Polskie Radio
Section05
ochrona środowiska

Prezydent interweniuje ws. leśnictwa. Znamy treść listu

Proponowana zmiana idzie w przeciwnym kierunku do przyjętych założeń i powoduje nakładanie się kompetencji dwóch ministrów, co doprowadzi do sporów kompetencyjnych i negatywnie wpłynie na ochronę przyrody w Polsce - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do premiera Mateusza Morawieckiego i liderów Zjednoczonej Prawicy w związku z przeniesieniem działów leśnictwa i łowiectwa pod nadzór resortu rolnictwa. Portal wPolityce.pl dotarł do pełnej treści listu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda ochrona środowiska rząd Mateusza Morawieckiego przyroda

"Łatwe dla Polski nie będą". Ekspert o nowych celach polityki klimatycznej UE

- Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o wyzwania przed Polską w kontekście nowych unijnych planów transformacji energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka górnictwo klimat środowisko ochrona środowiska infografika

Nowe porozumienie ws. redukcji CO2. Minister klimatu: Polska zabezpieczyła swoje interesy

- Porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki - oświadczył w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  klimat Unia Europejska energetyka michał kurtyka ministerstwo klimatu ochrona środowiska emisja co2 Polska w Unii Europejskiej POLSKA

"Nie może być tak, że pieniądz wygrywa z prawem". Kamiński o sprawie tzw. zamku w Stobnicy

- Nie może być tak, że pieniądz wygrywa z prawem. Sprawa tzw. zamku w Stobnicy jest dla mnie przejawem niesłychanej arogancji ludzi, którzy posiadają pieniądze i pokazuje, jak słaba potrafi być władza publiczna w terenie. Wojewoda wielkopolski zawiódł - ocenił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zamek budowa ochrona środowiska Mariusz Kamiński MSWiA służby i bezpieczeństwo

Unijny spór o elektrownię w Turowie. Komisja PE zapoznała się z petycją mieszkańców regionu

Podczas obrad komisji petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowano wniosek, pod którym podpisało się prawie 30 tysięcy mieszkańców regionu turowskiego, w obronie tamtejszej elektrowni. To odpowiedź na petycję organizacji ekologicznych z Polski i Czech, które przekonują o szkodliwym wpływie kompleksu w Turowie na ujęcie wody pitnej po stronie czeskiej i domagają się jego zamknięcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej energetyka klimat ochrona środowiska środowisko

Rekordowe zainteresowanie programem "Moja Woda". Wpłynęło kilkanaście tysięcy wniosków o dofinansowanie

W ramach rządowego programu "Moja Woda" wpłynęło rekordowe 25 tys. wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł prowadzony był do 31 października 2020 r. przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo woda ochrona środowiska

Minister rolnictwa: w nowym budżecie UE będą środki na działania prośrodowiskowe

- W przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej znajdą się środki na działania prośrodowiskowe i wspierające klimat - poinformował minister rolnictwa i leśnictwa Grzegorz Puda. Dodał, że takich ustaleń dokonano w Luksemburgu, podczas posiedzenia unijnych szefów resortów odpowiedzialnych za sprawy rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Puda Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka środowisko Unia Europejska budżet ue fundusze unijne fundusze ue klimat ochrona środowiska