Piotr Suchenia o bieganiu na Spitsbergenie. Maraton w cieniu lodowców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:47
Impreza organizowana na najzimniejszym i najbardziej suchym kontynencie. Start i meta maratonu zlokalizowane są w pobliżu bazy Union Glacier Camp czyniąc tym samym ten bieg najbardziej wysuniętym na południe maratonem.
Audio
  • Maraton na Antarktydzie. Piotr Suchenia o bieganiu przy minusowych temperaturach (4. bieg/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Djwosa

Bieg rozgrywa się na dystansie 42 km i 195 m i biorą w nim udział maratończycy z całego świata. 2 czerwca 2018 roku odbędzie się kolejna edycja tego maratonu, w której wystartuje Piotr Suchenia. - O tej porze roku na północnym Spitsbergenie temperatura będzie oscylowała w okolicach zera. Problemem jest wiatr, który jest dosyć uciążliwy. Nawierzchnia asfaltowa wynosi tylko kilkanaście kilometrów, pozostała trasa to ścieżki gruntowe i ubite drogi, ale na Spitsbergenie do tej pory było dosyć mokro, dlatego biegacze muszą nastawić się też na dużą ilość błota - mówił biegacz.

Pochodzący z Redy sportowiec opowiadał na antenie Czwórki, że nie lubi biegać po plaży. Bardziej ciągnie go w góry i tam, gdzie temperatury są niższe. - Zawsze lubiłem biegać w górach i to za górami tęsknię. Nie mam problemów z aklimatyzacją. Łatwiej jest mi wyjechać z ciepłego do zimnego miejsca, niż odwrotnie - przekonywał sportowiec.

Dlaczego postanowił zdecydować się na udział w maratonie zorganizowanym na pokrytej lodowcami wyspie? Jak odnaleźć się w ekstremalnym dla biegacza z Europy środowisku? Jak wyglądają przygotowania do takiej rywalizacji? W jakich maratonach weźmie udział jeszcze w tym roku? M.in. o tym rozmawialiśmy z maratończykiem Piotrem Suchenią. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Piotr Suchenia (maratończyk, uczestnik tegorocznej odsłony Spitsbergen Marathon)

Data emisji: 27.05.2018

Godzina emisji: 10.09

ac/kd

Czytaj także

Łemkowyna Ultra Trail. 150 km biegu dla prawdziwych twardzieli

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 16:17
Błoto po kolana, deszcz, niskie temperatury, a do pokonania jest do 150 km. Zawodnicy startują w środku nocy, biegną w ciągu dnia i na metę docierają najczęściej po zmroku - w tym czasie podczas Łemkowyna Ultra Trail może stać się właściwie wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlak Beskidzki w 108 godzin. "Biegłem słuchając siebie"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:21
Ultramaratończyk Rafał Bielawa ustanowił w październiku nowy rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego - pokonał 510 km w 108 godzin i 55 minut. Co przeżył na trasie i jak wspomina ten dystans?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartek Trela: to był najtrudniejszy bieg w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 13:03
Ultra-Trail World Tour przyciąga, co roku tysiące chętnych. O maratonie i przygotowaniach, do jednego z biegów rozmawialiśmy z Bartkiem Trelą - uczestnikiem, autorem bloga "Pokonaj astmę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej i Franek Kurzajewscy: mamy czas na bieganie, nie biegamy na czas

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 13:50
Maciej Kurzajewski, dziennikarz, biegacz i maratończyk, promotor zdrowego stylu życia wspólnie z synem Frankiem w tym roku po raz kolejny pokonał maraton nowojorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton motywacją do biegania?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 18:01
Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem, aby w przyszłości wystartować w maratonie. Niektórzy chcą jak najszybciej spełnić swoje marzenie, jednak nie jest to takie proste. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yared Shegumo: żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
Yared Shegumo w tym roku po raz drugi został mistrzem Polski w maratonie. - Jeśli chcę coś osiągnąć, przejść na wyższy poziom, muszę walczyć. Żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie - przekonuje gość Czwórki.
rozwiń zwiń