Polskie Radio
Section05
biblioteka

Kolejne "białe kruki" dostępne bezpłatnie. Zbiory Książnicy Podlaskiej na rządowej stronie

Ponad 500 lat temu w Paryżu wydano godzinki - modlitwę do Najświętszej Marii Panny. Bogato zdobiona karta starodruku przedstawia zasypiającą Matkę Boską i fragment psalmu. Od zeszłego roku starodruk należy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Teraz dostępny jest bezpłatnie w zbiorach kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA zbiory biblioteka

Biblioterapia, czyli leczenie poprzez literaturę. Na czym polega?

Biblioterapia to forma leczenia poprzez literaturę. - Książka jest potrzebna do tego, żeby podjąć refleksję w jakiejś trudnej dla nas sytuacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Gumowska-Grochot, przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w Lublinie. Jak skorzystać z tego sposobu terapii?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Paweł Zieliński biblioteka książki zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne

Broda i tribon Sokratesa - znaczenie atrybutów filozofa

W starożytności filozofa postrzegano jako osobę, którą charakteryzuje dociekliwość, elokwencja i nieustający rozwój intelektualny. Myśliciel wyróżniał się nie tylko skromnym, ubogim strojem (krótki płaszcz - tribon), ale także niechęcią do dóbr świata materialnego. Rozpoznawalny poprzez wygląd zewnętrzny oraz przypisywane mu atrybuty, filozof na przestrzeni dziejów pojawia się z księgą, piórem, kałamarzem i innymi symbolami uczonego. Czy współcześnie wystarcza mu jedynie komputer?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST muzeum biblioteka Michał Zembrzuski filozofia

Polacy a czytelnictwo. Jak często sięgamy po książki?

W Stanach Zjednoczonych już ponad 10 milionów osób obejrzało zamieszczone w mediach społecznościowych wideo z warszawskiego metra, na którym widać pasażerów czytających książki. W komentarzach pod materiałem dominują słowa uznania dla czytelników w miejskiej komunikacji. A jak faktycznie wygląda czytelnictwo książek w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska czytelnictwo książki literatura biblioteka

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 70 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz