Studenci w potrzebie. Psycholog niezbędny od zaraz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:10
Na polskich uczelniach brakuje pomocy psychologicznej, tak wynika z badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Żacy, w wyniku przejścia na naukę zdalną, odczuwają większy stres, szczególnie doskwiera im izolacja. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

mowa nienawiści lęk 1200.jpg
Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

Studenci, w większości przypadków, dziś uczą się zdalnie. W związku z nietypowymi warunkami nauki i ograniczeniami kontaktu coraz częściej narzekają na kondycję psychiczną. Zdają sobie sprawę z konieczności spotkania z psychologiem. Tymczasem tylko niektóre uczelnie są w stanie im to wsparcie zapewnić. 


Posłuchaj
03:34 czwórka pierwsze słyszę 28.01.2021.mp3 O badaniach nad dostępnością pomocy psychologicznej dla studentów opowiada Kamila Pasternak z NZS, a Natalia Ćwikiel wyjaśnia, na czym polega projekt "Studenci w pandemii" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Zdarza się, że psychologa nie ma, a jeśli jest, to często nie na tyle wypromowany, by studenci o tym wiedzieli, nie jest też tak spopularyzowane, żeby studenci zapisywali się do psychologa na uczelni - mówi Kamila Pasternak z NZS. 

Żacy przyznają też, że mają ograniczony dostęp do psychologa poza uczelnią. - Aż 93 procent ankietowanych stwierdziło, że czas oczekiwania na taką poradę u specjalisty na NFZ jest zdecydowanie zbyt długi - mówi przedstawicielka Zrzeszenia. - Jeśli ktoś, już teraz podejmuje decyzję o konsultacji psychologicznej, to chce jak najszybciej rozwiązać swój problem. Dany moment jest dla niego najlepszy, a dostaje termin za miesiąc czy za dwa - dodaje.

• Raport Centrum Analiz NZS • Dziś trzeci poniedziałek stycznia, który przez brytyjskiego psychologa został...

Opublikowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Poniedziałek, 18 stycznia 2021

W takich sytuacjach zostaje konsultacja w poradni prywatnej, ale tu studencki budżet daje o sobie znać. - 83 procent ankietowanych uważa, że cena takiej prywatnej wizyty jest zdecydowanie za wysoka - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Pomocą psychologa na uczelniach zainteresowanych jest wielu. - 41 procent respondentów, którzy już korzystają z pomocy psychologa, wyrazili taką chęć, że gdyby był psycholog zatrudniony na uczelni, to też chcieliby skorzystać z jego pomocy - komentuje badania Kamila Pasternak. 

Posłuchaj także:

Studenci studentom

Uczelnie zwracają uwagę na brak pomocy psychologicznej, niektóre jednak prowadzą ją od dawna, angażując też samych studentów psychologii. Tak działa np. projekt "Studenci w pandemii" na Uniwersytecie Szczecińskim.


jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście? [WIDEO]

- To typowa rówieśnicza pomoc, studenci studentom - mówi Natalia Ćwikiel, studentka piątego roku psychologii w Szczecinie, inicjatorka projektu "Studenci w pandemii". - Działa to tak, że można do nas napisać maila, nasza poczta mailowa pełni funkcję takiej recepcji. W liście wspomnieć należy, w jaki sposób chcemy się połączyć. To może być rozmowa na czacie, przez maila, przez mikrofon czy kamerkę. My dalej instruujemy tę osobę. Nie trzeba opisywać problemu - dodaje. 

Studenci Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego otworzyli linię studenckiego wsparcia psychologicznego online kierowaną...

Opublikowany przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego Środa, 13 stycznia 2021

Pomagający studenci oczywiście nie są sami. Do ich dyspozycji są eksperci, wykładowcy, psycholodzy. - Konsultujemy się z nimi regularnie, oczywiście przestrzegając zasady anonimowości - podkreśla przedstawicielka projektu. - Chcemy jak najbardziej zmaksymalizować i ulepszać tę pomoc, by osoby zgłaszające się czuły się z nami dobrze i bezpiecznie - dodaje. 

Niektóre uczelnie mają ośrodki pomocy psychologicznej dla swoich studentów i doktorantów. Należą do nich m.in.: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu czy SGH w Warszawie. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 6.13

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Takotsubo. Kiedy złamane serce boli jak prawdziwy zawał

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:56
Złamane serce to nie tylko zwykła metafora. Takotsubo, czyli zespół złamanego serca powoduje objawy fizyczne podobne, jak przy prawdziwym zawale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna. Bez sprzętu, bez szkoleń i oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:26
25 procent pracowników, badanych na zlecenie Personnel Service, przyznało, że pracodawca nie zapewnił im niezbędnego sprzętu do wykonywania obowiązków służbowych podczas pracy zdalnej. Wymieniają tu brak komputerów, telefonów, odpowiedniego oprogramowania.
rozwiń zwiń