Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Sytuacja na Odrze. Wojewoda lubuski: ze śniętych ryb oczyszczono ok. 170 km rzeki

– Lubuski odcinek Odry ma około 200 kilometrów. Dotychczas ze śniętych ryb został zupełnie oczyszczony odcinek około 170 kilometrów, czyli około 50 kilometrów rzeki zostało do oczyszczenia –  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak lubuskie regiony Odra rzeka środowisko ochrona środowiska katastrofa ekologiczna służby i bezpieczeństwo

Procedury ws. skażenia Odry. Jacek Ozdoba: trzeba je zmienić, przedstawię nowy projekt

- Bardzo istotna jest kwestia koordynacji. Widać, że coś w tej sprawie nie zadziałało na poziomie wojewody. Dlatego trzeba to zmienić. Przedstawię projekt, który będzie zakładał nową koncepcję prawa ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania służb - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jacek Ozdoba Odra ochrona środowiska

Zatrucie Odry. Piotr Kaleta: w województwie lubuskim rzeka jest oczyszczona w 75 procentach

- Wojewoda lubuski dokonał dziś inspekcji. Jak mówił, można było zauważyć, że woda w Odrze jest czysta, że pojawiły się zwierzęta, pojawiły się kaczki oraz inne ptactwo. Można było również zauważyć, że w tej rzece są żywe ryby, a także, że nie ma śniętych ryb - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra ochrona środowiska lubuskie

Zanieczyszczenie Odry. Marian Rojek z Fundacji Why Not: w tym tygodniu opublikujemy wyniki badań

- Jeśli Niemcy znaleźli rtęć, to sami powinni to zweryfikować i potwierdzić albo zaprzeczyć. Nie jest naszą rolą komentowanie niemieckich wyników. My możemy tylko powiedzieć jedno: w tym tygodniu opublikujemy wyniki naszych badań - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marian Rojek z Fundacji Why Not. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra ochrona środowiska społeczeństwo zanieczyszczenie rzeka

Skażenie Odry. Prof. Maciej Zalewski: musimy odbudować retencyjność rzek

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że klimat się ociepla i w związku z tym wrażliwość ekosystemów wodnych na zanieczyszczenia rośnie, a z tym mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Maciej Zalewski, ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Eliza Olczyk opozycja

Śnięte ryby w Odrze. Publicyści ocenili działania rządu w sytuacji kryzysowej

Służby bezpieczeństwa oczyszczają Odrę ze śniętych ryb od połowy ubiegłego tygodnia. Ponadto pojawiają się fake newsy na temat rzekomego zanieczyszczenia rzeki rtęcią. Sytuację kryzysową związaną ze skażeniem m.in. Odry omówili w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej", Jerzy Mosoń z fundacji Fibre oraz Piotr Grzybowski z Katolickiego Tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna Odra rzeka ochrona środowiska środowisko ekologia

Marszałek woj. lubuskiego celowo dezinformowała opinię publiczną ws. Odry? Wiceszef MSWiA chce interwencji służb

Odpowiednie służby powinny wyjaśnić, czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak "dezinformowała opinię publiczną" ws. sytuacji na Odrze - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko ekologia katastrofa ekologiczna rzeka Odra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker dezinformacja MSWiA ochrona środowiska

Niemiecki minister mówił o rtęci w Odrze? "Taka wypowiedź nie jest mi znana"

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak informowała w sobotę, że została przez stronę niemiecką zapewniona o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. W niedzielę zdementował to na konferencji prasowej minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. Elżbieta Polak twierdzi jednak, że doszło do błędu w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Niemcy

Śnięte ryby w Nerze. RCB poszerza alert i przypomina, by absolutnie nie wchodzić do rzeki

Po znalezieniu śniętych ryb w Nerze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert także do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). Wcześniej ostrzeżenia skierowano do dwóch łódzkich powiatów - łęczyckiego i poddębickiego. RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody z tej rzeki.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rzeka katastrofa ekologiczna rcb ryby środowisko ochrona środowiska społeczeństwo straż pożarna policja służby i bezpieczeństwo

Nie tylko Odra. Wojewoda wielkopolski apeluje, by nie wchodzić do rzeki Ner

Wojewoda wielkopolski po posiedzeniu sztabu kryzysowego podał do wiadomości jego rekomendacje: zaleca się unikania kąpieli w rzece Ner oraz unikania pojenia w niej zwierząt. Wojewoda dodał, że działania te mają charakter prewencyjny i są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska wielkopolskie regiony rzeka katastrofa ekologiczna

"Przyczyną mógł być wzrost zasolenia". Minister klimatu o skażeniu Odry

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w sobotę na Twitterze, że badania nie wskazują na to, by w Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci, za to podniesiony jest poziom zasolenia. Jak wyjaśniła szefowa resortu, wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym, a "wykonanie badań ryb pod kątem toksykologii pozwoli ustalić ewentualne szkodliwe substancje".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Odra ochrona środowiska katastrofa ekologiczna Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

"Gdzieś było zaniedbanie służb". Wąsik o dymisjach urzędników w związku ze skażeniem Odry [ZAPIS RELACJI]

- W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy stracili stanowiska - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Wąsik przyznał, że "gdzieś było zaniedbanie służb podległych rządowi". Na bieżąco śledziliśmy informacje dotyczące katastrofy ekologicznej - zapraszamy do lektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska RELACJA rzeka ryby

Skażenie Odry. Maria Libura o instytucjach ochrony środowiska: potrzebny dobrze wyszkolony i wynagradzany personel

- Wiele wskazuje na to, że niepokojące informacje dotyczące nieprawidłowych zachowań niektórych przedsiębiorców zgłaszane były przez mieszkańców miast położonych nad Odrą znacznie wcześniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert do spraw logistycznych i organizacyjnych służby zdrowia (Uniwersytet Mazursko-Warmiński w Olsztynie).
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 społeczeństwo POLSKA Krzysztof Grzybowski Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska

Poseł PSL o zanieczyszczeniu Odry: kary powinny być dotkliwe, łącznie z zaprzestaniem działalności gospodarczej

- Wody Polskie powinny być przygotowane, tam gdzie są duże zrzuty ścieków, dopływy do Odry, powinno być to analizowane na bieżąco - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mieczysław Kasprzak, poseł PSL - Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Odra natura zanieczyszczenie ochrona środowiska katastrofa ekologiczna Mieczysław Kasprzak