X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoła waldorfska. Środowisko wspólnoty i życzliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:00
W tym roku pedagogika waldorfska obchodzi swoje stulecie. Na czym polega i jakie są jej cele?
Audio
  • Czym jest edukacja waldorfska? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Edukacja waldorfska to jest taki rodzaj edukacji alternatywnej, który w równej mierze, co intelekt traktuje emocje i wolę - mówi Adam Winiarczyk (dyrektor Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego. - Staramy się uwzględniać nie tylko tę sferę kognitywną w nauczaniu, głowę, ale też całą sferę emocji i uczuć. Kształcić i rozwijać wolę, co w dzisiejszej edukacji jest prawie niezauważane - dodaje. 

Dobra edukacja uwzględnia wszystkie wymiary człowieka Adam Winiarczyk

W szkołach waldorfskich edukacja prowadzona jest w sposób szczególny. Wiele przedmiotów, nawet matematyka, do programu wprowadzana jest przez ruch. - Dziecko musi to przeżyć - podkreślają nauczyciele. - Na końcu dopiero zaangażować głowę czyli to sobie uświadomić - dodają. 

Małgorzata Wiśniewska podkreśla, że nie ma lepszej drogi kształtowania dziecka w procesie edukacyjnym, która pozwalałaby mu dojrzewać w całości. 

W mojej klasie waldorfskiej jest stres - ale stres pozytywny - związany z poznawaniem nowych rzeczy, stres związany z radością oczekiwania na to, co niewiadome Beata Busz-Jagura

W szkole waldorfskiej nie ma ocen, podręczników, oprócz podręcznika, który uczeń robi sam - pisze i rysuje swoją własną książkę. Znanym jest pogląd, że szkoła tego typu nastawiona jest na sztukę. Goście Jakuba Jamrozka podkreślają, że nie chodzi tylko o uprawianie samej sztuki, a o nauczyciela, który ma być artystą nauczania i wychowania. 

Co się wynosi ze szkoły waldorfskiej? Czemu warto wybrać ten kierunek edukacji? Jak wyglądają w takiej szkole relacje między dziećmi, kim jest nauczyciel? O tym w rozmowie ze "Strefy Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Beata Busz-Jagura (nauczyciel i wychowawca klasy 6), Małgorzata Wiśniewska (psycholog i rodzic dwóch synów), Adam Winiarczyk (dyrektor Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego, wychowawca klasy 8)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:23
W ostatnich latach, co szósty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości z matematyki, a aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z tego przedmiotu tylko ocenę dopuszczająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń