Kawiarnia równych szans. Marcin i Przemysław Pękała o Cafe Równik

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:30
- Nazwa naszej klubokawiarni wskazuje na to, że wszyscy jesteśmy równi. Chcemy, żeby wszyscy byli w niej tak samo traktowani. Zarówno klienci jak i pracownicy kawiarni - mówił jeden z realizatorów projektu Przemysław Pękała.
Audio
  • Cafe Równik. Czy praca może być terapią? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Na czym polega terapia poprzez pracę?
Na czym polega terapia poprzez pracę?Foto: czwórka

dziecko muzyka autyzm 1200.jpg
Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Gość Czwórki opowiadał, że kluczem do sukcesu projektu było stawianie na wzajemne rozumienie swoich potrzeb. - Dużą rolę w realizacji projektu odegrała prof. Małgorzata Młynarska, która jest opiekunem naszej młodzieży, ale w pewnym sensie także naszym. To ona zachęcała nas do pracy. Dzięki niej pokonaliśmy rozterki i dziś mogę powiedzieć, że razem stanowimy bardzo zaangażowaną grupę - tłumaczył Przemysław Pękała.

Prof. Małgorzata Młynarska wyjaśniała, że stworzenie kawiarni jest częścią większego projektu badawczego przeprowadzanego we współpracy z psychologiem, dr hab. Tomaszem Smereką. - Od ponad dwudziestu lat stosujemy metodę terapeutyczną polegającą intensywnej pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Na naszą terapię trafiały dzieci, które staraliśmy się przygotować do samodzielnego funkcjonowania w życiu publicznym. Dziś są to już dorosłe osoby, komunikatywne, doskonale przygotowane do swoich zawodów - mówiła.

Przyszły pracownik Cafe Równik Marcin Pękała zapewniał, że tworzą miejsce, w którym każdy gość poczuje się dobrze. - W kawiarni na każdego klienta będzie czekało dobre przyjęcie. Nazwa "Cafe Równik" wskazuje, że będzie to miejsce otwarte dla każdego - przekonywał w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.

Przed jakimi wyzwaniami stoją jego przyszli pracownicy? Czy w Polsce będzie pojawiało się więcej tego rodzaju inicjatyw? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Marcin i Przemysław Pękała; w nagraniu rozmowy: prof. Małgorzata Młynarska, terapeutka zaburzeń mowy i myślenia w Studium Logopedycznym, Neurologopedii, Emisji Głosu i Surdologopedii Uniwersytetu Wrocławskiego

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 20.05

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorośli z zespołem Aspergera i ich "życie w dwóch światach"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 15:00
- Zespół Aspergera to zestaw różnych, indywidualnych cech. Niektóre z nich ułatwiają życie, inne bardzo je utrudniają - mówiła Joanna Grochowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotne matki. Stereotypy kontra rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 17:43
Czy określenie "samotna matka" zawsze oznacza kobietę nieszczęśliwą, niezaradną, niespełnioną i poszukującą partnera? O krzywdzących stereotypach i codziennych wyzwaniach samotnego rodzica rozmawialiśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja OmeaLife. Wsparcie dla młodych kobiet chorych na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:32
- Chciałyśmy stworzyć grupę wsparcia i być partnerem w tym trudnym procesie leczenia dla młodych kobiet chorych na raka piersi. Gdy same szukałyśmy takiej organizacji, nie mogłyśmy nic znaleźć - mówią współzałożycielki Fundacji OmeaLife.
rozwiń zwiń