Warzywa i owoce. Powinniśmy jeść aż 5 porcji dziennie?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Eksperci do spraw prawidłowego żywienia alarmują - jemy za mało warzyw i owoców. Blisko jedna trzecia dzieci w Polsce, w wieku od 1 roku do 3 lat, nie spożywa codziennie warzyw. Tylko, czy warzywa i owoce w dużych ilościach są na pewno zdrowe?
Audio
  • Ile warzyw a ile owoców dziennie należy spożywać? Jakich wartości odżywczych sobie w ten sposób dostarczamy? Rozmowa z dr Patrycją Szachtą i Łukaszem Sieńczewskim (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock.com


hobbit pap 1200.jpg
Kuchnia Śródziemia, czyli przytyj z hobbitami

- Część osób zapomina, że takie produkty istnieją, zwłaszcza że się nimi nie najadamy. Wolimy jeść produkty białkowe, węglowodany, posiłki wysokokaloryczne i mięso - tłumaczył Łukasz Sieńczewski z programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii. Jak przekonywał, warzyw i owoców nie należy "wrzucać do jednego worka". - Warzywa to osobna grupa, której w diecie nie musimy limitować. Mają najbardziej odżywczą wartość z produktów spożywczych i znaleźć w nich możemy właściwie wszystkie witaminy i minerały, ale także fitozwiązki, które mają szerokie działanie korzystne dla organizmu - podkreślał ekspert i tłumaczył, że owoców i soków owocowych warto jednak dostarczać sobie w określonych, czyli ograniczonych ilościach.

Dr Patrycja Szachta Pić powinniśmy wodę, a owoce i warzywa spożywać w zwykłej formie. Soki najczęściej pozbawione są błonnika, istotnego elementu, który stymuluje pracę m.in. jelit.

Dlaczego? I co tak naprawdę oznacza "jedna porcja" warzyw bądź owoców dziennie? Jak przygotowywać soki owocowe, by można było pić ich więcej? O tym mówili eksperci w studiu Czwórki. A po jakie soki i jak często sięgają słuchacze Czwórki? To sprawdziła Marta Hoppe.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr Patrycja Szachta i Łukasz Sieńczewski (eksperci programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/zi

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co byśmy jedli, gdyby nie produkty z importu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:32
Czy składniki, które pojawiają się na polskim stole na pewno są polskie? - Nie zdajemy sobie sprawy, skąd biorą się warzywa czy przyprawy, choć producenci informują nas o kraju pochodzenia na opakowaniach. Cynamon, czy goździki już się nam "opatrzyły", a przecież są egzotyczne - mówiła Joanna Lewandowska z Kwiatowej Manufaktury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogród na balkonie. Jak uprawiać zioła w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 17:36
Coraz częściej zaczynamy zakładać mini uprawy na balkonach, a w skrzynkach sadzimy już nie tylko zioła, ale też pomidory, czy… poziomki. Co musi wiedzieć początkujący ogrodnik miejski?
rozwiń zwiń