Polskie Radio
Section05
zus składki

Prezes ZUS: ogromna pomoc w ramach tarczy antykryzysowej daje efekty

- Po raz pierwszy publicznie przedstawiam sytuację dotyczącą wpływów składkowych za maj. Gdy porównamy ten miesiąc do lutego, to w rejestrze mamy mniej płatników jedynie o 4,4 tys. W marcu i kwietniu były to wyższe wskaźniki. - powiedziała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Grzybowski ZUS zus składki ZUS dla biznesu polityka tarcza antykryzysowa koronawirus Koronawirus w Polsce

Prezes ZUS: składek wpływa mniej, ale świadczenia są bezpieczne

Od początku roku ZUS pobrał ponad 3 mld zł mniej składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ponad 1 mld zł mniej na fundusz chorobowy. Koszt miesięcznego zwolnienia ze składek przekracza 8 mld zł. Będziemy się zatem musieli wspierać środkami z funduszu na zwalczanie skutków COVID-19 i większą dotacją z budżetu państwa – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapewniła przy tym, że wszystkie świadczenia są bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  ZUS tarcza antykryzysowa firma zus składki

Rząd wzmacnia tarczę antykryzysową. Zobacz nowe rozwiązania

Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników też będą mogły korzystać 3-miesięcznych "wakacji składkowych", ulga wyniesie 50 proc. składek - a proponowane zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 18,5 mld zł. - to tylko niektóre z założeń przyjętego przez rząd projektu tarczy antykryzysowej w poszerzonej wersji.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce koronawirus firma kryzys zus składki