Stypendia - nie tylko dla orłów i wybitnie uzdolnionych

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 22:20
Trwa sezon na stypendia. W Czwórce sprawdzamy, jak się o nie ubiegać. - Ostatnio w naszej kampanii obaliliśmy mit, że stypendium jest tylko dla geniuszy - mówią Weronika Madejek i Kacper Kondracki z mojestypendium.pl. - Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko średnia ocen i wybitne umiejętności naukowe mogą nas predestynować do tego, żeby otrzymać stypendium.  
Czy ze stypendium można się utrzymać?Czy oprócz comiesięcznych przelewów można liczyć na jakieś inne wsparcie? (zdj. ilustracyjne)
Czy ze stypendium można się utrzymać? Czy oprócz comiesięcznych przelewów można liczyć na jakieś inne wsparcie? (zdj. ilustracyjne) Foto: shutterstock/Andrey_Popov
  • Każda z uczelni ma fundusz stypendialny, z którego może wypłacać studentom pieniądze.
  • Fundusze stypendialne mogą pochodzić także z programów samorządowych oraz realizowanych przez firmy, stowarzyszenia i fundacje.
  • W ramach takich programów oferowane są stypendia m.in. za osiągnięcia sportowe, artystyczne, ale także specjalistyczne.

 

Stypendia - nie tylko z uczelni

Początek roku akademickiego to czas, kiedy studenci pierwszego roku oswajają się z nową placówką, ale to także czas przyznawania stypendiów. - Warto wiedzieć, że programy stypendialne są organizowane i fundowane przez bardzo różne instytucje. Z jednej strony mamy stypendia uczelniane, stypendia z budżetu państwa, ale mamy też rosnącą liczbę programów lokalnych, m.in. samorządowych, oraz realizowanych przez firmy, czy przez stowarzyszenia i fundacje - mówi Weronika Madejek. - Tak naprawdę budżet na stypendia, kwoty stypendialne wynikają z konkretnego regulaminu i z konkretnych budżetów danej instytucji i mogą wynosić od kilkuset złotych do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zaznaczają goście audycji, możemy skorzystać nawet z kilku programów stypendialnych. - Jednak bywa różnie, więc zachęcamy do czytania regulaminów. Czasami są jakieś warunki, które trzeba spełnić - zaznacza Kacper Kondracki.

 

Programy stypendialne - cała wiedza w jednym miejscu

Wiedza na temat stypendiów jest dość rozproszona. Można ją zdobyć m.in. na macierzystej uczelni, jednak naprzeciw potrzebom młodych ludzi wychodzi portal stypendium.pl.

- To jest bezpłatny, interaktywny portal, w którym już od ponad piętnastu lat gromadzimy wiedzę zarówno o stypendiach krajowych, jak i zagranicznych - opowiada Weronika Madejek. - Wisienką na torcie i dodatkiem są informacje o różnego rodzaju konkursach m.in. edukacyjnych i naukowych. Zapraszamy więc na moje stypendium pl.Jak zaznaczają goście Czwórki, wyszukiwarka stypendiów wyposażona jest w bardzo przyjazną legendę i filtry, które w łatwy sposób umożliwiają znalezienie odpowiedniego dla nas programu.

- Dzięki tej wyszukiwarce możemy znaleźć program właśnie dla siebie. Czy to dla uczniów, dla studentów, doktorantów zarówno o charakterze naukowym, artystycznym, sportowym i socjalnym - zaznaczają rozmówcy Marty Hoppe. - Oferta jest naprawdę szeroka, a jedną z naszych misji społecznych jest budowanie świadomości na temat tego, jak różnorodne są stypendia i jak różne grupy odbiorców mogą się o nie ubiegać. Ostatnio nawet w naszej kampanii obaliliśmy mit, że stypendium jest tylko dla geniuszy. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko średnia ocen i wybitne umiejętności naukowe mogą nas predestynować do tego, żeby otrzymać stypendium.

 

Dla kogo programy stypendialne?

Najczęściej stypendia pochodzące od samorządów, firm, fundacji czy stowarzyszeń przyznawane są od czwartej klasy szkoły podstawowej. - Zdecydowanie więcej programów wspiera uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów szkół wyższych i doktorantów - zauważa Kacper Kondracki. - Można ubiegać się nie tylko o stypendia naukowe, ale też za osiągnięcia artystyczne, czy sportowe. Mamy takie przekonanie, że otrzymanie stypendium jest często łatwiejsze, niż się wydaje na początku, i naprawdę warto się ubiegać, czyli nie poddawać się od razu na starcie.


Posłuchaj
17:08 CZWORKA/Czwórka do piątej. - stypendia 17.10.2023 .mp3 O stypendiach opowiadają Weronika Madejek i Kacper Kondracki z mojestypendium.pl (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Stypendium - jak się o nie ubiegać?

Formalności związane z ubieganiem się o stypendium zależą od jego rodzaju i jednostki je przyznającej. Pierwszym etapem najczęściej jest wypełnienie formularza online. - Tutaj też dodajemy dokumentację, która np. świadczy o przychodach rodziny, czy o naszych osiągnięciach - tłumaczy Weronika Madejek. - Jednak coraz więcej organizatorów chce lepiej poznać kandydatów i kandydatki. Czasami więc może pojawić się prośba o przesłanie video prezentacji o nas, albo napisania krótkiego eseju lub listu motywacyjnego. Możemy też być poproszeni o dodanie załącznika z dotychczasowymi naszymi projektami, edukacyjnymi, społecznymi itp.. Ważne, żeby pokazać że rzeczywiście, to stypendium nam pomoże w konkretnej ścieżce rozwojowej i, że jesteśmy tą osobą, której poszukuje komisja stypendialna. Jak mówimy - warto próbować.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Weronika Madejek, Kacper Kondracki (mojestypendium.pl)

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Studenckie koła naukowe mają szanse na duże dofinansowanie. Nawet 70 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:49
Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Najzdolniejsi studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych i kreatywnych przedsięwzięć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Londynie. Wybór uczelni, rekrutacja i życie studenckie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 17:00
Coraz więcej polskich uczniów myśli o studiach za granicą, a zagraniczne uczelnie coraz chętniej przyjmują kandydatów z Polski. Kamil Witczak studiuje Business Management na Uniwersytecie Greenwich w Londynie. 
rozwiń zwiń