Polskie Radio
Section05

Trójka

"Decyzje prawdopodobnie będą podejmowane lokalnie". Skurkiewicz o działaniach rządu w walce z pandemią

– Prawdopodobnie takie decyzje zostaną podjęte wkrótce i być może będą to bardzo uciążliwe decyzje, szczególnie w tych miejscach, gdzie jest największy poziom zakażeń. (...) Być może będą również podejmowane decyzje lokalnie, w stosunku do miejsc, mam na myśli powiaty, województwa, gdzie skala zakażeń jest największa – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz (senator PiS, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śniadanie Beata Michniewicz Piotr Zgorzelski Wojciech Skurkiewicz Andrzej Halicki Paweł Szrot polityka społeczeństwo zdrowie pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 sars-cov-2 obostrzenia

Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Józef Niewiarowski płatności zbliżeniowe płatności płatności bezgotówkowe płatności internetowe płatności online pieniądze finanse zakupy zakupy online gotówka społeczeństwo technologie

Protest ekip filmowych w USA. Szczęśliwe hollywoodzkie zakończenie?

Od piątkowego poranka Hollywood żyje wypadkiem na planie filmowym westernu "Rust". Sprawa aktora Aleca Baldwina, który, przekonany, że używa sztucznej broni, postrzelił dwie osoby (w tym jedną śmiertelnie), przyćmiła zapowiadany protest Związku Hollywoodzkich Ekip Filmowych. Jednak, jak się okazało, do strajku nie dojdzie. Organizacja, w której skład wchodzą operatorzy kamer, wizażyści czy technicy dźwięku, poinformowała, że negocjatorzy zgodzili się na nowy, trzyletni kontrakt.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara KULTURA Stany Zjednoczone USA Jan Pachlowski Hollywood streaming serial FILM

Lekcja historii muzyki i absolutne premiery

Przemierzanie anteny radiowej ze skrajności w skrajność jest, nie od dziś, nieodłącznym elementem sobotnich spotkań w "Trójka budzi: jazz'n'bass". Obok częstych powrotów w przeszłość i tym samym odrabiania lekcji z historii muzyki, zajęciem, o którym nie zapomina gospodarz audycji, jest przeglądanie katalogów znakomitych wytwórni muzycznych z naciskiem na zakładkę "nowości".
Zobacz więcej na temat:  Michał Grabkowski MUZYKA muzyka hp Jazz Urszula Dudziak Agnieszka Osiecka Voo Voo Artur Rojek Mika Urbaniak

Kierowcy i piesi na drodze muszą uważać tak samo

Policjanci wydziałów ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne o nazwie "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a więc tych grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo komunikacja samochód policja kontrola wypadek Karol Gnat

Zakończył się XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce

Po tygodniach pianistycznych zmagań poznaliśmy zwycięzcę XVIII Konkursu Chopinowskiego. Okazał się nim Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. Drugie miejsce – ex aequo, zajęli Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Od 4 do 22 października (od poniedziałku do piątku) w audycji "Trójka przed Południem" mogliśmy słuchać specjalnego cyklu, który przygotował nasz reporter – Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA muzyka hp Paweł Turski

Soundedit 2021. M. Werk: producenci to grupa niedoceniana

Za nami koncert z okazji półwiecza albumu "L.A. Woman" grupy The Doors, a przed nami zapowiadane od dawna występy Marca Almonda i Midge'a Ure'a, pożegnanie ze sceną Tomka Lipińskiego, film punkowej legendy Lydii Lunch, a ponadto kilkadziesiąt warsztatów i paneli dyskusyjnych. 21 października w Łodzi rozpoczął się festiwal Soundedit – czterodniowe święto producentów muzycznych i pasjonatów muzyki.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Piotr Firan produkcja Łódź

Historia dźwięku i muzyki w Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Muzeum Fonografii w Niepołomicach to część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W siedmiu salach można znaleźć historię zapisu dźwięku, począwszy od przełomu XIX i XX wieku. Wszystko zostało przedstawione w układzie chronologicznym, na tle wnętrz charakterystycznych dla danego okresu. Czym zachęca jednostka? 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Zbylut-Wiśniewska KULTURA Kraków fonografia fonograf muzeum