Męska Szopa - jak rozwijać stolarską pasję?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:30
- Męska Szopa to warsztat stolarski otwarty dla wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic - mówi koordynatorka Męskiej Szopy Agnieszka Giler. - Każdy, kto chce może nas odwiedzić i nieodpłatnie pomajsterkować. Może skorzystać ze sprzętu, i z pomocy wolontariuszy, którzy nas wspierają.
Męska Szopa to stolarnia, w której można realizować różne projekty. Na zdj. kwietnik z telewizora retro, autor Andrzej Sągin
Męska Szopa to stolarnia, w której można realizować różne projekty. Na zdj. kwietnik z telewizora retro, autor Andrzej Sągin Foto: Andrzej Sągin ig. dreamofgreen pl
  • Idea Męskiej Szopy zrodziła się w Australii, jest to przestrzeń, w której bezpłatnie można wykonać prace stolarskie. 
  • Pomysł trafił także do stolicy, gdzie na Woli każdy mieszkaniec może skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego i wykonać na miejscu to, co sobie wymarzy.
  • Męska Szopa to przestrzeń dla wszystkich - płeć, wiek i poziom wiedzy stolarskiej nie mają znaczenia. 
  • Przy realizacji swoich projektów każdy użytkownik może otrzymać wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek. 
  • O Męskiej Szopie opowiadają: Agnieszka Giller, koordynatorka Męskiej Szopy, Andrzej Orłowski, wolontariusz, oraz Andrzej Sągin, majsterkowicz.

 

Męska Szopa - dla kogo jest ta przestrzeń? 

Męska Szopa jest inspirowana australijską siecią Men’s Shed. Majsterkowicze w takich miejscach mogą bezpłatnie korzystać z narzędzi i realizować wspólnie projekty. Pomysł szybko rozprzestrzenił się i taką przestrzeń można znaleźć także w Warszawie. Męska Szopa powstała w ramach działań Wolskiego Centrum Kultury. Jak zapewniają jej inicjatorzy, mimo nazwy, to przestrzeń dla wszystkich - płeć i wiek osób korzystających z niej nie mają znaczenia. 

- To warsztat stolarski otwarty do bezpłatnego używania dla mieszkańców Warszawy i okolic. A że zabawa z drewnem jest modna, niechaj świadczy fakt, że w skali naszego miasta pracownie stolarskie są zawsze pełne - mówi Andrzej Orłowski. - Również wszelkiego rodzaju kursy stolarskie, które są dostępne w stolicy i okolicach, cieszą się olbrzymim powodzeniem.


Męska Szopa - czy można liczyć na pomoc fachowców?

Przychodzący do Męskiej Szopy na Woli mogą korzystać z odpowiednio przygotowanej przestrzeni, sprzętów i narzędzi. To także miejsce, gdzie mogą liczyć na pomoc bardziej zaawansowanych w stolarce kolegów.

- Przychodzą do nas ludzie z różnym stopniem zaawansowania. Niektórzy wiedzą dokładnie, co chcą robić, wiedzą, jak to robić, i wtedy ja po prostu tylko patrzę i podziwiam - opowiada gość Czwórki. - Natomiast są również ludzie, którzy mają swoje wizje i koncepcje, ale nie mają bladego pojęcia, jak je wykonać. Wtedy razem pracujemy, wspólnie rozwiązujemy jakiś problem, dochodzimy do tego, jak to wykonać w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób.

Zobacz także:


Jakie projekty można realizować w Męskiej Szopie? 

W Męskiej Szopie powstają więc różnego rodzaju drewniane cuda, o różnym stopniu skomplikowania. - To są bardzo różne projekty. Od prostych tematów, jak półki, które ktoś chce dostosować do nowego wymiaru, musi je po prostu dociąć i oszlifować, po konstrukcje, które powstają od zera - tłumaczy Agnieszka Giler. - Mogą to być np. wieszaki, szafki na buty, regały. To też jest renowacja mebli. Do Męskiej Szopy przychodzi wiele osób ze starymi meblami i daje im nowe życie.


Kwietnik ze starego telewizora wg pomysłu Andrzej Sągina. Kwietnik ze starego telewizora wg pomysłu Andrzeja Sągina.

Nowe życie przedmiotów - niekonwencjonalne rozwiązania

Osobą, która na co dzień korzysta z tej stolarskiej przestrzeni, jest Andrzej Sągin. Trafił tu ze swoim projektem, który przygotował w czasie pandemii. - Patrząc na bezużyteczne obecnie ze względu na rozwój technologiczny stare telewizory, stwierdziłem, że warto byłoby znaleźć jakiś nowy sposób na ich wykorzystanie - opowiada. - Tak pojawił się pomysł na telewizyjny kwietnik. Szczególnie pandemia pokazała, jak bardzo nam brakuje kontaktu z naturą i zieleni wokół nas. Tymczasem taki telewizor, po odpowiednim przygotowaniu, może być bardzo fajnym, designerskim dodatkiem do domu, lokalu, restauracji czy biura. Jednak przede wszystkim pomaga oczyszczać powietrze i cieszyć się widokiem zieleni.


Posłuchaj
20:08 CZWORKA/Czwórka do piątej - Męska szopa 18.04. 2024..mp3 W audycji rozmawiamy o stolarskiej pasji oraz idei Męskiej Szopy (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Goście Czwórki zgodnie podkreślają, że Męska Szopa jest nie tylko miejscem kreatywnego spędzania czasu, ale także daje okazję do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i świetnej zabawy.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Agnieszka Giller, Andrzej Orłowski i Andrzej Sągin (Męska Szopa)

Data emisji: 17.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Wbijamy za gary. Foodini i jego przepisy na proste dania

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 11:40
- Gotować dla innych to chyba największy wyraz troski, jaki można komuś ofiarować. To jest coś, co napędza mnie w kulinarnej pasji - opowiada Foodini. Marcin Wójcik jest blogerem kulinarnym, który namawia innych, by "wbijali za gary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka dziergania. "Szydełko i druty potrafią zmienić życie"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 08:50
- Każdy ukończony projekt to radość i satysfakcja, ale też poczucie większej pewności siebie. I to nie tylko na polu dziergania, ale w ogóle w życiu - mówi Martyna Brzozowska, organizatorka warsztatów szydełkowania.
rozwiń zwiń