Jedzenie bez chemii. Jak suszyć warzywa i owoce?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:05
Podobno wysuszyć można wszystko. Ta wygodna metoda przechowywania żywności jest wyjątkowo zdrowa: pozwala zachować większość minerałów i składników odżywczych. 
Audio
  • Chrupiące skórki i popcorn z kalafiora. Przepisy na jedzenie bez chemii (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: CSU-Extension/Pixabay

Suszenie - zdrowa alternatywa dla mrożenia

Suszenie to naturalna alternatywa dla pasteryzowania i zamrażania. Właściwie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, pozwala zachować ulubione smaki na dłużej. Co więcej, proces suszenia jest prosty i swoich domach może to zrobić prawie każdy. 

Suszona szynka Suszone mięso

"Suszonki - zachowaj smak na dłużej" - okładka książki Teresy Marrone "Suszonki - zachowaj smak na dłużej" - okładka książki Teresy Marrone

- To najpopularniejszy sposób przechowywania żywności od czasów kultury zbieracko-łowieckiej - mówiła goszcząca w studiu Czwórki Blanka Wośkowiak. - Owoce, warzywa i mięso rozkładane były na matach i skórach i suszone na słońcu. W krajach, gdzie jest go bardzo dużo, to do dziś jedna z najpopularniejszych metod. My mamy na to inne sposoby - zdradzała.

Suszone papryczki chili Suszone papryczki chili

Od czego zacząć?

Wystarczy nam do tego domowy piekarnik. - Sprawdzamy, czy owoce nie są zepsute. Myjemy je i dzielimy na części. Dbamy o to, by rozłożone na tacy nie stykały się ze sobą - i to właściwe wszystko - przekonywała. 

Czy wszystkie owoce i warzywa nadają się do suszenia? Kiedy warzywa należy blanszować? Jak sprawdzić, kiedy wysuszony produkt jest już gotowy i jak długo przechowywać suszonki? Więcej na ten temat w nagraniu, w którym podajemy też przepis na popcorn z kalafiora. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Blanka Wośkowiak (Wydawnictwo W.A.B.)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 14.10

ac/kul

Czytaj także

Eliza Mórawska: Mama nie wpuszczała mnie do kuchni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 18:00
A niedawno ta blogerka i pasjonatka gotowania wydała książkę "Na zdrowie", w której dzieli się z czytelnikami nie tylko swoimi przepisami, ale także kulinarnymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:30
W XIX wieku zrewolucjonizowała podejście Polaków do gotowania. Zaproponowała obiadowe propozycje na każdy dzień roku. Czy z przepisów Ćwierczakiewiczowej możemy korzystać i dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jadał Jan III Sobieski? Co słała mu Marysieńka?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 14:48
- Jan III Sobieski był wielkim smakoszem - mówi Adrian Ordakowski, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Teraz badamy jego korespondencję z Marysieńką, w których jest niewiele kulinarnych fragmentów, ale są to bardzo smakowite kąski - dodaje. 
rozwiń zwiń