Polskie Radio
Section05
zus składki

Firma ma 14 dni na zgłoszenie zatrudnienia obywatela Ukrainy. Sejm przyjął specustawę

Sejm przyjął rządową ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją, gwarantując im dostęp do polskiego rynku pracy. Wśród wielu ułatwień zapisano m.in., że pracodawca musi jedynie w ciągu 14 dni zgłosić do urzędu pracy sam fakt zatrudnienia obywatela Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma ZUS zus składki praca wojna na Ukrainie Rosja społeczeństwo Ukraina POLSKA

POLSKI ŁAD 2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. "Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było" - informuje we wtorek "Super Express".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład emerytura ZUS zus składki podatki kwota wolna od podatku Marlena Maląg senior społeczeństwo GOSPODARKA

Eksperci: rosnąca inflacja powinna już zaniepokoić NBP i RPP

- Rosnąca od kilku miesięcy inflacja jest zjawiskiem bardzo niepokojącym. Ale rządzącym daje to wyższe przychody z VAT czy akcyzy. Coraz bardziej tracą na inflacji oszczędzający, których jeszcze niedawno do tego zachęcano - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy podatki Polski Ład ZUS dla biznesu zus składki inflacja NBP

"Zmiany, które usuną mankamenty w ubezpieczeniu społecznym rolników". Rząd zajmie się projektem

Projekt, który ma uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym w sytuacji wypadku przy pracy.
Zobacz więcej na temat:  KRUS rolnictwo GOSPODARKA ubezpieczenia ZUS zus składki ZUS dla ciebie COVID-19

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  ZUS GOSPODARKA składki na ubezpieczenie zus składki firma Koronawirus w Polsce

Prezes ZUS: opóźnianie emerytury to wyższe świadczenie, ale najważniejszy jest, żeby mieć wybór

Największym dobrem przy przechodzeniu na emeryturę jest wybór, jaki każdy Polak dziś ma. Oczywiście zachęcamy do jak najdłuższej aktywności ekonomicznej, szczególnie kobiety, bo od tego zależy wysokość ich świadczenia. Jednak chodzi tu tylko o korzyści dla emerytów, a nie o kondycję FUS, która jest dziś bardzo dobra - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki emerytura Koronawirus w Polsce

"To ważne dla poprawy sytuacji demograficznej kraju". Marlena Maląg o strategii rodzinnej i emerytalnej

- Przeciwdziałanie negatywnym zmianom demograficznym i ich wpływaniu na system emerytalny jest priorytetem rządu - zapewniła minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wzięła udział w debacie poświęconej strategii emerytalnej państwa, zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS zus składki finanse społeczeństwo POLSKA