Lądek-Zdrój znów przyciąga biegaczy jak magnes

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:33
W tym roku w lipcu w Lądku-Zdroju w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich wystartuje 5 000 zawodników. To 10. edycja tej biegowej imprezy. Można tam biec tylko na 10 km, ale najlepsi pokonają 240 km. 
Piotr Hercog na trasie ultramaratonu
Piotr Hercog na trasie ultramaratonu Foto: screen/Facebook/Moab 240 mile Endurance Run

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich zaliczany jest do największych imprez biegowych w Polsce. W tym roku organizatorzy nie przewidują szczególnych zmian w trasach, ale niespodzianek nie zabraknie, bo to odsłona jubileuszowa. - Jeśli chodzi o trasy, to będziemy raczej bazować na tym, co znane jest z poprzednich lat, choć z drobnymi korektami. Tych tras jest ponad 300 kilometrów - mówi Piotr Hercog, organizator biegów, ultramaratończyk. - Stałe trasy będą okazją dla tych, którzy u nas już biegli, żeby porównać swoje czasy z poprzednich lat - dodaje. 

Potworny dystans

Wszystko zaczyna się w czwartek, 14 lipca, wtedy startuje najdłuższy, legendarny bieg festiwalu - Bieg Siedem Szczytów 240. Zawodnicy mają do pokonania 240 km w 52 godziny. - By pobiec ten dystans, trzeba przede wszystkim dobrze trenować - podpowiada gość Czwórki. - My nie prosimy uczestników o dokumentację udziału w innych biegach dłuższych, wymagających, dajemy możliwość zapisania się każdemu. Żeby porwać się na taki dystans, trzeba mieć trochę doświadczenia, jakieś biegi powyżej 100 km ukończyć. To potworny dystans, nawet dla mistrzów to wyzwanie - podkreśla. 

Piotr Hercog podkreśla, że w tym biegu liczy się wytrenowanie, logistyka, taktyka i psychika. Szczególnie ważne jest dbanie o siebie w pierwszej fazie biegu, a ta pierwsza faza to minimum połowa, czyli 120 km. - Bez dodatkowych elementów taktycznych można czasami przeszarżować z prędkością albo nie zadbać o stopy, a później jest problem, że się nie kończy - przypomina. - Na wynik końcowy składa się suma przygotowania, taktyki i psychiki. To trochę bieg dla ekspertów - dodaje. 


Posłuchaj
11:47 czwórka rozbiegani 20.05.2022.mp3 Na Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju zaprasza Piotr Hercog, ultramaratończyk, organizator imprezy (Rozbiegani/Czwórka)

 

Bieg po złoty bilet

Nie tylko jednak eksperci znajdą miejsce dla siebie w Lądku-Zdroju. Niezwykle przyciąga dystans 33 kilometrów. - To jeden z najmłodszych naszych biegów, a jednocześnie zaliczany do klasyfikacji Golden Mountains Trail, w edycjach narodowych. My jesteśmy w grupie z Czechami i Słowacją - wyjaśnia gość Czwórki. - Bieg jest okazją, by walczyć o najwyższe lokaty, a dzięki nim pojechać na finał zawodów, który odbywa się w różnych ciekawych miejscach np. na Azorach. Najlepsi, najszybsi na tym dystansie rywalizują o złoty bilet na ten wyjazd, a tam walkę z najlepszymi na świecie - dodaje. 

Piotra Hercoga nie zabraknie oczywiście w Lądku-Zdroju. Przyznaje jednak, że spotkamy go w punktach, na starcie czy na mecie, jednak nie na trasach. Ultramaratończyk zdradza, że bycie organizatorem takiego festiwalu to duże wyzwanie i na bieganie nie starcza czasu, a głowa skupia się na innych zadaniach. 

Renomę Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich tworzą ludzie. Ekipa organizatorów i wolontariuszy to ludzie pełni pasji, co widzą festiwalowi goście i chętnie wracają do Lądka-Zdroju każdego roku. Niezwykle ważne jest też samo miasteczko, które na czas festiwalu przemienia się w stolicę biegania, mieszkańcy są wtedy w mniejszości, a biegacze spotykają znajomych i biegowych idoli. - Dla nas organizatorów i naszego sponsora to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku - podkreśla Piotr Hercog. - W tym roku jubileusz obchodzi festiwal, ale i nasza firma. Niewykluczone, że na festiwalu pojawi się centrala światowa, a wraz z nią najlepsi zawodnicy ze światowych rankingów - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Piotr Hercog (biegacz, ultramaratończyk, zawodnik Salomon Suunto Team, wielokrotny zwycięzca zawodów biegowych, w tym w jednym z najtrudniejszych na świecie – Ultra Fiord w Patagonii)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 09.15

pj

Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieg Wings for Life - jak zakończyć majówkę z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 13:06
Po dwóch latach biegania zdalnego Wings for Life World Run wraca do realu. 8 maja w Poznaniu, a także w innych miastach, biegacze wystartują w zawodach, w których goni ich meta. 
rozwiń zwiń