Specjalna aplikacja polskich naukowców pomoże niesłyszącym

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:49
Aplikacja autorstwa naukowców z Poznania będzie pierwszym tego typu testem pozwalającym określić język preferowany niesłyszącego ucznia. - Właściwa diagnoza pozwoli uczniom szkół podstawowych przejść na dalsze etapy edukacji - mówią w rozmowie z Czwórką. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

język migowy kobieta mężczyzna shutter 1200 New Africa.jpg
Projekt MigaMY - czyli jak rozmawiać z niesłyszącymi?

- Dotychczas brakowało narzędzi, które pozwalałyby ocenić przede wszystkim poziom znajomości języka migowego w przypadku uczniów niesłyszących. Chodzi także o znajomość języka polskiego, jako języka obcego - podkreślała dr Anna Wiśniewska-Jankowska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak przekonywała ekspert, dotychczas jedynym narzędziem diagnostycznym było badanie dokumentów i przeprowadzanie rozmów z nauczycielami i opiekunami.

Posłuchaj
03:42 _PR4_AAC 2021_05_06-12-34-16.mp3 Aplikacja, która ma ułatwić życie osób niesłyszących (Stacja Nauka/Czwórka)  

shutter laboratorium badania szczepionka БЕЛ 1200.jpg
"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Naukowcy z Poznania stworzyli więc innowacyjne narzędzie diagnostyczne: aplikację składającą się z dwóch tekstów, w językach polskim i migowym. - Osoba, która przystępuje do badania widzi na ekranie komputera plansze z pytaniami i zadaniami. Polegają one na przykład na dopasowaniu znaku migowego do elementów, które widzimy na obrazku - tłumaczyła prof. Marta Wrześniewska-Pietrzak. 

Sprawdź także:

Z tak przygotowanych testów będą korzystać uczniowie szkół podstawowych, dla których odpowiednia diagnoza w młodym wieku to szansa, by przejść na kolejne etapy edukacji i zdobywać dalszą wiedzę. - Do tej pory dla osób niesłyszących studia w wielu przypadkach nie były dostępne - wyliczała dr hab. Karolina Ruta-Korytowska. Aplikacja, jak podkreślała ekspert, ma być jedynie pierwszym krokiem w ułatwianiu życia niesłyszącym. - To pierwszy krok w otwieraniu bram uczelni wyższych dla tych osób - podkreślała ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

"Hełm tlenowy" częścią antycovidowej zbroi? Prace nad tą metodą trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:13
- Ta metoda nie tylko pozwala na podanie tlenu pacjentowi, który ma uczucie duszności, ale też ograniczy liczbę osób, które wymagają podłączenia do respiratorów - tłumaczy w rozmowie z Czwórką dr Łukasz Wróblewski, pomysłodawca i koordynator projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić się czy nie? "To kwestia edukacji i odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:53
W pełni zaszczepionych w Polsce jest ponad 3 mln osób. Jednak jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny, nawet 64 proc. Polaków może się nie zaszczepić przeciwko COVID-19
rozwiń zwiń