Polskie Radio
Section05
sądownictwo

Afera fakturowa w inowrocławskim ratuszu. Lokalny polityk obciąża Brejzę

W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbyła się rozprawa w procesie o naruszenie dóbr osobistych, który Telewizji Polskiej wytoczył senator KO Krzysztof Brejza. Sprawa dotyczy afery fakturowej. - Ci ludzie mówili, że robią to na polecenie Krzysztofa Brejzy - zeznał w sądzie Ireneusz Stachowiak, radny Solidarnej Polski, a wcześniej były prezydent miasta.
Zobacz więcej na temat:  Inowrocław kujawsko-pomorskie prokuratura sąd sądownictwo Platforma Obywatelska POLSKA

Afera pedofilska na Targówku. Jest akt oskarżenia wobec twórcy Wioski Żywej Archeologii

- Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ 8 września skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi K. - twórcy Wioski Archeologii Żywej w Warszawie. Oskarżonemu zarzuca się popełnienie czterech czynów, w których za pokrzywdzone uznano trzy osoby - przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura pedofilia Warszawa regiony mazowieckie

Wyrok NSA w sprawie reprywatyzacji. Wargocka: zwyciężyła sprawiedliwość

- To jest sukces sprawiedliwości w Polsce. Uważam, że należą się ogromne gratulacje i podziękowania dla wszystkich członków Komisji Weryfikacyjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była także Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA Warszawa reprywatyzacja prawo sąd sądownictwo społeczeństwo mieszkanie

Wyrok NSA ws. reprywatyzacji w Warszawie. Jan Śpiewak: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna zostać wyprowadzona w kajdankach

- Nie rozumiem, czemu Hanna Gronkiewicz-Waltz nie miała dzisiaj rano wjazdu ABW, nie rozumiem, dlaczego nie została wyprowadzona w kajdankach albo chociaż nie postawiono jej zarzutów. To jest kpina z prawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, aktywista miejski.
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Warszawa prawo sąd pieniądze mieszkanie POLSKA Polskie Radio 24 sądownictwo

NSA wydał wyrok ws. warszawskiej reprywatyzacji. Wiceszef resortu sprawiedliwości: to przełom

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok dotyczący warszawskiej reprywatyzacji. NSA orzekł, że kupcy roszczeń nie byli stronami w postępowaniach i nie powinni byli odzyskiwać tą drogą nieruchomości. Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji reprywatyzacyjnej, Sebastian Kaleta powiedział, że "jest to przełomowy wyrok", a "NSA stanął dzisiaj po stronie komisji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Warszawa mazowieckie reprywatyzacja Sebastian Kaleta dzika reprywatyzacja kamienica

SDP murem za Tomaszem Sakiewiczem. "Wyrok ogranicza prawa obywatelskie dot. wolności słowa"

"CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zgodnie z którą redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz został prawomocnie ukarany w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym mu przez aktywistę Bartosza Kramka" - napisano w oświadczeniu na stronie Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Sakiewicz Warszawa sąd sądownictwo wolność słowa dziennikarze

Opozycja krytykuje Izbę Odpowiedzialności Zawodowej sędziów. Mec. Andrzejewski: bzdurne zarzuty

- Tryb powoływania sędziego nie wpływa na sposób orzekania, bo sędzia mianowany jest dożywotnio, niezależnie, kto go mianował - ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, mówiąc o Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. - Mamy demokratyczny system, dość skomplikowany, ale to dlatego, że mamy dywersję sędziów i Unii Europejskiej i szantaż finansowy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Tadeusz Płużański Piotr Andrzejewski Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej

Instytucja sędziów pokoju. Wiceminister sprawiedliwości: nie blokujemy tego projektu

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju wg modelu, który proponuje Paweł Kukiz wymaga zmiany konstytucji - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. Jak wyjaśnił, jego partia "nie jest żadnym blokującym", jednak sędziów pokoju nie można wprowadzić "w oderwaniu od planów reformy sądów powszechnych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo Paweł Kukiz Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

"Zaproszenie do łamania konstytucji". Kuźmiuk krytykuje oczekiwania KE wobec Polski

– Każdy prawnik, nawet związany z opozycją, przyzna, że taki warunek jest zaproszeniem do łamania polskiej konstytucji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, oceniając nowe oczekiwania przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wysunięte pod adresem Polski. Szefowa KE przyznała, że chce, by polscy sędziowie mogli, bez konsekwencji, kwestionować nawzajem swój status.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Kuźmiuk Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo Trójka Ursula von der Leyen Bartłomiej Graczak

POLSKIE RADIO 24 Zastępca red. nacz. "Gazety Lubuskiej": RPO też widzi próbę tłumienia krytyki prasowej

- Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podzielił nasze wątpliwości, które zaowocowały powiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka woj. lubuskiego Elżbiety Polak przestępstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 z-ca red. nacz. "Gazety Lubuskiej" Marcin Kędryna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA lubuskie Gorzów Wielkopolski mobbing molestowanie seksualne społeczeństwo media sądownictwo Tadeusz Płużański Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich