Katalin Karikó i Drew Weissman laureatami Nagrody Nobla z medycyny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 16:30
Znamy pierwszych laureatów Nagrody Nobla 2023. Nagroda z dziedziny medycyny i fizjologii trafiła do Katalin Karikó i Drew Weissmana za osiągnięcia umożliwiające opracowanie skutecznych szczepionek przeciw COVID-19.
Nagrodę Nobla za rok 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny  przyznano wspólnie Katalin Karikó i Drew Weissmanowi
Nagrodę Nobla za rok 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano wspólnie Katalin Karikó i Drew WeissmanowiFoto: PAP/EPA/JESSICA GOW /SWEDEN OUT
  • 2 października wystartował Tydzień Noblowski. Do 6 października 2023 r. w audycji "Czwórka do piątej" będziemy łączyć się z Centrum Prasowym Tygodnia Noblowskiego 2023.
  • Wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będziemy i śledzić transmisje ze Sztokholmu i Oslo.
  • Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologi za rok 2023 otrzymali Katalin Karikó i Drew Weissman. 
  • Naukowców nagrodzono za prace nad technologią umożliwiającą stworzenie szczepionki mRNA przeciw COVID-19.

 

Kto zdobył Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie medycyny i fizjologii?

- Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za rok 2023 została przyznana Katalin Karikó i Drew Weissmanowi za ich odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 - przekazało Zgromadzenie Noblowskie szwedzkiego Instytutu Karolinska.


Za co Katalin Karikó i Drew Weissman otrzymali Nagrodę Nobla?

Jak podkreśla prof. Anna Maria Ciemerych-Litwinienko, jest to efekt długotrwałych badań, które przyśpieszyła pandemia. - Chodziło o to, żeby móc wykorzystać mRNA do terapii. Bo jak państwo może pamiętają ze szkoły, w większości komórek budujących organizm jest DNA, a do właściwej budowy musi być przepisane nam białko - tłumaczy specjalistka w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Pośrednikiem jest RNA, tylko ono jest niestabilne. Ci naukowcy wymyślili metodę, jak je ustabilizować i wykorzystać do "włożenia" jakiegoś wektora, który by je mógł zabezpieczać, dostarczać do komórek, które miałyby produkować białko wirusa, nieszkodliwe dla naszego organizmu. Tak spreparowane mRNA koduje tylko nieszkodliwą formę wirusa, a potem nasz organizm od razu produkował przeciwciała zwalczające wirusa. To pozwoliło wykorzystać mRNA jako podstawę szczepionek przeciw koronawirusowi odpowiedzialnemu za pandemię COVID-19. I to było niesamowite, że my tę Nagrodę Nobla przetestowaliśmy na własnych organizmach. To jest naprawdę wyjątkowe. 

Jak uzasadniał Komitet Noblowski, zastosowanie wyników pracy węgierskiej biochemiczki Katalin Karikó i amerykańskiego biologa molekularnego Drew Weissmana pozwoliło uratować życie milionów ludzi, a u znacznie większej liczby można było zapobiec poważnemu przebiegowi infekcji. Tegoroczni nobliści z medycyny współpracują od ćwierć wieku. Byli już wielokrotnie nagradzani i typowani do Nobla.


Tydzień Noblowski 2023 - kiedy się odbywa? 

Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii rozpoczynają Tydzień Noblowski. W dniach 2-6 października 2023 r. w audycji "Czwórka do piątej" będziemy łączyć się z Centrum Prasowym Tygodnia Noblowskiego 2023 i wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będziemy i śledzić transmisje ze Sztokholmu i Oslo, podczas których poznamy laureatów tegorocznych Nagród Nobla.


Posłuchaj
03:20 CZWORKA/Czwórka do piątej - Ngroda Nobla Medycyna 2023 02.10.2023.mp3 Katalin Karikó i Drew Weissman laureatami Nagrody Nobla z medycyny (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.10.2023

Godzina emisji: 14.08

aw/IAR


Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytety Europejskie - jak działają, kogo kształcą?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 20:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z sześcioma uczelniami partnerskimi, reprezentującymi różne konsorcja Uniwersytetów Europejskich, rozpoczęła realizację projektu EUC-VOICES. Na co mogą liczyć studenci?
rozwiń zwiń