Szkoła waldorfska. Środowisko wspólnoty i życzliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:00
W tym roku pedagogika waldorfska obchodzi swoje stulecie. Na czym polega i jakie są jej cele?
Audio
  • Czym jest edukacja waldorfska? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Edukacja waldorfska to jest taki rodzaj edukacji alternatywnej, który w równej mierze, co intelekt traktuje emocje i wolę - mówi Adam Winiarczyk (dyrektor Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego. - Staramy się uwzględniać nie tylko tę sferę kognitywną w nauczaniu, głowę, ale też całą sferę emocji i uczuć. Kształcić i rozwijać wolę, co w dzisiejszej edukacji jest prawie niezauważane - dodaje. 

Dobra edukacja uwzględnia wszystkie wymiary człowieka Adam Winiarczyk

W szkołach waldorfskich edukacja prowadzona jest w sposób szczególny. Wiele przedmiotów, nawet matematyka, do programu wprowadzana jest przez ruch. - Dziecko musi to przeżyć - podkreślają nauczyciele. - Na końcu dopiero zaangażować głowę czyli to sobie uświadomić - dodają. 

Małgorzata Wiśniewska podkreśla, że nie ma lepszej drogi kształtowania dziecka w procesie edukacyjnym, która pozwalałaby mu dojrzewać w całości. 

W mojej klasie waldorfskiej jest stres - ale stres pozytywny - związany z poznawaniem nowych rzeczy, stres związany z radością oczekiwania na to, co niewiadome Beata Busz-Jagura

W szkole waldorfskiej nie ma ocen, podręczników, oprócz podręcznika, który uczeń robi sam - pisze i rysuje swoją własną książkę. Znanym jest pogląd, że szkoła tego typu nastawiona jest na sztukę. Goście Jakuba Jamrozka podkreślają, że nie chodzi tylko o uprawianie samej sztuki, a o nauczyciela, który ma być artystą nauczania i wychowania. 

Co się wynosi ze szkoły waldorfskiej? Czemu warto wybrać ten kierunek edukacji? Jak wyglądają w takiej szkole relacje między dziećmi, kim jest nauczyciel? O tym w rozmowie ze "Strefy Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Beata Busz-Jagura (nauczyciel i wychowawca klasy 6), Małgorzata Wiśniewska (psycholog i rodzic dwóch synów), Adam Winiarczyk (dyrektor Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego, wychowawca klasy 8)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:23
W ostatnich latach, co szósty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości z matematyki, a aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z tego przedmiotu tylko ocenę dopuszczająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń