Ciało/Umysł…C/U!

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 18:23
8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

Jesień czai się za rogiem, a wraz z nią wrześniowa melancholia... Jeżeli obce są wam takie spostrzeżenia, 8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł to impreza dla Was!

Do stolicy przybędą artyści z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, a nawet Indii. Festiwalowe występy odbędą się w Teatrze Wielkim, Teatrze Studio oraz Centralnym Basenie Artystycznym.

Kuratorka fety, Edyta Kozak, wyjaśnia, że w tym roku główne hasło wydarzenia, odbywającego się od 22 września do 3 października, to "Życie w tańcu". Koncepcja pozwala na wielowymiarową interpretację, jest to zarówno wkład doświadczenia osobistego tancerzy i choreografów w spektakle, ale także silna energia będąca impulsem do tańca, przenikająca tę dziedzinę sztuki.

Najważniejszym gościem będzie Akram Khan, brytyjski choreograf pochodzący z Bangladeszu, który wraz z wielokulturowym zespołem zaprezentuje monumentalną choreografię o porozumieniu między nacjami pt. "bahok" (23.09, Teatr Wielki - Opera Narodowa). Z kolei, Steven Cohen, artysta w Polsce niemal nieznany, wystawi wstrząsające polityczno-społeczne solo dotyczące kwestii dyskryminacji i postrzegania odmienności (28.09, Teatr Studio). Pochodząca z RPA, Robyn Orlin zatańczy na uroczystym finale imprezy. Poruszając wątki różnic kulturowo-społecznych, performerka uruchamia radosną energię płynącą ze wspólnego przeżywania.

Ta impreza to także szansa promocji polskich tancerzy i innych twórców związanych ze sztuką tańca. I tak - w Centralnym Basenie Artystycznym trwać będzie wystawa fotografii Wandy Michalak, prezentującej portrety uczennic warszawskiej szkoły baletowej z 1993 i 1994 roku. Bohaterki są dziś dojrzałymi kobietami, a ich życie nie zawsze związane było z baletem. W Basenie zobaczymy też, m.in. premierę Marysi Stokłosy "Prawa półkula". Choreografka poszukuje ruchu w obszarach przypisywanych prawej części mózgu. Pierwszy raz pojawią się na warszawskich scenach najlepsze w tym roku spektakle wybrane przez przedstawicieli międzynarodowej sieci teatralnej Aerowaves.

Bilety w zależności od spektaklu
normalny: 12 zł, 30 zł
ulgowy: 8 zł, 20 zł

Więcej informacji: www.cialoumysl.pl

EB

Czytaj także

The Final Countdown: 27...

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2008 13:00
The final countdown: 27... --- muzyczne monopole aka music export PL --- entree --- we go far beyond --- moja matka nie jest boska --- noc kultury w lublinie --- XXI biennale plakatu --- ciało/umysł --- nasi jadą do mongolii!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańczące improwizacje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:01
Dziś w Warszawie rozpoczyna się 3. Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC! Jest on w całości poświęcony tańcu współczesnemu – jego improwizacji jak i improwizacji w tańcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Manhattanie o polskiej tradycji tańca współczesnego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 07:16
Impreza odbywa się w ramach festiwalu "Rewolucja artystyczna w Europie środkowowschodniej" upamiętniającego 20. rocznicę obalenia komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec to naturalna potrzeba człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 08:15
Wystarczy, że ktoś ma choć troszkę poczucia rytmu to na pewno nauczy się tańczyć.
rozwiń zwiń