Polskie Radio
Section05
biblioteka

Niezwykłe odkrycie w Poznaniu. Odnaleziono księgi z prywatnych zbiorów braci Grimm

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono, uznane wcześniej za zaginione, księgi braci Grimm. Autorki tego odkrycia - prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka - opowiedziały w audycji "Wybieram Dwójkę", jak dokonały tego znaleziska i co oznacza ono dla nich i całego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek bracia Grimm książki biblioteka Poznań Renata Wilgosiewicz-Skutecka Eliza Pieciul-Karmińska KULTURA

Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu na ferie 2024

Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia związane z nauką i eksperymentami. Zaplanowane jest ostatnie spotkanie związane z postacią Leonarda da Vinci. Dzieci będą konstruować mosty, przedmioty latające oraz proste maszyny, takie jak windy czy dźwigi. Zajęcia te mają pokazać dzieciom, uczestnikom warsztatów, że wszystko można zrobić samemu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Ferie zimowe biblioteka Nowy Sącz czas wolny radio dla dzieci

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura książki biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

Kontrowersyjny Gombrowicz, czyli początki Biblioteki "Kultury"

Instytut Literacki w Paryżu pod kierownictwem Jerzego Giedroycia był nie tylko najważniejszym w 2. poł. XX. w. polskim ośrodkiem politycznym na uchodźstwie, ale przede wszystkim znakomitym wydawnictwem. 71 lat temu, 30 stycznia 1953 roku, zaczęła tu wychodzić jedyna w swoim rodzaju seria książek, a zapoczątkowały ją dzieła Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Witold Gombrowicz Paryska "Kultura" książki biblioteka wspomnienie literatura polityka Czesław Miłosz

Jak spędzić ferie w bibliotece, czyli o propozycjach mokotowskich bibliotek na ferie zimowe

W czasie ferii zimowych wiele dzieci szuka alternatywnych form spędzenia czasu wolnego. Jednym z ciekawych miejsc, które oferuje atrakcje dla najmłodszych, jest biblioteka na Mokotowie w Warszawie. Rozmawialiśmy z Panią Tatianą Audycką-Szatrawską z działu promocji mokotowskich bibliotek, która podzieliła się informacjami na temat różnorodnych zajęć dostępnych dla czytelników w tym okresie.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czytanie bajek czytelnictwo literatura dziecięca książki dla dzieci biblioteka

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kradzież kradzieże KSIĄŻKA książki biblioteka Uniwersytet Warszawski