Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Dodatkowe profity dla gmin w programie "Czyste Powietrze". Dopłata za pomoc przy wniosku

Za pomoc w bieżącej realizacji wniosków w programie "Czyste Powietrze" gminy otrzymają dodatkową dopłatę; na ten cel zarezerwowano 121 mln zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Podkreślił, że samorządy muszą się spieszyć, by skorzystać z tych środków, bowiem muszą zgłosić swój akces do programu do końca 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NFOŚiGW ekologia ochrona środowiska samorząd dofinansowanie POLSKA społeczeństwo

"Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa UE". Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Sprawa dotyczy uchylania się od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska odpady Niemcy Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA

Strefa czystego transportu w Warszawie będzie większa. Radny PiS: to pułapka dla mieszkańców

Urząd Warszawy opublikował w mediach społecznościowych propozycję dotyczącą utworzenia w Warszawie strefy czystego transportu. Propozycja wywołała kontrowersje. - Taki rozmiar strefy czystego transportu to tak naprawdę pułapka na wszystkich mieszkańców Warszawy - stwierdził wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny Maciej Binkowski z PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony społeczeństwo ekologia samochód ochrona środowiska mazowieckie Warszawa

Zwiększa się retencja wody w lasach. Lasy Państwowe: to zabezpieczenie przed powodziami i suszami

O ok. 2,5 mln m3 wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Lasy Państwowe woda

Kolej bardziej eko. PKP Intercity podpisała list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity PKP energetyka energia elektryczna OZE efektywność ochrona środowiska infrastruktura

Nielegalne składowiska odpadów. Woś: jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd PO pozwolił wwieźć do Polski

- Przez 8 lat uporządkowaliśmy sytuację po rządach PO; zmieniliśmy przepisy. Ale wciąż jest problem z niemieckimi śmieciami, które rząd Tuska pozwolił wwieźć do Polski - mówił w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W dyskusji w Programie 3 Polskiego Radia o problemie nielegalnych składowisk odpadów wzięli udział także Krzysztof Gawkowski, Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Fogiel, Grzegorz Schetyna i Paweł Sałek.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka Radosław Fogiel Krzysztof Gawkowski Władysław Teofil Bartoszewski Michał Woś Grzegorz Schetyna Paweł Sałek Zielona Góra odpady gospodarka odpadami śmieci środowisko ochrona środowiska

Kolejny pożar składowiska odpadów, tym razem pod Płockiem. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

W miejscowości Nowe Miszewo koło Płocka płonie składowisko odpadów zmieszanych. Pożar próbuje ugasić 20 jednostek straży pożarnej. Strażacy apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i pozamykanie okien.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Płock Mazowsze mazowieckie regiony odpady śmieci straż pożarna strażak środowisko ochrona środowiska gospodarka odpadami pożar

Lubuskie: odpady z niemieckiej huty zatruwają park z listy UNESCO. Zgodę na składowanie wydał samorząd

We wsi Tuplice w województwie lubuskim, położonej na terenie parku krajobrazowego - wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO - znajduje się składowisko 40 tys. ton odpadów z niemieckiej huty, które zawierają m.in. arsen, ołów, ale też śladowe ilości niklu i rtęci. Mimo wydanego w 2015 r. nakazu likwidacji, hałda wciąż istnieje, budząc niepokój lokalnych mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odpady środowisko przemysł śmieci lubuskie gospodarka odpadami ochrona środowiska UNESCO regiony Niemcy

PR24 Skarga na Niemcy do KE. Anna Zalewska: cierpliwość polskiego rządu się skończyła

- Komisja Europejska będzie musiała przeanalizować polską skargę, tym bardziej że obowiązuje dyrektywa odpadowa, a jesteśmy krajem, który dobrze tę dyrektywę wdraża, szczególnie w ostatnich czasach - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska, pytana o skargę Polski do Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska śmieci Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej odpady ochrona środowiska

"Liczne wezwania nie przyniosły rezultatu". Główny Inspektor Ochrony Środowiska o skardze na Niemcy ws. odpadów

- To już kolejny krok ministerstwa i inspekcji ws. rozwiązania tego problemu, przez długi czas wzywano Niemcy, by zgodnie z przepisami europejskimi nielegalnie sprowadzone odpady zostały usunięte bądź zagospodarowane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat Prawo i Sprawiedliwość ochrona środowiska Paweł Zieliński Krzysztof Gołębiewski