Wrocław chce uwieść Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 16:00
Atuty miasta w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury prezentowali goście "Stacji Kultura".
Audio

Wrocław, jedno z najpiękniejszych polskich miast, stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Gośćmi plenerowego studia "Czwórki" byli Agnieszka Kołodyńska i Roland Zarzycki z portalu Kreatywny Wrocław. W "Stacji Kultura" wyjaśniali m. in., dlaczego ich miasto zasługuje na zwycięstwo.

- Ma bogatą ofertę kulturalną i wiele się w nim dzieje – podkreśla Agnieszka Kołodyńska. Stolica Dolnego Śląska szczyci się licznymi teatrami, galeriami, muzeami i klubami. Odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali i koncertów z udziałem gwiazd. To jedno z najbardziej prężnych kulturalnych centrów w Polsce.

Wrocław przygotował już wstępny program kulturalny na rok 2016. – Proponowane wydarzenia zapisaliśmy już w aplikacji, którą złożyliśmy w Warszawie – wyjaśnia Roland Zarzycki. Znalazło się w niej 5 ramowych konspektów, które będą urozmaicane w zależności od mogących pojawić się atrakcyjnych propozycji.

Pomysł przyznawania europejskim miastom tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przedstawiła Radzie Ministrów UE w 1985 roku grecka minister kultury Melina Mercouri. Od tego czasu tytuł uzyskało już 37 miast, wśród nich np. Paryż, Madryt, Weimar, Cork. Celem akcji jest wzbogacenie wiedzy obywateli Unii o kulturach innych państw Wspólnoty.

Tylko jedno polskie miasto ma szansę uzyskać tytuł w 2016 roku. Konkurencją dla Wrocławia są m. in. Warszawa, Poznań i Szczecin. Na stronie internetowej Stowarzyszenia Miast Kandydujących do Tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (candidatecities.com) można wyrażać swoje poparcie. Ranking ze strony jest jednym z kryteriów branych pod uwagę przez komisję ekspertów liczącą 13 osób. Władze UE mianują 7 jej członków, a polski minister kultury pozostałych sześciu.

ap/ŁSz

Czytaj także

Wrocławskie Planetarium zachęca do oglądania gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 11:11
W "Poranku" o Planetarium, zaburzeniach lękowych, drugim śniadaniu i konkursach SMS-owych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formuła 1 w kieszonkowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:13
Staraniem wrocławskich studentów powstał jedyny w swoim rodzaju bolid. Na wrocławskim rynku PWr Racing Team prezentowało możliwości tej niezwykłej maszyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolny Śląsk szykuje się na naukowe święto

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:55
We wrześniu rusza XIII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczestnicy będą mieli szanse m. in. poznać tajemnice buddyjskiego klasztoru Shaolin, wypłukać złoto i dowiedzieć się, jak założyć własną winnicę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź w konwencji noir

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 18:00
Ruszyły zdjęcia do filmu Borysa Lankosza, "Odkryta". Obraz będzie promował Łódź w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zgorszenie publiczne" po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 09:55
Pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to komedia romantyczna, której akcja dzieje się na małym śląskim osiedlu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź w konwencji noir

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 17:00
Ruszyły zdjęcia do nowego filmu Borysa Lankosza. "Odkryta" będzie promować Łódź w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław mistrzem powiększania kasy miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 08:10
Spośród miast Wrocław ma największe przychody, ale zarówno stolica dolnośląskiego jak i inne ratusze w kraju mają problem ze zbyt małymi wpływami z podatków.
rozwiń zwiń