Święto tai-chi opanowuje cały świat

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 20:10
Ostatnia sobota kwietnia to Światowy Dzień Tai-Chi i Qigong. Tego dnia na wszystkich kontynentach fani tych ćwiczeń spotykają się na wspólnych treningach. 
- W tai-chi jest bogactwo, z którego każdy może wziąć coś dla siebie. Ten system spaja nas na różnych poziomach - opowiada Marek Baliński z Akademii Chen Taijiquan.
- W tai-chi jest bogactwo, z którego każdy może wziąć coś dla siebie. Ten system spaja nas na różnych poziomach - opowiada Marek Baliński z Akademii Chen Taijiquan.Foto: Marek Baliński

Światowy Dzień Tai Chi i Qigong obchodzony jest raz do roku. W ostatnią sobotę kwietnia osoby kultywujące chi spotykają się na otwartej przestrzeni, aby wspólnie ćwiczyć.

Tai-chi najlepszy dla zdrowia

Tai-chi uznaje się za jeden z najlepszych dla zdrowia systemów ćwiczeń na świecie, ze względu na kombinację głębokich oddechów i powolnych ruchów. Jak twierdzą eksperci, ćwiczenia te gwarantują doskonałą synergię ciała, umysłu i ducha. A co za tym idzie, wzrost własnej wartości i kreatywności, a nawet umiejętności rozwiązywania problemów.

- W tai-chi jest bogactwo, z którego każdy może wziąć coś dla siebie. Ten system spaja nas na różnych poziomach - opowiada Marek Baliński z Akademii Chen Taijiquan. - Bazą jest ciało i fizyczność, ale celem jest zintegrowanie tego z naszym umysłem, emocjami, sercem i wolą.


Wewnętrzna praca

Różne motywacje kierują osobami trafiającymi na zajęcia z tai-chi. Jedni szukają wyciszenia, a inni metody na pracę ze stresem. Z drugiej strony przychodzą osoby, które mają problemy z ciałem, albo zapomnieli, co to jest ciało i jak nim się posługiwać. Jest też grupa osób, która miała przygodę ze sztukami walki i po przerwie chce coś znowu zacząć robić.

Jak mówi gość Czwórki, podczas ćwiczeń odbywa się praca wewnętrzna. - Na początku zajmujemy się obserwowaniem i równoważeniem procesu wewnętrznego, to w skrócie nazywa się "ciałem tai-chi" - tłumaczy. - W Tai Chi nie ma stanów i punktów, w których możemy coś osiągnąć. Cały czas osiągamy. Ja mogę coraz lepiej się rozluźniać, rozciągać, zatapiać i równoważyć. Cały czas można lepiej - to jest proces.

Źr. Youtube/ Tai Chi- Odnajdź równowagę, rozmowa z mistrzem Markiem Balińskim (Akademia Chen Taijiquan)


Ważne mięśnie głębokie 

W tai-chi pracujemy też z mięśniami głębokimi, nad którymi można pracować w bezruchu, kiedy zwalniamy tempo wykonywanych ćwiczeń bądź wykonujemy ćwiczenia statyczne. - Dopiero wtedy możemy się dobrać do tych mięśni szkieletowych i głębokich. W przeciwnym razie mięśnie globalne zaburzają nam po prostu odbiór, rozumienie i czucie tego, co się dzieje głębiej pod tymi warstwami - wyjaśnia Marek Baliński. - Na tym polega między innymi trening tai-chi. Dbam o to, żeby rozluźnić mięśnie globalne i te zewnętrzne.

Zobacz także: 


"Trening czyni mistrza"

Jak przekonuje gość audycji, w tai-chi robimy dokładnie na odwrót niż w europejskim myśleniu pracy z mięśniami: nie robimy "gorsetu" zewnętrznego, tylko "gorset" wewnętrzny. To jest zasada, która się w tai-chi nazywa "igła w kłębku waty".

Do jednych z najtrudniejszych zadań należy stanie w półprzysiadzie. Bardziej zaawansowani adepci tej sztuki potrafią wytrwać w takiej pozycji nawet 40 minut. Jednak dla wielu, zwłaszcza początkujących, nie lada wyzwaniem jest utrzymanie pozycji przez kilka minut. Marek Baliński przekonuje jednak, że "trening czyni mistrza" i można nawet dojść do dwóch godzin utrzymania jednej pozycji.


Posłuchaj
15:27 Czwórka/4 bieg - tai chi 29.04.2022.mp3 O tai-chi rozmawiamy z mistrzem Markiem Balińskim z Akademii Chen Taijiquan (4 Bieg/Czwórka)

 

Najwyższa równowaga

- Tai-chi jest najwyższą równowagą. Mówiąc o niej, zbieramy wszelkie skrajności, staramy się pracować nad tym, co jest spokojne, miękkie i subtelne - zaznacza rozmówca Piotra Galusa. - W pewnym momencie rozwijamy umiejętność dużej siły, dużej szybkości i eksplozywności.

Piotr Galus miał okazję przećwiczyć kilka pozycji tai-chi i jak zapewnia, zmieni swoje podejście do tej sztuki.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Marek Baliński (Akademia Chen Taijiquan)

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 16.15

aw/pj


Czytaj także

Ból pleców - ratunku szukaj w jodze, pływaniu i jeździe na łyżwach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:32
Ból pleców to dolegliwość, która w czasie pandemii dotyka nas wyjątkowo często. Są jednak ćwiczenia, które pomogą z nią walczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry stres istnieje. Dostarczaj go regularnie, ale w małych dawkach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 09:57
Naukowo udowodniono, że silny i przewlekły stres obniża odporność. Okazuje się jednak, że istnieje rodzaj stresu, który poprawia naszą kondycję - trzeba go sobie dawkować regularnie i w niewielkich ilościach. 
rozwiń zwiń