Polskie Radio
Section05
zus składki

Emerytury stażowe. Prezydent: są bardzo oczekiwane przez Polaków

- Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych. Są bardzo oczekiwane - podkreślił w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent Andrzej Duda emerytura emerytura pomostowa emerytury stażowe emerytury mundurowe ZUS zus składki społeczeństwo POLSKA

Duże zainteresowanie Małym ZUS plus. Przedsiębiorcy dopytują o szczegóły

Osoby korzystające z małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. Rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet cztery razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki firma przedsiębiorca

Reforma OFE miała poprawić w oczach UE stan finansów państwa. Spowodowała utratę zaufania do systemu emerytalnego

Pierwsza reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych miała miejsce w 2014 roku i to wtedy ponad 50 procent środków przyszłych emerytów zostało przeniesionych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawiło to wskaźniki zadłużenia budżetu państwa, ale czy wpłynęło na poprawę całego systemu emerytalnego?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS zus składki OFE oszczędności PPK społeczeństwo POLSKA

Mały ZUS Plus. Ważny dzień dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z ulgi

Od 1 sierpnia przedsiębiorcy korzystający z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy. Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Z wydłużonego okresu jego obowiązywania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zus składki Ministerstwo Rozwoju kancelaria prezydenta ZUS

Kolejny rok z Małym ZUS Plus już od 1 sierpnia. Prezydent podpisał ustawę

Od 1 sierpnia małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok - przypomniał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy w sprawie Małego ZUS Plus, którą podpisał Prezydent RP. Resort szacuje, że w tym roku będzie to 66,4 tys. przedsiębiorców, a w 2025 r. - 142,3 tys.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zus składki Ministerstwo Rozwoju kancelaria prezydenta ZUS

Prezes ZUS: od 1 sierpnia wydłużenie korzystania z preferencyjnych składek ZUS dla przedsiębiorców

Każdy przedsiębiorca, który w tym roku choćby za jeden miesiąc opłacał składkę do ZUS, będzie mógł jeszcze rok dłużej korzystać z tzw. Małego ZUS+, a więc składki liczonej od połowy dochodu. Dotychczas prawo to obowiązywało tylko 3 lata. Trwają też dyskusje, aby tę preferencję pozostawiać na stałe. To jednak skutkowałoby znacznie niższymi emeryturami, rentami i innymi świadczeniami, jakie otrzymywaliby tacy przedsiębiorcy - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki firma emerytura

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. ZUS: ponad 300 mln zł wróciło do przedsiębiorców

60 mln zł w pierwszych dniach lipca i 256 mln zł dziś, czyli w sumie 316 mln zł - taką łączną kwotę wypłacił przedsiębiorcom ZUS z tytułu nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejne transze są przygotowywane – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zus składki ZUS ZUS dla biznesu składka zus firma działalność gospodarcza podatki POLSKA

5 червня минає термін подачі заявок до ZUS на відшкодування надплати

Заяву на отримання відшкодування слід подати в електронному вигляді на платформі електронних послуг Управління соціального страхування (ZUS). Кошти будуть перераховані на банківський рахунок, вказаний в профілі платника страхових внесків
Zobacz więcej na temat:  Польща ZUS zus składki