Polskie Radio
Section05
komunizm

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek

Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność kopalnia Wujek historia Polski PRL komunizm Stanisław Płatek służba bezpieczeństwa

Debata Poranka: czy dzieci i wnuki odpowiadają za winy ojców?

– Powinniśmy absolutnie pamiętać o tych, którzy w czasach PRL potrafili zachować się heroicznie – podkreślał prezydent Andrzej Duda w środowym wywiadzie dla TVP Info. Jego zdaniem, zdrajcy z tamtego okresu często mają wpływ na obecne życie publiczne. O wypowiedzi prezydenta mówili w Debacie Dnia Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie), Jan Śpiewak (Wprost) Stanisław Janecki (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda PRL komunizm

„Nie ma co trzymać w MSZ funkcjonariuszy służb PRL”

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ i w ich miejsce zatrudnić młodych, świetnie wykształconych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa MSZ Jan Dziedziczak PRL komunizm PiS dekomunizacja Donald Tusk Jarosław Kaczyński

"Funkcjonariusze SB w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur"

W sobotę przed Sejmem odbyła się manifestacja, z udziałem m.in. Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy pracowali w organizacji przestępczej, bo tak trzeba to nazwać, w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Adam Borowski PRL komunizm Dorota Kania POLSKA

"Żadnej władzy nie zależało na skazaniu Kiszczaka"

– Nikomu nie zależało na skazaniu Czesława Kiszczaka czy Wojciecha Jaruzelskiego – oceniał w Kulisach Spraw Andrzej Kołodziej, były działacz Solidarności i Solidarności Walczącej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o braku odpowiedniego rozliczenia w III Rzeczpospolitej zbrodni komunistycznych – wydarzeń Grudnia ’70, czy też pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski PRL kopalnia Wujek komunizm sądownictwo historia PRL Andrzej Kołodziej Grudzień 1970 HISTORIA

Wicemarszałek Senatu Maria Koc: mści się gruba kreska

Do zmiany tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłych pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin wzywali w sobotę uczestnicy manifestacji przed Sejmem. Mówiła o tym w programie Dwóch na Jednego Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa PRL komunizm Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz emerytura

"Zgliszcza". Piotr Zaremba o realiach powojennej Polski

Próba odnalezienia się w realiach zrujnowanego kraju, dylematy i trudne wybory, a także perspektywa pójścia na układ z nowym okupantem. Powojenna Polska była miejscem, w którym rozegrało się wiele ludzkich dramatów. Jak wyglądała? Kto odgrywał w niej najważniejsze role? Kto był z kim i przeciw komu? O tym opowiada najnowsza książka publicysty Piotra Zaremby – "Zgliszcza".
Zobacz więcej na temat:  książki PRL komunizm historia Polski

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura

Ustawa o służbie zagranicznej. Nowe otwarcie

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Teraz projekt trafi do komisji. Zgodnie z nim, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli być dyplomatami. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  PRL Sejm Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunizm dekomunizacja Paryż Francja terroryzm