I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Jakie są jego cele?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 18:30
- Chcielibyśmy, żeby szkoła polska była centrum promowania kultury Polski - mówi prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. - Chcemy także, żeby była centrum integrującym społeczność polską czy pochodzenia polskiego w regionie, w którym Polonia jest żywa.
Polonia kultywuje język i kulturę także poprzez sztukę. Na zdjęciu zespół Mazowsze, który niedawno występował w Pałacu Prezydenckim dla Polaków mieszkających za granicą
Polonia kultywuje język i kulturę także poprzez sztukę. Na zdjęciu zespół Mazowsze, który niedawno występował w Pałacu Prezydenckim dla Polaków mieszkających za granicąFoto: Jacek Szydlowski / Forum
  • W Jachrance pod Warszawą odbywa się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. 
  • W wydarzeniu bierze udział blisko 500 gości z 40 państw. 
  • Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
  • Kongres ma wzmocnić polonijną współpracę w dziedzinie edukacji i nauki.
  • Kongres ma także pomóc w określeniu działań zmierzających do wsparcia Polaków mieszkających za granicą w dziedzinie nauczania języka polskiego i promocji polskiej kultury na świecie.

W dniach 5-9 lipca 2023 roku w podwarszawskiej Jachrance odbywa się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W programie wydarzenia przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty i szkolenia metodyczne, spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami. Do udziału w kongresie zaproszono osoby działające na rzecz rozwoju edukacji i nauki polskiej za granicą.

Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą - kto bierze w nim udział?

W wydarzeniu łącznie bierze udział blisko 500 gości z 40 państw. Wśród uczestników dominują przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. - Faktycznie te dwa kraje są bardzo licznie reprezentowane, ale to jest adekwatne do liczby szkół, które tam istnieją - tłumaczy dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. - W samej Wielkiej Brytanii mamy prawie 260 poglądowych szkół nauczania języka i kultury polskiej, tzw. sobotnie szkoły przedmiotów ojczystych. W Stanach Zjednoczonych jest to też spora liczba szkół podstawowych i średnich. Bardzo się cieszymy, bo udział w kongresie zapowiedziała także wyjątkowa reprezentacja Ameryki Południowej.

Jak podkreśla prof. Jacek Gołębiowski, udział przedstawicieli Ameryki Południowej jest bardzo ważny. - Nastąpiło tam odrodzenie zainteresowania korzeniami polskimi. Z wielu miejsc otrzymujemy prośby, by zająć się organizowaniem centrów kształcenia języka polskiego - tłumaczy gość Czwórki. - Jest to na pewno też związane z możliwością uzyskania Karty Polaka, która została rozszerzona ze Wschodu na państwo pozaatlantyckie. Widzimy naprawdę ogromne zainteresowanie Ameryki Południowej nauką języka polskiego i liczymy, że wykorzystamy to i będziemy o tym rozmawiać na kongresie. 

Źr. Facebook/Ministerstwo Edukacji i Nauki 

Jakie są cele Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą?

Celem wydarzenia jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą. Ważnym punktem jest także wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski.

- Po raz pierwszy będzie tak dużo osób i to faktycznie nauczycieli języka polskiego, prezesów organizacji polskich. Na kongresie będą mieli okazję wypowiedzenia się i zaprezentowania systemu oświaty we własnym kraju - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Jest to dla nas bardzo ważne, żeby uzyskać informację zwrotną i wspólnie wypracować plany działania na kolejne lata. 

Kto jest organizatorem kongresu? 

Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Kongres patronatem honorowym objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Patronami medialnymi wydarzenia są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Polska Agencja Prasowa S.A. 


Posłuchaj
03:24 Czwórka do piątej/Czwórka - I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą 05.07.2023.mp3 prof. Jacek Gołębiowski o I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą (Czwórka do piątej/Czwórka)

  


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: prof. Jacek Gołębiowski (dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego)

Data emisji: 5.07.2023

Godzina emisji: 15.44

aw 

Czytaj także

Jak lato, to i plaża. Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 08:21
Lato w tym roku zapowiada się wyjątkowo upalnie. Na polskim wybrzeżu pojawili się już turyści chętni do plażowania i kąpieli. Jak dba się o czystość polskich plaż i jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Pytali o to nasi Trójkowi reporterzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualne podróże w goglach VR. Przyszłość dalekich wypraw?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:50
Pandemia zamknęła nas w domu, ale też przyspieszyła prace nad wirtualnymi podróżami. Już dziś, zakładając gogle, możemy przenieść się w dowolne miejsce na Ziemi i nie tylko.
rozwiń zwiń