Polskie Radio
Section05
zus składki

Sytuacja finansowa FUS jest stabilna. Wpływ na to mają również cudzoziemcy pracujący w Polsce

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach bieżącego roku była stabilna; istotny wpływ ma na to liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste ZUS zus składki świadczenia społeczne zasiłek wynagrodzenia emerytura renta rodzinna

Eksperci: ulgi, wakacje w płaceniu składek do ZUS to niższe emerytury i dopłaty z budżetu, lepiej zająć się rozwojem biznesu

Każde wakacje w płaceniu składek do ZUS czy ich dobrowolność oznacza niższe świadczenia w przyszłości i konieczność dopłacania do części z nich ze środków budżetu, a więc z podatków innych pracujących czy emerytów. Sytuacja FUS jest obecnie bardzo dobra, wpływa rekordowo dużo składek i tę sytuację należy raczej utrzymywać i rozszerzać - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy przedsiębiorca składki na ubezpieczenie zus składki ZUS dla biznesu

Prezes ZUS: pomysł na dobrowolne składki od przedsiębiorców, to byłby długofalowy błąd

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest dobra. Aż 85 proc. wydatków pokrywamy ze składek, a to dlatego, że wzrosły wynagrodzenia i pracuje coraz więcej Polaków, ale również cudzoziemców, głównie z Ukrainy. Zadajemy też kłam twierdzeniom jakoby nasz ZUS finansował licznie ukraińskich emerytów. Natomiast wprowadzenie dobrowolnych składek dla przedsiębiorców oznaczałoby, że na ich emerytury i świadczenia składaliby się zatrudnieni na etatach i zleceniach - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zus składki emerytura pomostowa emerytura

Rozliczenie składki zdrowotnej. "ZUS ma obowiązek sprawdzać dane od przedsiębiorców"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowa Administracja Skarbowa mają ustawowy obowiązek prowadzenia systemowej wymiany danych m.in. o wysokości przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przez przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak masowych kontroli przedsiębiorców - przypomina ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki składka zus firma przedsiębiorstwo przedsiębiorca POLSKA podatki

Emerytury stażowe. Prezydent: są bardzo oczekiwane przez Polaków

- Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych. Są bardzo oczekiwane - podkreślił w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent Andrzej Duda emerytura emerytura pomostowa emerytury stażowe emerytury mundurowe ZUS zus składki społeczeństwo POLSKA

Duże zainteresowanie Małym ZUS plus. Przedsiębiorcy dopytują o szczegóły

Osoby korzystające z małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. Rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet cztery razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki firma przedsiębiorca

Reforma OFE miała poprawić w oczach UE stan finansów państwa. Spowodowała utratę zaufania do systemu emerytalnego

Pierwsza reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych miała miejsce w 2014 roku i to wtedy ponad 50 procent środków przyszłych emerytów zostało przeniesionych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawiło to wskaźniki zadłużenia budżetu państwa, ale czy wpłynęło na poprawę całego systemu emerytalnego?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS zus składki OFE oszczędności PPK społeczeństwo POLSKA

Mały ZUS Plus. Ważny dzień dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z ulgi

Od 1 sierpnia przedsiębiorcy korzystający z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy. Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych firm. Z wydłużonego okresu jego obowiązywania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zus składki Ministerstwo Rozwoju kancelaria prezydenta ZUS

Kolejny rok z Małym ZUS Plus już od 1 sierpnia. Prezydent podpisał ustawę

Od 1 sierpnia małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok - przypomniał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy w sprawie Małego ZUS Plus, którą podpisał Prezydent RP. Resort szacuje, że w tym roku będzie to 66,4 tys. przedsiębiorców, a w 2025 r. - 142,3 tys.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zus składki Ministerstwo Rozwoju kancelaria prezydenta ZUS

Prezes ZUS: od 1 sierpnia wydłużenie korzystania z preferencyjnych składek ZUS dla przedsiębiorców

Każdy przedsiębiorca, który w tym roku choćby za jeden miesiąc opłacał składkę do ZUS, będzie mógł jeszcze rok dłużej korzystać z tzw. Małego ZUS+, a więc składki liczonej od połowy dochodu. Dotychczas prawo to obowiązywało tylko 3 lata. Trwają też dyskusje, aby tę preferencję pozostawiać na stałe. To jednak skutkowałoby znacznie niższymi emeryturami, rentami i innymi świadczeniami, jakie otrzymywaliby tacy przedsiębiorcy - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki firma emerytura