"Autostop" i inne przyjemności. W studiu Czwórki - Kasia Moś

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 19:40
Robienie coverów, szczególnie jeśli ktoś kiedyś uczynił już taką piosenkę hitem, wymaga odwagi. Ale Kasi Moś jej nie brakuje, dlatego teraz postanowiła zaśpiewać piosenki Karin Stanek.  
Kasia Moś
Kasia MośFoto: Michał Misiorek/Czwórka

Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski. Nic dziwnego, że ta trójka, pracująca razem twórczo już od jakiegoś czasu, została zainspirowana repertuarem Karin Stanek, skoro są krajanami. Trio pracuje nad materiałem na nową płytę z utworami z repertuaru tej artystki. Krążek ukaże się wiosną, a tymczasem artyści podzielili  się z nami, jako zwiastunem w wersji cyfrowej, pierwszym utworem. Obaj Mateusze (Moś i Kołakowski) w sposób odkrywczy zaaranżowali i wyprodukowali, a Kasia Moś naprawdę niezwykle zaśpiewała piosenkę "Autostop". Tę trójkę wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik. Wielki przebój Karin Stanek, to było charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie. Teraz artyści postanowili nas zaskoczyć i potraktowali „Autostop” w sposób nieoczekiwany”. Niby ten sam tekst i linia melodyczna, ale to dwa zupełnie różne utwory. Łączy je pewna drapieżność w głosie wokalistki, jednak swojej interpretacji Kasia Moś nadała zupełnie inny wyraz, niż w wykonaniu oryginalnym. Na spotkanie z artystką zapraszamy po godz. 11.00.

Po godz. 10.00 - w cyklu "Taterniczki" - Ola Opala przybliży postać Wandy Jeromin. O Wandzie wiemy naprawdę niewiele. Jakieś zdjęcie z około 1908 roku, a na nim młoda, dobrze zbudowana, w sam raz w góry, młoda kobieta, która wspina się z najlepszymi wówczas taternikami. Podobno chłopaczara, podobno lubiła zakląć. Podobno tylko w górach czuła się wolna, spokojna i bezpieczna, "wśród wysokich szczytów, poszarpanych grani, we mgle”. Rok 1908 to dla Wandy czas ustanawiania rekordów. Latem trawersuje Żabią Lalkę, wspina się na Żabi Szczyt Niżny, Rumanowy. Wytyczyła nowe drogi na Chłopku. Na Żabim Koniu jest pierwszą Polką w historii Tatr. Największy podziw zyskuje, gdy wspina się na Igłę na Żabiem w Grani Apostołów, dziś nazywaną Apostołem I.

Zobacz także:

W audycji opowiemy także o akcji "Fokus na Warszawę lat 90. w fotografii amatorskiej", ramach której Muzeum Warszawy wraz ze Stowarzyszeniem Masław i inicjatywą Tu było, tu stało prowadzi zbiórkę amatorskich fotografii Warszawy lat 90. XX wieku. Wybierzemy się także na Śląsk, żeby spotkać się ze studentem Filmówki - Maciejem Kędziorą. Wysłuchamy również kolejnego odcinka "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe

***

Na "Stację Kultura" - w poniedziałek (31.01) - zaprasza Michał Piwowarek. Początek audycji o godz. 10.05.

kul


Czytaj także

Agnieszka Osiecka. Całe życie zapisane w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:03
Utwór "Małgośka", wyśpiewany przez Marylę Rodowicz, z tekstem Agnieszki Osieckiej zwyciężył w plebiscycie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. To nie jedyne słowa poetki, które zna większość z nas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki oswajają przemijanie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 10:30
Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek postanowili uratować polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem. Projekt Polskie Znaki ma oswajać przemijanie, opowiadać o "Rzeczach ostatnich". Obok Michała Szpaka i Matyldy Damięckiej w nagraniach grupy usłyszymy m.in. Sanah. 
rozwiń zwiń