"Wyjechaliśmy całą rodziną, żeby się poznać"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 13:09
- Rodzice nie mieli dla nas czasu, więc potrzeba bliskości zrodziła pomysł wspólnego wyjazdu. Przez pierwsze dwa miesiące okropnie się z siostrą kłóciliśmy. Rodzice zagrozili, że nas odeślą więc zawarliśmy rozejm, który trwał do końca – mówił w Czwórce Wojtek Łopaciński.
Audio
  • "Zabrałam brata...", czyli rodzinna wyprawa dookoła świata (Czwórka/Dajesz radę)
Rodzina Łopacińskich
Rodzina ŁopacińskichFoto: czwórka

panorama petersburg 1200.jpg
Studia w Sankt Petersburgu. Rosja oczami studentki prawa

Łopacińscy są jedyną taką rodziną w Polsce. Ich roczna wyprawa dookoła świata, festiwale podróżnicze, spotkania i seria książek pt. "Zabrałam brata dookoła świata" są przykładami, że odkrywanie świata z dziećmi jest możliwe.

- Ważne było to, że chcieliśmy z żoną pokazać dzieciakom świat, ale nie z okien turystycznego autokaru. Chcieliśmy pokazać im bezpośrednią relację z drugim człowiekiem czyli to, co w dobie telefonów komórkowych, internetu itp. zupełnie zatracamy. Nie znamy drugiego człowieka, my się wstydzimy kogoś poprosić o pomoc, wstydzimy się zagadać, porozmawiać. Tego brakuje w naszym cywilizowanym, technologicznym i cyfrowym świecie - opowiadał w audycji Wojciech Łopaciński.


Rodzina Łopacińskich Rodzina Łopacińskich

Książki, których są autorami, mają czterech narratorów: mamę, tatę, syna i córkę. Każdy opowiada o swoich uczuciach, przeżyciach, trudnościach i zachwytach światem, a akcja biegnie szybko i dynamicznie, tak jak przebiegała roczna rodzinna wyprawa dookoła świata, przez 42 państwa i 114 tysięcy kilometrów.

Od jakiego kraju zaczęła się ta niezwykła podróż? Czego się obawiali? Jak się porozumiewali tam, gdzie angielski jest nieznany? Który kraj zrobił na nich największe wrażenie? Czym może się skończyć wspinaczka na palmę kokosową? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Lusia, Wojtek Junior i Wojciech Łopacińscy

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 14.05 

mk/kul

Czytaj także

Kilimandżaro kobiecą stopą. Jak wspiąć się na szczyt marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:20
Natalia Bogdan nowy rok przywitała na wysokości niespełna 6 tys. metrów nad poziomem morza na szczycie Kilimandżaro, góry zwanej dachem Afryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pioter Jurkowski z "Gdzie bądź" o podróżach we dwoje

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 10:46
- Nasz wyjazd nie był spontanicznie podjętą decyzją, tylko konwekwencją wielu doświadczeń, również tych podróżniczych - mówił Pioter Jurkowski z bloga "Gdzie bądź".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kortowo - kraina studenckiej szczęśliwości?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 17:45
Kortowo - tak nazywa się osiedle w Olsztynie, określane także mianem miasteczka uniwersyteckiego, w którym mieszczą się instytucje należące do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
rozwiń zwiń