Polskie Radio
Section05

Trójka

Spotkanie z Andrzejem Strejlauem - legendą polskiej piłki nożnej

Zaczynał tuż po wojnie, grając jednocześnie w piłkę ręczną. Był asystentem Kazimierza Górskiego, trenera reprezentacji Polski. Był także samodzielnym selekcjonerem polskiej kadry. Po latach Andrzej Strejlau wciąż jest cytowany i proszony o komentarz; pozostaje aktywny jako autorytet piłkarski. Ikona polskiego futbolu będzie gościem Wojciecha Zawioły w poniedziałkowej (5.05) odsłonie pasma "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Zawioła Andrzej Strejlau

Kawa w Mieście Umarłych - fotografia Krzysztofa Jabłonowskiego

W naszym fotograficznym cyklu tym razem wybieramy się do Północnej Afryki. Cofamy się też o jakieś 20 lat. Poznajemy historię wyprawy do Egiptu szlakiem polskich archeologów, która miała swój przystanek w Mieście Umarłych. Dlaczego jest to miejsce warte odwiedzenia, choć trudno tam znaleźć typowe zabytki?  Wyjaśnia to autor fotografii Krzysztof Jabłonowski, wykładowca na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat: 

"Lekcja anatomii doktora Tulpa" pędzla mistrza Rembrandta

Opowieść o arcydziele Rembrandta - "Lekcja anatomii doktora Tulpa” z 1632 roku (dziś w muzeum Mauritshuis w Hadze) splata wiele wątków  z dziejów medycyny, bakteriologii i sztuki. W rolach głównych występują: siedemnastowieczny medyk z Amsterdamu doktor Nicolaes Tulp, Rembrandt van Rijn, pewien martwy skazaniec, holenderski handlarz suknem oraz rodzące kobiety i... wielkopolski Wolsztyn. Straszna mieszanka, prawda?
Zobacz więcej na temat: 

Grzegorz Braun straci immunitet? "Sprawa jest oczywista"

- Procedura uchylenia immunitetu wymaga kilku kroków, m.in. wysłuchania zainteresowanego, przedstawienia mu wniosku, sprawozdania, głosowania w komisji i na koniec decyzji PE. Jutro będziemy po tej procedurze - mówił w radiowej Trójce eurodeputowany KO Michał Wawrykiewicz. PE zagłosuje we wtorek nad uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Grzegorz Braun Parlament Europejski immunitet

Fałszywi lekarze z TikToka

Technologia deepfake, dotychczas kojarzona głównie z imitowaniem celebrytów i manipulacją wizerunkiem osób publicznych, dziś coraz częściej służy podszywaniu się pod autorytety także medyczne - zagrażając zdrowiu, a nawet życiu użytkowników. To zjawisko stanowi poważne wyzwanie, ponieważ granica między autentycznym a spreparowanym przekazem zaczyna się zacierać. Jak rozpoznać deepfakowe wideo udające poradę medyczną? Na co zwrócić uwagę? Gość: Marcin Mazur, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat: