Dowód osobisty za narty? "To niezgodne z prawem"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 18:25
Od miejskich górek dla saneczkarzy, po profesjonalne narciarskie stoki w Tatrach, gdy wypożyczamy sprzęt, często musimy zostawić w zastaw dowód osobisty. To naraża nas na spore niebezpieczeństwo.
Audio
  • Dlaczego powinniśmy się obawiać zostawianie dokumentów w wypożyczalniach sprzętu? (Się mówi/Czwórka)
Zostawianie dokumentów z zamian za wypożyczenie sprzętu narciarskiego jest lekkomyślne
Zostawianie dokumentów z zamian za wypożyczenie sprzętu narciarskiego jest lekkomyślne Foto: Pixabay.com/Public domain

Jak przyznaje dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, sami nie pozostajemy bez winy, zupełnie lekceważąco podchodząc do problemu. - Chętnie dzielimy się informacjami, które byłyby wystarczające do tego, by zawrzeć w naszym imieniu na przykład umowę kredytową, a nawet sprzedać mieszkanie - mówiła ekspertka w rozmowie z Czwórką i dodała, że sytuacja powtarza się również latem, gdy chcemy wypożyczyć nie narty, ale na przykład kajaki, czy leżaki plażowe. - Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty, podlega karze ograniczenia wolności do miesiąca, albo karze grzywny - tłumaczyła Bielak-Jomaa.

W programie dowiedzieliśmy się także, co powinniśmy zrobić, gdy w wypożyczalni usłyszymy, że bez zatrzymania dowodu osobistego sprzęt nie zostanie nam wydany, bo "taki jest regulamin" danej placówki. Anna Depczyńska rozmawiała także ze słuchaczami Czwórki, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w takich sytuacjach.

***

Przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 15.00

Materiał wyemitowano w audycji Się mówi

kd/mc

Czytaj także

Okolice Lublina - idealne na każą porę roku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Stok narciarski niemal w centrum miasta, leśne ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, jazda konna, a do tego spływy kajakowe organizowane nawet w okresie zimowym. To sportowe atrakcje Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wintercamp - ekstremalna zimowa przygoda w górach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 12:40
- To dobra oferta dla tych, którzy chcą się nauczyć, jak obcować zimą z górami - zapowiada Maciej Przywecki z Polish Outdoor Group, organizator biwaku Wintercamp.
rozwiń zwiń