Młody BOOK.owsky i jego wizja poezji romantycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 11:00
- Lubię takie niedziele, gdy mam cię dla siebie i się tobą nie dzielę - pisze na swoim profilu Młody BOOK.owky - twórca poezji nowoczesnej i romantycznej. 
Jak mówi o sobie autor profilu Młody BOOK.owsky, promuje czytanie książek w świecie darmowych reklam, promocji na kulturę i pomysłów bez zmian. (zdj. ilustracyjne)
Jak mówi o sobie autor profilu Młody BOOK.owsky, "promuje czytanie książek w świecie darmowych reklam, promocji na kulturę i pomysłów bez zmian". (zdj. ilustracyjne)Foto: YANA SKIDANENKO/Shutterstock.com

Zaczerpnięte z Bukowsky'ego

- Wszystko zaczęło się od Charlesa Bukowsky’ego, stąd też wziął się mój pseudonim - wyjaśnia Młody BOOK.owsky. - Przeczytałem wszystkie książki legendarnego amerykańskiego pisarza, stały się dla mnie inspiracją, ale teraz szukam dalej, poszerzam źródło zainteresowań i piszę swoje wiersze.  80 proc. tekstów, które można przeczytać na moim Instagramie, są o mnie i z mojego życia wzięte. Ale wiem, że moi obserwatorzy znajdują w w nich cząstkę siebie. 

Wiersze nie muszą mieć twarzy autora

W tej chwili konto mlody_book.owsky w mediach społecznościowych śledzi ponad 50 tysięcy użytkowników. - Nie zdradzam swojego nazwiska, nie pokazuję twarzy, bo nie jest mi to potrzebne. Na początku, kiedy założyłem profil, zrobiłem to, żeby dzielić się swoimi wartościami i przemyśleniami. I konsekwentnie się tego trzymam. Moje wiersze nie muszą mieć mojej twarzy. Najważniejsze, że są pełne moich emocji - podkreśla rozmówca Oli Jasińskiej.  

"Napisz mi piosenkę tylko nie mów nikomu"

Boom na instapoezję zaczął się kilka lat temu, a jedną z osób współodpowiedzialnych za to zjawisko była pochodząca z Indii Kanadyjka Rupi Kaur, autorka m.in. tomiku "Milk and Honey". Znalazły się w nim wiersze, które wcześniej autorka publikowała w sieci. Wydany w 2014 roku zbiór przez 77 tygodni utrzymał się na liście bestsellerów "New York Timesa”. Młody BOOK.owsky jeszcze nie wydaje swojej twórczości "na papierze", ale bywa proszony przez znanych artystów o teksty piosenek. - Zdarzyło się już kilka razy, że w tej sprawie napisały do mnie mainstreamowe gwiazdy. Czasami z komentarzem "ale nikt nie może się o tym dowiedzieć" - śmieje się gość Czwórki. - Dlatego bywa, że uprawiam ghostwriting, ale raczej na własnych warunkach.

Zobacz też:

Poezja językiem miłości 2.0? 

Czy poezja romantyczna może stać się językiem współczesnej miłości? Młody BOOK.owsky nie ma co do tego wątpliwości. - Tworzę poezję funkcjonalną i wiem, że niektóre pary porozumiewają się cytatami z moich wierszy. Miłość jest sprzedawana dzisiaj, nago bez cenzury. Ubieram ją w piękne słowa, jak w wierszach Stachury - dodaje poeta i pisarz. 

Posłuchaj
18:28 CZWÓRKA Tedy po trendy - bookowsky 29.01.2023.mp3 Młody BOOK.owsky - jak definiuje poezję współczesną i co publikuje na swoim profilu? (Tędy po trendy/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Młody BOOK.owsky (poeta, pisarz, mlody_book.owsky)

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Czytanie książek przedłuża życie. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 09:16
Nawet pół godziny dziennie spędzone z książką zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, wynika z długoletnich badań naukowców z Uniwersytetu Yale. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Cembala" "lowizm" to filozofia życzliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 14:00
- Życzliwość można wytrenować, ale wolę używać słowa "podlewać". Trzeba jednak zacząć od nawiązania kontaktu ze sobą. Od zadzwonienia do swojej "osobnej osoby" - mówi antymentor, "incluencer" i twórca "lowizmu" Filip Cembala. 
rozwiń zwiń