Polskie Radio
Section05
spadające gwiazdy

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat niebo gwiazdy astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan Trójka

Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Inicjatywa przypominająca o odkryciach polskich naukowców

Niezwykła inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki: Timeless - Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców, ma przypominać, jak duży wkład w naukę i technikę mają Polacy. To nie tylko epokowe odkrycia, ale czasem rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, np. spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy archiwizacja spadające gwiazdy

Najszybsze ze "spadających gwiazd" - Leonidy na listopadowym niebie

W atmosferę ziemską wpadają z rekordową prędkością ponad 70 km/s, a szczyt ich aktywności wypada w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy będzie można zaobserwować na listopadowym niebie. Kiedy warto popatrzeć w górę? Szczegóły wyjaśnił w Trójce popularyzator nauki Rafał Grabiański z portalu "Urania – postępy astronomii".
Zobacz więcej na temat:  astronomia kosmos spadające gwiazdy Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański