Walki robotów. Co w programie Sumo Challenge 2023?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:30
Roboty sumo w różnych kategoriach wagowych, roboty z klocków, roboty line follower i robotyczny freestyle. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Czwórka jest patronem wydarzenia. 
Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej.
Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej. Foto: KFPŁ Nina Zagórowicz
 • Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.
 • Impreza odbywa się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, a organizują ją członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR. 
 • Zawody mają rangę międzynarodową, w tym roku swój udział zapowiedzieli konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy.
 • Patronem Sumo Challenge jest Czwórka. 

Sumo Challenge - najciekawsze konkurencje

Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo i propozycja dla każdego, kto zawsze chciał zmierzyć się z przeciwnikiem na ringu. Tutaj jednak nie ma tradycyjnych strojów i japońskich rytuałów, bo wyzwanie podejmują… roboty.

- Na naszej imprezie zmierzą się roboty najmniejsze i największe: nano i mega, będą też roboty line follower, czyli podążające za linią. To będą roboty wykonane z klocków Lego, nic więc dziwnego, że ta kategoria cieszy się dużą popularnością wśród dzieci - opowiada  Tomasz Smaż, prezes Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej. - Nie mniej interesującą w tej kategorii wiekowej jest też konkurencja Bear Rescue (Uratuj misia), która polega na odnalezieniu pluszaka w labiryncie i przeprowadzeniu go do punktu startowego.

Ketchup na freestyle'u

Na Sumo Challenge jest też robotyczny Freestyle. W tej kategorii obowiązuje pełna dowolność - brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność. W Ketchup House zadaniem robotów jest przeniesienie jak największej liczby puszek z ketchupem na swoją linię bazową. Wygrywa robot, który szybciej i lepiej wykona swoje zadanie.

Posłuchaj
04:28 CZWÓRKA Reset - sumo 09.11.2023.mp3 Sumo Challenge 2023 - co w programie imprezy? (Reset/Czwórka)

Konkurencje Sumo Challenge 2023:

 • Sumo
 • Line Follower
 • Micromouse
 • Humanoid Sprint
 • Freestyle
 • Bear Rescue
 • Roborace
 • Ketchup House

Kto bierze udział w zawodach?

Impreza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy liczba konkurencji i rosnące zainteresowanie zawodników oraz obserwatorów wydarzenia. Każdego roku do walki stają roboty z całego świata, które walczą jak prawdziwi wojownicy sumo, ścigają się niczym bolidy Formuły 1, biegają równie szybko co sprinterzy oraz wykonują wiele innych trudnych i widowiskowych czynności.

- Zazwyczaj są to maszyny, które mają proste konstrukcje, więc budowane są przez dwuosobowe zespoły. Czasami wystarczą dwa tygodnie, żeby robot był gotowy - mówi gość Czwórki. - Podczas rywalizacji liczą się siła, technika i budowa danego robota. To są  najważniejsze elementy, które mogą zadecydować o wygranej.

Sprawdź też:

Parametry zawodników

Sumo Challenge - jak każde zawody - mają swoich jurorów, a roboty muszą spełniać określone wymagania. - Nie są one zbyt wygórowane, w kategorii Sumo ograniczają się do wymiarów i masy. Podobnie jest w Line Follower - tutaj dodatkowo roboty nie mogą mieć "klejących się" kółek - tłumaczy rozmówca Piotra Firana. - Są też kategorie z turbinami, gdzie ważny jest nacisk na podłoże.

Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty. Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.

Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej. - Sumo Challenge mają rangę międzynarodową. W tym roku na imprezie pojawią się konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy - dodaje Tomasz Smaż.

Zawody odbędą się 18 listopada 2023 roku, a patronem wydarzenia jest Czwórka. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Smaż (prezes Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Politechnice Łódzkiej)

Data emisji: 09.11.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:53
Na rok 2022 zaplanowane zostało ukończenie nowego muzeum robotyki w Seulu – Robot Science Museum. To, co w tym projekcie jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że w dużej mierze stworzą go maszyny, którym będzie przecież poświęcony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

AI w studenckim życiu. Jak studenci korzystają ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 09:28
Smartfon to nieodłączne narzędzie w naszym życiu, jednak w siłę rośnie też sztuczna inteligencja. Narzędzia AI w studenckim życiu odgrywają już bardzo ważną rolę. Jakie są tego plusy i minusy sprawdzamy w Czwórce. 
rozwiń zwiń