Skąd wziąć kasę na życie? Zrób randkę ze swoim budżetem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 12:00
Marta Kobińska jest autorką bloga "Bezpieczna finansowo" i entuzjastką życia na własnych warunkach. - W każdą niedzielę mam randkę budżetową. Planuję wydatki, analizuję dotychczasowe zakupy, wszystko wpisuję do arkusza. Pieniądze lubią cel i porządek. A oszczędzanie - dobrą motywację - mówi ekspertka.  
Ostatnie miesiące pokazują, że oszczędności warto mieć. Galopująca inflacja, globalny kryzys i wojna za wschodnią granicą są argumentami za tym, by zadbać choć o swoją finansową poduszkę. bezpieczeństwa.
Ostatnie miesiące pokazują, że oszczędności warto mieć. Galopująca inflacja, globalny kryzys i wojna za wschodnią granicą są argumentami za tym, by zadbać choć o swoją finansową poduszkę. bezpieczeństwa. Foto: Asier Romero/Shutterstock.com

W oszczędzaniu liczy się regularność

Żeby mieć pieniądze możemy iść do pracy albo możemy założyć własny biznes. To dwa podstawowe źródła dochodów. Żeby je oszczędzać - trzeba zacząć to robić. - Oszczędzanie to jest wyzwanie, bo nie kojarzy nam się dobrze. Pierwsze, o czym myślimy w tym kontekście, to o odmawianiu sobie czegoś, a nie o planowaniu bezpiecznej przyszłości - wyjaśnia gość Czwórki. - Piętrzymy przed sobą przeszkody: że za mało zarabiamy, że to zajmie dużo czasu, że się nie uda. Tymczasem trzeba po prostu zacząć i robić to regularnie.

Jak się nie zniechęcić?

W oszczędzaniu liczy się motywacja. - Wtedy nie będziemy mieć większych problemów z odłożeniem kwoty, jaką sobie założymy. Pieniądze lubią cel, a głęboka motywacja pcha nas do działania - przekonuje trenerka mentalna i coach. I podkreśla, że sposobów na oszczędzanie jest wiele, więc każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości. - Zazwyczaj zaczynamy z wysokiego "C": od wielkich kwot i wielkich marzeń. A jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, to jest bardzo prawdopodobne, że szybko się poddamy - tłumaczy. - Cele powinny być ambitne, ale nie nierealne. Jeśli nie zajmujemy dyrektorskiego stanowiska z pensją 50 tys. złotych miesięcznie, to nie będziemy w stanie odłożyć 200 tys. w ciągu roku.  

Zobacz także:

Świadomość finansowa - do czego jest nam potrzebna?

Dlatego wszystko zaczyna się od świadomości finansowej - od tego, że wiemy jak zaplanować budżet względem naszych zarobków. Niestety brak właściwej edukacji finansowej od wczesnego dzieciństwa powoduje, że cała nasza wiedza bierze się głównie od rodziców. Ci zaś nie do końca potrafią wytłumaczyć mechanizmy, według których "działają" pieniądze, ale przekazują niewłaściwe wzorce. Co zatem zrobić, żeby podnieść finansową jakość życia? Zdaniem Marty Kobińskiej wystarczą trzy kroki. - Po pierwsze musimy wiedzieć, jakie są nasze źródła dochodów i ile oraz na co konkretnie wydajemy pieniądze. Kiedy już to policzymy, będziemy wiedzieć w jakim punkcie jesteśmy każdego miesiąca - radzi autorka bloga "Bezpieczna finansowo". - W drugim kroku zastanawiamy się, które z naszych wydatków możemy wyeliminować. Może to być kawka na mieście, kolejna nieprzeczytana książka albo - co zdarza się najczęściej - ubrania z promocji. Kiedy już to przeanalizujemy, ustalamy kwotę oszczędności, którą będziemy odkładać co miesiąc. Ale nie wtedy, gdy nam zostanie, tylko na samym początku. Najlepiej tuż po wypłacie. 

Posłuchaj
16:13 CZWÓRKA TPT - kasa 05.03.2023.mp3 Skąd wziąć kasę na życie - radzi Marta Kobińska z bloga "Bezpieczna finansowo" (Tędy po trendy/Czwórka)

Gdzie odkładać oszczędności?

- Warto te pieniądze trzymać na subkoncie, albo najlepiej przelewać do innego banku i to na konto, do którego nie mamy karty - dodaje ekspertka. - Nauczmy się "odroczonej przyjemności", czyli cierpliwości. W większości przypadków życie ponad stan wynika z tego, że nie radzimy sobie z emocjami. Zakupami rekompensujemy pewne braki. Tymczasem założenie, że kupię sobie daną rzecz, ale za jakiś czas powoduje, że nawet, kiedy uda nam się zgromadzić odpowiednią kwotą, nagle możemy zdać sobie sprawę, że wcale jej nie potrzebujemy.  

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Marta Kobińska (autorka bloga "Bezpieczna finansowo", trenerka mentalna, coach)

Data emisji: 05.03.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Finansowy kac. Jak uporządkować zadłużenie i rozmawiać z windykatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 15:50
Wybrzmiał odgłos korków od szampana, zgasły światła fajerwerków, ale zdarza się, że po wystawnych świętach i szalonej zabawie sylwestrowej wciąż mamy kaca, kaca finansowego. Problemy z wysokimi kredytami i pożyczkami dotykają wielu Polaków, podpowiadamy jak zacząć rozplątywać spiralę zadłużenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryzykowne aktywa. Tak inwestują młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 18:00
Już od jakiegoś czasu prym w oszczędzaniu pieniędzy w Polsce wiodą ludzie młodzi. Chętnie odkładają, rzadko inwestują, a jeśli już, to ryzykownie.  
rozwiń zwiń