10 dni bez smartfona. Dziennikarski eksperyment na studentach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 10:44
Smartfon jest niezwykle przydatnym narzędziem, niewielu z nas wyobraża sobie, że można z niego zrezygnować. Takiego wyzwania podjęło się kilkoro studentów Media City's University Technical College w Londynie. Swoje smartfony na 10 dni wymienili na stare komórki. 
Smartfon jest stałym elementem naszego życia. Dziennikarze sprawdzili, co się wydarzy, gdy tych urządzeń pozbawi się studentów na 10 dni
Smartfon jest stałym elementem naszego życia. Dziennikarze sprawdzili, co się wydarzy, gdy tych urządzeń pozbawi się studentów na 10 dniFoto: Shutterstock/CarlosBarquero
  • Dziennikarze BBC przeprowadzili 10-dniowy eksperyment na grupie 10 chętnych studentów. 
  • Chętnym zabrali smartfony, a wręczyli stare telefony komórkowe. 
  • Studenci przed badaniem wyrażali wiele obaw. Jeden z nich zrezygnował z uczestnictwa po 27 godzinach. 
  • Uczniowie pozbawieni nowych technologii powrócili do swoich pasji, do rozmów z bliskimi, choć przyznają, że nie zawsze były one dla nich komfortowe. 

Dziennikarze BBC wpadli na pomysł przeprowadzenia eksperymentu, polegającego na rezygnacji ze smartfonów, które dziś nie tylko służą nam do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, ale także płacenia w sklepie, robienia przelewów, fotografowania, dzielenia się swoim życiem w mediach społecznościowych. Do swojego minibadania zaprosili studentów Media City's University Technical College w Londynie. Wcale nie mieli wielu chętnych. 

Ankieta przed eksperymentem - 10 dni bez smartfona

- Do eksperymentu nikt nie został wciągnięty na siłę. Poprzedziły go też ankiety na temat tego, kto chciałby spróbować takiego wyzwania - mówi Marta Zinkiewicz, Czwórkowa reporterka. - W tym badaniu pytano uczniów o skutki dla zdrowia psychicznego, które może wywołać używanie tego typu urządzeń. Wszyscy ankietowani byli zgodni, że przez nadużywanie ich czujemy się zmęczeni i przebodźcowani. 50 procent pytanych powiedziało, że gdy nie mają swojego smartfona przy sobie, to czują pewien niepokój. 

Dziennikarze zapytali wprost, który ze studentów chciałby na kilka dni zrezygnować ze smartfona i zastąpić go starą komórką. Aż 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nawet nie rozważa oddania swojego urządzenia na kilka dni. 


Posłuchaj
10:23 czwóka reset 18.06.2024 smartfon ok 18.16.mp3 Brytyjscy studenci oddali swoje smartfony na 10 dni - jakie wnioski płyną z tego eksperymentu? (Reset/Czwórka)

 

Mimo to znalazło się kilku chętnych, choć nie wszyscy dotrwali do końca 10-dniowego eksperymentu. Zgłosiły się osoby, które spędzały ze swoim smartfonem nawet osiem godzin dziennie, głównie w mediach społecznościowych. - Jeden z badanych mówił, że kiedyś chętnie jeździł rowerem, to była jego pasja. W ostatnim czasie porzucił ją i zatopił się w rolkach TikToka na wiele godzin - opowiada Marta Zinkiewicz. 

10 dni bez smartfona - jak spędzić taki czas?

10 dni bez smartfona przyniosło różne skutki. Jedna z uczestniczek przyznała, że więcej czasu spędzała na rozmowach z rodzicami, czego niektórzy bardzo się obawiali przed przystąpieniem do eksperymentu. Większość potwierdziła, że zaczęli wcześniej chodzić spać, a rozkład autobusów sprawdzali bezpośrednio na przystanku, a nie w sieci. - Jedna dziewczyna wspomniała, że denerwowało ją to, że musiała za każdym razem dzwonić do swojego pracodawcy, żeby zapytać, jaki jest jej grafik. Wcześniej sprawdzała to na grupie w mediach społecznościowych - mówi reporterka. - To też pokazuje cechę pokolenia Z, które zdecydowanie bardziej woli komunikować się, pisząc lub sprawdzając coś w apce, niż rozmawiać. 

Do 27 godzin w eksperymencie przetrwał jeden z uczestników. Poddał się, poprosił o zwrot smartfona, bo towarzyszący mu niepokój nie pozwalał mu normalnie funkcjonować. - Nie wiedział, czy ktoś chciał się z nim skontaktować, nie miał dostępu do internetu. To sprawiło, że uznał, że dłużej nie da rady - zdradza Marta. 

Młodzi Brytyjczycy w kontaktach chętnie komunikują się za pomocą Snapchata. I ta platforma okazała się największym wyzwaniem. - Tam jest coś takiego jak Snappassa - wskaźnik, który pokazuje liczbę dni, od kiedy jesteśmy w nieprzerwanym, codziennym kontakcie ze swoimi przyjaciółmi - wyjaśnia reporterka. - Większość badanych osób na czas eksperymentu poprosiła swoich znajomych, by zalogowali się na ich konto i wysłali kilka snapów w ich imieniu. 

Skutki eksperymentu

Studenci przystąpili do eksperymentu pełni obaw. Martwili się, że coś przegapią, że coś ich ominie. Po 10 dniach badania przyznali, że poczuli pewne wyzwolenie. - Wspomniany wcześniej chłopak wrócił do jazdy na rowerze, inna dziewczyna zaczęła malować, rysować. Mówiła, że był to dla niej spokojny czas, gdy energia twórcza miała się dobrze - relacjonuje reporterka. - Wszyscy przyznali, że lepiej spali. 

Po 10 dniach uczestnicy eksperymentu odzyskali swoje smartfony i zanurzyli się w nich. Przyznali, że może warto ograniczyć czas spędzany z nimi w ręku, ale nikt nie zdecydował się porzucić smartfona na zawsze. 

***

Tytuł audycji: Reset

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 18.16

pj/kormp

Czytaj także

AI w studenckim życiu. Jak studenci korzystają ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 09:28
Smartfon to nieodłączne narzędzie w naszym życiu, jednak w siłę rośnie też sztuczna inteligencja. Narzędzia AI w studenckim życiu odgrywają już bardzo ważną rolę. Jakie są tego plusy i minusy sprawdzamy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt 15 sekund - jak rozsądnie korzystać z technologii cyfrowych? 

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 22:45
Projekt 15 sekund to pomysł czterech licealistek z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej, który jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. - Głównym przesłaniem projektu jest zachęcenie ludzi do refleksji nad ilością czasu, jaki spędzają online, i promowanie zdrowego korzystania z technologii cyfrowych - mówią w Czwórce Alicja, Anna, Roksana i Małgosia.
rozwiń zwiń