Polskie Radio
Section05
reportaż w Jedynce

"Słowa jak powietrze" - reportaż o Bohdanie Zadurze [POSŁUCHAJ]

We wtorkowy wieczór wyruszyliśmy do Puław, gdzie poznaliśmy Bohdana Zadurę - wybitnego poetę, prozaika, tłumacza i krytyka literackiego. O bohaterze naszego reportażu opowiedzieli przyjaciele z kwartalnika literackiego "Akcent", z którym był i jest związany nadal, choć od siedemnastu lat równocześnie pełnił funkcję redaktora naczelnego "Twórczości".
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik reportaż reportaż w Jedynce

"Jaramy się wszyscy" - reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Wg rankingu "Perspektyw" III LO we Wrocławiu jest w pierwszej dziesiątce szkół w Polsce. Ucząca się tu młodzież startuje w olimpiadach przedmiotowych, a także w zawodach sportowych i zajmuje czołowe lokaty. W III LO jest teatr Scena 37, który prowadzi polonista Dariusz Romanowski. Uczniowie chętnie chodzą do szkoły i sami opowiadają, że panuje w niej niezwykła atmosfera. Do liceum zdają dzieci, a nawet wnuki byłych absolwentów. Skąd ta magia wrocławskiej Trójki?
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż w Jedynce reportaż

To jego firma uszyła namioty do serialu "Wikingowie" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy, na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce reportaż

"Matury wczoraj, matury dziś" - reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że matury na przestrzeni lat były zdawane w różnych warunkach - w zakonspirowanych mieszkaniach, na spacerniaku Pawiaka, nawet w obozach śmierci podczas apeli. Trudno powiedzieć o ówczesnych pokoleniach, że były stracone.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka matura reportaż w Jedynce

"Wirus i ja". Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet [POSŁUCHAJ]

"Moja walka z covidem" - taki tytuł książki ujrzała pani Grażyna na szarej, szpitalnej ścianie pierwszej nocy spędzonej na oddziale zakaźnym w szpitalu powiatowym. Choć miała wtedy wysoką gorączkę i jawa ze snem nieustannie się przenikały, to swoją wizję wzięła na poważnie. Gdy tylko poczuła się lepiej zaczęła notować wszystko, co się działo w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Agnieszka Czyżewska-Jacquemet