Matura z matematyki. Czas zacząć przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 07:19
W piątek nasze studio odwiedzi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matemy?", która została wydana pod patronatem Czwórki. To już czas, by zacząć przygotowania do matury. 
Przygotowania do matury z matematyki warto zacząć już teraz. Może w tym pomóc książka Miłosza Głowackiego, wydana pod patronatem Czwórki
Przygotowania do matury z matematyki warto zacząć już teraz. Może w tym pomóc książka Miłosza Głowackiego, wydana pod patronatem CzwórkiFoto: Shutterstock.com/Gorodenkoff

Do matury 2024 zostało jeszcze trochę czasu. Warto dobrze wykorzystać jesienne wieczory i rozpocząć powtórkę do tego egzaminu. Naszym gościem będzie Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która została wydana z Czwórkowym znakiem jakości. Miłosz wyjaśni jak się przygotowywać, aby zdobyć jak najwięcej procent na egzaminie. Przypomnimy potrzebne wzory, również te, których nie ma w karcie maturalnej.

Weronika Puszkar opowie o misji TOTORO, która zakończyła się sukcesem. Po 2,5 prac TOTORO został wyniesiony do stratosfery. Studencki eksperyment był częścią międzynarodowego programu REXUS/BEXUS. Urządzenie TOTORO stworzyli członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Wrocławskiej. Lot TOTORO odbył się ze stacji Esrange Space Center, zlokalizowanej za kołem podbiegunowym. Urządzenie miało na pokładzie dwie anteny: jedną dla pola elektrycznego, drugą dla pola magnetycznego. Celem eksperymentu była rejestracja fal elektromagnetycznych o niskiej częstotliwości występujących ponad jonosferą, które są charakterystyczne dla takich emisji naturalnych jak Kilometrowe Promieniowanie Zorzowe. Wszystkie zawiłości tej misji objaśnimy w Czwórce. 

Opowiemy też o wyjątkowej postaci, jaką był Jan Szczepanik zwany "polskim Edisonem", "austriackim Edisonem", "Leonardem da Vinci z Galicji". Postać niezwykłego samouka, autora ponad 50 wynalazków przybliży Szymon Majchrzak. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w piątek (10.11) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

pj


Czytaj także

Polscy studenci w gronie najlepszych wynalazców świata

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 16:20
Studenci z Politechniki Warszawskiej stworzyli urządzenie do monitorowania czynności życiowych niemowląt podczas snu. Teraz ich pomysł został doceniony na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń