Nauka jest fascynująca. Sprawdź, co w programie Festiwalu Nauki 2023

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:00
Festiwal Nauki w Warszawie prezentuje pracę naukowców, wyniki i metody ich badań, a także osiągnięcia w różnych dyscyplinach naukowych - od fizyki, poprzez biologię, archeologię, po filozofię czy historię sztuki.
W programie 27. Festiwalu Nauki w Warszawie zaplanowano debatę Żywność 4.0 na temat diet przyszłości, w tym sztucznego mięsa. (zdj. ilustracyjne)
W programie 27. Festiwalu Nauki w Warszawie zaplanowano debatę "Żywność 4.0" na temat diet przyszłości, w tym sztucznego mięsa. (zdj. ilustracyjne) Foto: shutterstock/Gorodenkoff
  • Pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się w 1997 roku. Trwał dwa dni, w czasie których zorganizowano 72 spotkania.
  • Naczelną misją festiwalu jest upowszechnianie nauki.
  • 27. odsłona wydarzenia to 357 spotkań podzielonych na różne kategorie, w tym "Dni nauki", które odbędą się na trzech warszawskich uczelniach.  
  • Hasło 27. Festiwalu Nauki brzmi: "Nauka to podróż w przyszłość”.
  • Impreza rozpocznie się 15 września 2023 roku i potrwa do końca miesiąca.

- To jedno z największych wydarzeń edukacyjnych w naszym kraju - przekonuje dyrektor Festiwalu Nauki dr Zuzanna Toeplitz. - Na naszej imprezie każdy ma szansę obcować z nauką. Oczywiście przy konkretnych wydarzeniach podajemy grupę wiekową, do której są one adresowane, ale tak naprawdę zależy nam na udowodnieniu, że nauka jest dla wszystkich.  

Nauka jest dla wszystkich. Nawet dla dwulatków

Program Festiwalu Nauki podzielony jest na trzy części: program lekcji, program spotkań oraz wystawy w różnych segmentach wiekowych - m.in. dla dzieci oraz dla młodzieży i studentów. - Wśród naszych gości są osoby, które najpierw na festiwal przychodziły ze swoimi rodzicami, potem z kolegami, a teraz same przyprowadzają swoje dzieci. Z myślą o nich zorganizowaliśmy spotkanie "Zagadki dla młodszych i starszych", w którym można wziąć udział nawet z dwulatkiem - zachęca rozmówczyni Marty Hoppe. - Chcemy nakłonić ludzi do tego, żeby się uczyli także po zakończeniu edukacji.

Posłuchaj
12:48 CZWÓRKA Czwórka do piatej - festiwal nauki 14.09.2023.mp3 Festiwal Nauki 2023 - co w programie tegorocznej odsłony? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Jak mówić o nauce?

Nauka jest fascynująca, zwłaszcza jeśli mówi o niej ktoś, kto się nią fascynuje. - Nie podajemy definicji, nie twierdzimy, że przedstawiamy jedyną prawdę, która istnieje. Mówimy, co wiemy, przyznajemy się do tego, czego nie wiemy, i zachęcamy ludzi młodych, żeby zgłębili te tematy, żeby je zbadali - dodaje gość Czwórki. - Spotkania prowadzą osoby, które poza dorobkiem naukowym cechuje także zdolność objaśniania złożonych kwestii w sposób zrozumiały i przejrzysty.

Sprawdź też:

Dni nauki na warszawskich uczelniach i coś dla nocnych marków

Debaty, warsztaty i spotkania odbywają się tam, gdzie pracują naukowcy: w  laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Wiele spotkań polega na aktywnym udziale w doświadczeniach i obserwacji zjawisk za pomocą naukowych metod i instrumentów. - Jedną z nowości tegorocznej odsłony są "Dni nauki" na trzech warszawskich uczelniach. 16 września spotykamy się w Akademii Leona Koźmińskiego, 17 września na Uniwersytecie SWPS i 24 września na Uniwersytecie Warszawskim - wymienia szefowa festiwalu. - Mamy też coś dla nocnych marków, czyli cykl 26 spotkań pod hasłem "Wieczór z nauką". Jest to dziewięć klubów przeznaczonych dla młodych ludzi.    

Nauka to podróż w przyszłość. Co w programie festiwalu?

Festiwal przyczynia się nie tylko do popularyzacji wiedzy, ale też wyjaśnia, na czym polega poznanie naukowe, przybliża radość płynącą z uprawiania nauki i wzmacnia jej autorytet. Hasło tegorocznej odsłony brzmi "Nauka to podróż w przyszłość", a patronem festiwalu jest Paweł Edmund Strzelecki - polski podróżnik, badacz i odkrywca. - Wybieramy tematy naszym zdaniem najbardziej aktualne. W tym roku zaczynamy od sztucznej inteligencji, będziemy też rozmawiać o tym, czy polecimy na Marsa i skąd wziął się populizm. Zaplanowaliśmy też dyskusję "Żywność 4.0" na temat diet przyszłości i debatę o tożsamości płciowej, w której wezmą udział biolog, lekarz i psycholog. Zapraszamy też na rozmowę o współczesnych środkach przekazu i odpowiedzialności dziennikarzy w kontekście informacji, ale też pisania o nauce - podsumowuje dr Zuzanna Toeplitz.    

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Zuzanna Toeplitz (dyrektor Festiwalu Nauki)

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 15.25

kul

Czytaj także

Research Week. Dlaczego warto studiować na Politechnice w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:40
Research Week to wydarzenie, na którym Politechnika Łódzka przedstawia swój potencjał naukowy, realizowane projekty i aktywność w międzynarodowej współpracy. W tym roku potrwa ono do 16 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytety Europejskie - jak działają, kogo kształcą?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 20:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z sześcioma uczelniami partnerskimi, reprezentującymi różne konsorcja Uniwersytetów Europejskich, rozpoczęła realizację projektu EUC-VOICES. Na co mogą liczyć studenci?
rozwiń zwiń