Europejski Tydzień Młodzieży w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:51
9 maja 2017 roku, w Dniu Europy, Czwórka zaprosiła Was na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przebiegające pod hasłem "Twórz, działaj, włącz się". Program tego dnia to warsztaty, debata i koncert zespołu Lilly Hates Roses w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Ekipa Czwórki relacjonuje wydarzenia Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (PlenAir/Stacja Nauka/Czwórka)
  • Podsumowanie debaty w BUW-ie oraz rozmowa z wolontariuszami Klaudią Żmijewską i Mateuszem Waszczukiem (Czat Czwórki/Czwórka)
  • Koncert Lilly Hates Roses w ogrodzie BUW-u z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: View Apart/Shutterstock.com

Wydarzenie organizowane jest co dwa lata z inicjatywy Unii Europejskiej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Projekt ma na celu zachęcenie młodzieży do angażowania się w akcje społeczne oraz organizacje pozarządowe. W tym roku europejskim hasłem przewodnim jest "Twórz, działaj, włącz się". W programie organizatorzy uwzględnili m.in. debatę: "Cyfryzacja otwiera przed nami granice wyobraźni - współczesne formy zaangażowania młodych w społeczeństwie obywatelskim”.

Anna Salamończyk-Mochel Cyfryzacja otwiera i przełamuje przed nami granice wyobraźni. To są współczesne formy angażowania się. Ten prawdziwy wolontariat, który buduje solidarność między społecznościami zawsze będzie aktywny 

W audycji Patryka Kuniszewicza "Stacja Nauka" o godz. 12.00, Czwórka rozmawiała, między innymi, z Anną Salamończyk-Mochel, dyrektorką programu Erasmus+ i członkinią zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz z Malwiną Górecką, koordynatorką Europejskiego Tygodnia Młodzieży. - Młodość to stan ducha, dlatego właśnie Europejski Tydzień Młodzieży organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, skierowany jest do wszystkich tych, którzy wiedzą, że mają jeszcze dużo do zrobienia - mówiła Anna Salamończyk-Mochel. - Obecnie organizujemy 8. edycję Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Oprócz głównego hasła "Twórz, działaj, włącz się" w Polsce mamy też podhasło: "Sieć, wolontariat, solidarność". To czas, gdy młodzi z całej UE dyskutują nad przyszłością polityki młodzieżowej - zaznaczyła Malwina Górecka.            

Następnie w "Czacie Czwórki" po godz. 16.00 Maciej Oswald przedstawił nam wnioski z debaty w BUW-ie, podkreślając, iż "bez cyfryzacji nie powstanie nowoczesne społeczeństwo". W dyskusji na temat cyfryzacji i społecznego zaangażowania oraz cyfrowego wykluczenia uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji. Rozmowa była także okazją do podsumowania programów Erasmus i Erasmus+, które działają już od 30 lat. Ponadto w Czwórkowym studiu Piotr Firan rozmawiał z Klaudią Żmijewską i Mateuszem Waszczukiem, wolontariuszami Szlachetnej Paczki, którzy tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Młodzieży "Twórz, działaj, włącz się", przekuwają w działanie. 

Po godzinie 17.00 natomiast w ogrodzie BUW-u wystąpił duet Lilly Hates Roses, których koncert piosenek z gatunku indie pop transmitowaliśmy w Czwórce w pierwszej godzinie "TOP-u".

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich nagrań audycji z Europejskiego Tygodnia Młodzieży.

***

materiały prasowe/jsz/mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Piękno przyrody, zabytki i... nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:53
Słowenia - jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie, pełen pięknych widoków. Jej stolicą jest Ljubljana - miasto, w którym Ola Pawelec spędziła pół roku na studenckiej wymianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Au pair. "To zajęcie, które pozwala odblokować się"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 15:30
- Kontakty ze studentami, rodziną, u której mieszkamy, czy nawet z dzieckiem, którym się opiekujemy, zwalniają w głowie językową blokadę. Sprawiają, że stajemy się niezależni i pewni siebie - przekonuje Gabriela Basek, dyrektor programu Cultural Care Au Pair.
rozwiń zwiń