Polskie Radio
Section05
reportaż w Jedynce

"Wszystko zawdzięczam rodzicom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Gąsior zdobył wykształcenie dzięki stypendium rządu Stanów Zjednoczonych. Całe życie zawodowe pracował w wielkich amerykańskich firmach. Kilka lat temu wrócił do Polski. Postanowił z rodziną odwiedzić Park Pamięci w Toruniu, gdzie są uwiecznione jego babcia i mama, jako osoby ratujące Żydów w czasie okupacji. Historia jego rodziny, głęboko patriotycznej, miała wielki wpływ na jego wybory życiowe. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Wybitny pięściarz ze Śląska po raz pierwszy bokserskie rękawice założył w wieku 15 lat. Nie wiedział jeszcze, że sport wypełni całe jego dorosłe życie i zaprowadzi go do miejsca, o którym marzą miliony sportowców. Marian Kasprzyk w 1960 roku podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Tokio wywalczył upragnione złoto - w finałowym pojedynku z Litwinem Ricardasem Tamulisem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce

Reportaż o historycznym Hotelu Bristol [POSŁUCHAJ]

Hotel Bristol w Warszawie kończy w tym roku 120 lat. Miejsce słynęło ze znanych gości, balów i przyjęć - choćby z okazji otrzymania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie czy po sukcesach śpiewaczki operetkowej Lucyny Messal. W latach 30. XX wieku swoje atelier miał tam Wojciech Kossak. Spłacał on zobowiązania finansowe wobec hotelu obrazami, które wisiały w jednej z sal restauracyjnych. Z balkonu zaś śpiewał Jan Kiepura. 
Zobacz więcej na temat:  hotel reportaż Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski reportaż w Jedynce

Więcej niż warsztaty. "Spotkanie z ikoną" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

"Z Piotrem i Pawłem wśród pierwszych chrześcijan" to jeden z tematów warsztatów pisania ikon, które zorganizowano w Nowicy, w Beskidzie Niskim. Biorą w nich udział uczestnicy - amatorzy z całej Polski. Nie tylko chcą poznać dawną technikę malarską, ale też wyciszyć się i odpocząć od szybkiego tempa życia, które na co dzień prowadzą.  
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż reportaż w Jedynce