Jak chronić swoje dane w sieci? Na co powinniśmy uważać?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:25
Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzających dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl. Sprawdzamy, jak powinniśmy się chronić przed wirtualnymi hakerami. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Song_about_summer

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Coraz więcej rzeczy robimy w internecie, część naszego życia toczy się w sieci, więc coraz bardziej jesteśmy narażeni na ataki hakerów. Nie zawsze wiemy, jak sobie z nimi radzić.

Posłuchaj
08:54 Czwórka/TOP - Hakerzy w sieci 09.06.2021.mp3 Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl opowiada o tym, jak się zabezpieczyć przed cyberprzestępstwem w sieci (TOP/Czwórka)

 

Podczas pandemii, gdy część z nas pracuje zdalnie, szczególnie powinniśmy dbać o naszą prywatność i nasze dane. O ich wyciek nie trudno. Jak pokazuje badanie Krajowego Rejestru Długów, niestety, nie robimy wszystkiego, żeby zapobiec podobnym sytuacjom. 1/3 z nas nie dba o to, by hasło do logowania w banku lub serwisie internetowym było odpowiednio trudne, a ponad 20 proc. ankietowanych nigdy go nie zmieniło.

- To, na co powinniśmy zwracać uwagę, to odpowiednie, silne hasła na wszystkich kontach bankowych, w mediach społecznościowych i w poczcie elektronicznej - mówi Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl. - Kolejna ważna rzecz to programy antywirusowe, które powinny być zainstalowane w komputerach i telefonach. Strony, które odwiedzamy w ciągu dnia, mogą być zawirusowane i to powoduje, że nawet nie jesteśmy świadomi, że ktoś może przejąć kontrolę nad naszym komputerem czy telefonem. 

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Sprawdź także:

Jak radzi ekspert, warto sprawdzić, jakie mamy w telefonie zainstalowane aplikacje i usunięcie tych, z których już nie korzystamy. Często ściągnięte do jednorazowego użytku nie są przez nas wykorzystywane ponownie. - Jeśli nie chcemy z tej aplikacji korzystać w dalszym ciągu, to usuńmy ją. Często aplikacje wymuszają, żeby podawać wszystkie dane, więc jeśli nie musimy, nie róbmy tego - tłumaczy Bartłomiej Drozd. - Czytajmy też, co do nas przychodzi, bo bardzo popularny jest fishing, czyli podszywanie się pod różnego typu instytucje lub znajomych, który ma na celu wymuszanie informacji i naszych danych. Nie powinniśmy klikać w linki z adresów, których nie znamy.

Co powinniśmy robić, gdy jednak padniemy ofiarą hakerów? Przede wszystkim od razu należy zgłosić nadużycie na policję. Jeżeli numer naszego dowodu już nie jest tajemnicą, powinniśmy go jak najszybciej zastrzec. - Możemy to zrobić w banku, w którym mamy konto. To spowoduje, że zablokujemy w instytucjach próby wymuszeń. Druga istotna rzecz to powinniśmy założyć konto w Biurze Informacji Gospodarczej, wtedy możemy monitorować swój PESEL i pobrać raport, czy nie było o niego zapytania w jakiejś instytucji, np. czy ktoś nie chciał na nasze konto wziąć pralki na raty - doradza specjalista. - Po wycieku danych należy też zmienić wszystkie hasła do swoich kont bankowych, w poczcie i w mediach społecznościowych.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 18.08

aw

Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najczęstsze oszustwa w sieci. Na co powinniśmy uważać?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:01
9 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Niestety internet bezpieczny nie jest. Szczególnie teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy w sieci, jesteśmy narażeni na wiele rodzajów oszustw. Sprawdzamy, jak się przed nimi chronić.
rozwiń zwiń