczeństwo ochrona przyrody

Śnięte ryby płyną z Czech do Polski. Służby wydały komunikat

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby - przekazało w środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dodano, pracownicy zauważyli je podczas rejsu patrolowego w miejscowości Chałupki na polsko-czeskiej granicy. Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę - napisano w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ryby Odra Ministerstwo Klimatu i Środowiska ochrona przyrody

"Powołaliśmy specjalny zespół kryzysowy". Minister Moskwa o przypadkach śnięcia ryb w Polsce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uważa za duże ryzyko powtórzenia się sytuacji na Odrze sprzed roku, kiedy doszło do masowego śnięcia ryb. Szefowa resortu mówiła w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w tym roku były trzy przypadki śnięcia ryb, dlatego zdecydowała o powołaniu zespołu kryzysowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ryby ochrona przyrody straż pożarna Anna Moskwa rzeka Odra

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Strażacy rozpoczęli pilne natlenianie wody

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego w dniu 11 czerwca uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, co mogło być powodem śnięcia ryb - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ryby ochrona przyrody straż pożarna

ALERT RCB alarmuje: ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach. Alerty w kilku regionach kraju

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w niedzielę i w poniedziałek występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Alert RCB wysłano do odbiorców na północy Mazowsza i Suwalszczyźnie, a także na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Służby wzywają, by zachować ostrożność i nie używać otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar las rcb ochrona przyrody społeczeństwo

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA