Petsitter czy hotel dla pupila? Co zrobić ze zwierzakiem, gdy jedziemy na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 21:13
Czas urlopu to dla nas czas relaksu. Mniej przyjemnie jest to wydarzenie dla naszych pupili, które zostają w domu same, pod opieką "dochodzącą" lub spędzają ten czas w hotelu dla zwierząt. Jak wyjechać na urlop i zostawić psa lub kota pod najlepszą możliwą opieką podpowiadają w Czwórce catsitterka i właścicielka hotelu dla psów. 
Nina Sieniarska, catsitterka, behawiorystka, Marta Hoppe i Maria Jakubowska, prowadząca hotel dla psów
Nina Sieniarska, catsitterka, behawiorystka, Marta Hoppe i Maria Jakubowska, prowadząca hotel dla psówFoto: Czwórka
  • Nasz urlop, wyjazd z domu to niezbyt komfortowa sytuacja dla naszych zwierzęcych podopiecznych. 
  • Zarówno kot jak i pies przeżywają rozłąkę z człowiekiem. Warto zadbać o jak najlepszą opiekę dla nich na ten czas - dobraną do ich potrzeb. 
  • Koty nie lubią opuszczać swojego terytorium - lepiej żeby zostały w domu, z odpowiedzialnym petsitterem. 
  • Psy możemy zabrać ze sobą, albo wynająć im miejsce w hotelu - ten trzeba dobrać pod kątem potrzeb konkretnego zwierzęcia. 

Można pomyśleć, że problem z planowaniem urlopu i koniecznością zapewnienia odpowiedniej opieki dla swojego pupila mają tylko właściciele psów, bo kotu wystarczy pełna micha. Nasze gościnie, Nina Sieniarska, catsitterka, behawiorystka i Maria Jakubowska, prowadząca hotel dla psów, zaznaczają, że to mit. 

- Ten mit jest często powtarzany. Koty też przywiązują się do człowieka, ale po prostu okazują to inaczej - mówi Nina. - Mając dwa koty i trzy psy mogę tylko to potwierdzić. Koty znoszą gorzej moją nieobecność niż moje psy - dodaje Maria. 

Czy kota można zabrać na wakacyjny wyjazd? A co z psem?

Planując wakacyjny wyjazd spotykamy coraz więcej ofert kwater, w których nasz pupil jest mile widziany. Nina Sieniarska zdradza jednak, że dla kota nie jest to najlepsza opcja. - Tu możemy generalizować i powiedzieć, że zabieranie kota na wyjazd nie jest dobrym pomysłem. To zwierzęta, które nie lubią zmian, są przywiązane do miejsce, do swojej rutyny - wyjaśnia. -Najlepiej jest, gdy mogą zostać w domu. Choć są wyjątki, które lubią podróżować. 


Posłuchaj
25:31 czwórka czwórka do piątej 25.06.2024 zwierzęta 14.13.mp3 Jak zapewnić naszym pupilom najlepszą opiekę na wakacje? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Nieco inaczej jest z psami. Maria Jakubowska odkreśla jednak, że tu wszystko zależy od ich socjalizacji, jak była ona prowadzona od szczeniaka. - Każdy pies wychodzi, poznaje ulicę, chodniki, parki, ale już nie każdy chodzi do innych mieszkań, zamkniętych przestrzeni, do knajpek - wymienia. - Nowe mieszkanie, inne miejsce może budzić w psie niepokój.

Petsitterzy - dobra opcja?

Koty to zwierzęta, które śpią po 16 godzin na dobę. Opieka nad nimi może wydawać się bułką z masłem. Gościni Czwórki zaznacza, że, oprócz czystej kuwety i pełnej miski, niezbędnym jest zapewnienie im rozrywki. - Koty nie bawią się socjalnie. Zdarza się to kociakom, ale czasem dorosłym samcom, ale kocice w ogóle nie są tym zainteresowane. Każdemu kotu trzeba zapewnić zabawę, uwagę - mówi. - Ja mam 8 kotów i psa, oraz drugiego psa na "tymczasie". To trudna gromadka, nie polecam, bo wymaga dużo uwagi. 

Psi hotel - jakie są możliwości?

Maria Jakubowska zdradza, że w jej domu zawsze ktoś zostaje ze zwierzętami, by zapewnić im komfort, a reszta rodziny mogła wypoczywać. U niej zawsze można też zostawić psa w hotelu, który prowadzi. 

- Psie hotele są różne. Są maleńkie, domowe, gdzie są świetne warunki dla domowych, starszych psów. Takie hotele przyjmują po dwa, trzy psy. To dobre rozwiązanie dla psów, które nie lubią zmian warunków - opowiada. - Są też hotele typu wybiegowego, gdzie każdy pies ma swój boks, swój pasek trawy. Tam dostaje jeść i niewiele ponadto. To wbrew pozorom niezłe rozwiązanie dla psów ogrodowych, które nie wychodzą na spacery, nie znają innych opiekunów, innych psów. 

Sprawdź także:

Na rynku nie brakuje kocich hoteli. Nina Sieniarska sceptycznie podchodzi do tego rozwiązania. Zwraca uwagę na czas adaptacji do nowych warunków (u kota trwa on około 2 tygodni), warunki higieniczne, bezpieczeństwo zwierzęcia. 

Jak przygotować psa do pobytu w hotelu?

Niemożliwym jest wytłumaczenie pupilowi, że opuszczamy go na jakiś czas, albo oddajemy na kilka dni do hotelu. Nasz wyjazd z domu nie jest dla niego komfortową sytuacją. - Żeby pies czuł się jak najlepiej w moim hotelu mam procedurę, którą rozpoczynam od zaproszenia właścicieli i psa na spacer zapoznawczy - zdradza Maria. - Wspólnie patrzymy czy to odpowiednie miejsce dla niego. Mam też swoją skalę stresu - od 0 do 15. Przyjmuje tylko psy od 0 do 5. Nie ma sensu forsować takiego rozwiązania u psów z wyższym poziomem stresu. Im trzeba dobrać inną formę opieki. Jestem też otwarta na naukę hotelu, czyli kolejny spacer, a później świetlica - zostawienie psa u mnie na 2 godziny, pół dnia. 

Rozsądnie należy też wybrać catsittera przychodzącego do naszych kotów. Nina zdradza na jakie pytania powinniśmy zwrócić uwagę. - Dobry catsitter zapyta o to co kot lubi, jaka forma zabawy jest jego ulubioną, gdzie lubi się chować, czy ma ulubioną zabawkę - wymienia. - Warto też kota oswoić z opiekunem. Ja w domu podopiecznego zostawiam coś ze swoim zapachem. Nie jest wykluczone, że kota podczas nieobecności właścicieli trzeba będzie wesprzeć np. feromonami czy suplementami. 

Nina Sieniarska  i Maria Jakubowska podkreślają, że warto szukać miejsca lub opiekuna, który zaspokoi jak najwięcej potrzeb naszego zwierzęcia. Nasz pupil przede wszystkim musi być bezpieczny.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Nina Sieniarska (catsitterka, behawiorystka), Maria Jakubowska (prowadząca hotel dla psów)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 14.13

pj

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta mają świetną pamięć. Badania to potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 10:40
Badania mózgu zwierząt są przedmiotem eksperymentów naukowców z całego świata. W Czwórce sprawdzamy, które zwierzęta mają dobrą pamięć i jak z niej korzystają.
rozwiń zwiń