Wirtualna Karta Biblioteczna - więcej książek dla lubelskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 10:40
Biblioteki wszystkich państwowych uczelni w Lublinie są dostępne dla studentów i pracowników naukowych, a to za sprawą wspólnej inicjatywy jaką jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Student w sieci może teraz wybierać i rezerwować książki w pięciu bibliotekach głównych. Władze poszczególnych uczelni tłumaczą to choćby podobną ofertą dydaktyczną i tymi samymi kierunkami na różnych wydziałach. 
Wirtualna Karta Biblioteczna - dzięki temu projektowi lubelscy studenci mają dostęp do zasobów pięciu bibliotek uczelnianych.
Wirtualna Karta Biblioteczna - dzięki temu projektowi lubelscy studenci mają dostęp do zasobów pięciu bibliotek uczelnianych.Foto: shutterstock/about_summer
  • Wirtualne konto i jedna karta pozwolą korzystać studentom z Lublina z zasobów bibliotek Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 
  • Karta umożliwia im bezpłatne korzystanie z zasobów bibliotek na zasadzie wzajemności. Specjalną aplikację stworzył Łukasz Litwiniuk z Politechniki Lubelskiej. 
  • Do obsługi WKB stworzona została aplikacja, dzięki której pracownicy bibliotek kontaktują się ze sobą i mają informację, kto może korzystać z zasobów. 

Wirtualna Karta Biblioteczna - jakie uczelnie zaangażowane są w projekt?

Łatwiejszy dostęp do biblioteki i do większej liczby książek - to zapewnia studentom z Lublina Wirtualna Karta Biblioteczna. Dzięki niej studenci mogą korzystać z zasobów bibliotek wszystkich uczelni tego miasta.

- Są to biblioteki czterech uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich, czyli Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II - mówi Dariusz Gaweł z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Tak więc biblioteki główne tych uczelni udostępniają na zasadach wzajemności nieodpłatnie swoje zasoby drukowane studentom, doktorantom bądź pracownikom naszych uczelni.

Jak działa Wirtualna Karta Biblioteczna?

Jak to działa? Osoba zainteresowana zasobami i skorzystaniem z Wirtualnej Karty Bibliotecznej musi zgłosić się do swojej biblioteki macierzystej i aktywować konto. - Po jego aktywacji może udać się do dowolnej biblioteki biorącej udział w naszym programie i skorzystać z jej zasobów, akceptując regulamin danej biblioteki - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Nie ma konieczności posiadania żadnej plastikowej karty. Wszystko odbywa się w ramach wspólnej bazy danych, działającej poprzez wspólną aplikację. Dzięki niej pracownicy bibliotek kontaktują się ze sobą i mają informację, kto jest w systemie.

 Źródło: YouTube/TV UMCS - Wirtualna Karta Biblioteczna

Większe zasoby i wymiana

Jak podkreśla Dariusz Gaweł, głównie chodzi o efektywniejsze wykorzystywanie bibliotecznych zasobów oraz międzyuczelnianą wymianę na tym polu. Plusem jest też łatwy i szybki dostęp do książek znajdujących się w zasobach bibliotek uczelni.

 

Posłuchaj
04:48 CZWORKA/Reset - Biblioteka 23.10.2023.mp3 O Wirtualnej Karcie Bibliotecznej opowiada Dariusz Gaweł z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Reset/Czwórka)

 

- Największą korzyścią z uruchomienia Wirtualnej Karty Bibliotecznej jest zdecydowane zwiększenie oferty edukacyjnej. Mam tutaj na myśli zwiększenie zasobów bibliotecznych, które są dostępne dla studentów - mówi. - Dotychczas mogli korzystać z biblioteki głównej jednej uczelni. W tym momencie mają do dyspozycji pięć bibliotek głównych, czyli te możliwości są znacznie większe. Jest to szalenie istotne, ponieważ nasze uczelnie otwierają różne kierunki, często są to wspólne kierunki dla studentów. Zdarza się tak, że niektóre tytuły zostały wypożyczone w jednej z bibliotek, a w innej mogą zostać niewykorzystane. W związku z tym taka inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym z dostępem do lektur. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 18.15

aw 

Czytaj także

Uniwersytety Europejskie - jak działają, kogo kształcą?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 20:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z sześcioma uczelniami partnerskimi, reprezentującymi różne konsorcja Uniwersytetów Europejskich, rozpoczęła realizację projektu EUC-VOICES. Na co mogą liczyć studenci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

AI w studenckim życiu. Jak studenci korzystają ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 09:28
Smartfon to nieodłączne narzędzie w naszym życiu, jednak w siłę rośnie też sztuczna inteligencja. Narzędzia AI w studenckim życiu odgrywają już bardzo ważną rolę. Jakie są tego plusy i minusy sprawdzamy w Czwórce. 
rozwiń zwiń