Foodpairing - kunsztowne kompozycje smaków

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 12:50
Czekolada ze śledziem lub kawiorem, kalmary ze sfermentowanymi jabłkami i pomidory w pomarańczach. Niebanalne połączenia stały się znakiem rozpoznawczym modnej kuchni.
Audio
  • Foodpairing - sztuka łączenia smaków (Nawiedzeni/Czwórka)
Metodafoodpairingu polega na dobieraniu składników na postawie ich wspólnych cech, głównie aromatu, który aż w 80 decyduje o postrzeganiu smaku danej potrawy
Metodafoodpairingu polega na dobieraniu składników na postawie ich wspólnych cech, głównie aromatu, który aż w 80% decyduje o postrzeganiu smaku danej potrawyFoto: Depositphotos

Marcin Koch, kucharz i bloger, przekonuje, że foodpairing nie jest zagryzaniem jednego produktu innym, pozornie niepasującym.

- Nie jest to pomidor, który po prostu leży na pomarańczy, chodzi o to, żeby ugotować te pomidory w pomarańczach, na małym ogniu - wyjaśnia. Dodaje też, że foodpairing to zajęcie nie tylko dla zawodowych kucharzy. - Konfitura z brzoskwiń i lawnendy to rzeczywiście wyższy poziom zaangażowania, ale potrzeba nie tyle wiedzy, co pasji i chęci - zapewnia.

W audycji podajemy przepis na danie z kaszanki, ryżu i owoców nasturcji, wyjaśniamy, dlaczego nie powinno się łączyć pomidora z ogórkiem i prezentujemy zasady diety rozdzielnej.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 9.00

mg/kul

Czytaj także

Liban - góry, morze, dobre jedzenie i mili ludzie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 10:00
Szczyci się najlepszą kuchnią na Bliskim Wschodzie i jest jedynym arabskim krajem, który nie ma pustyni. Do Libanu zaprasza Nidal Bou Habib, który się tam wychował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrównoważyć ćwiczenia i dietę?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 17:00
Dieta i trening powinny być dobrane indywidualnie, ale moim zdaniem ważniejsze jest odżywianie, bo ono wpływa na nas tu i teraz, każdego dnia - mówił dietetyk Kuba Łysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Food truck - jak działa restauracja na kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 15:00
Burgery, pizza i dania kuchni świata przygotowywane w ciężarówkach i starych autobusach. Jedzenie z mobilnych restauracji podbija Polskę.
rozwiń zwiń